Mendilim Kekik Kokuyor

Mendilim Kekik Kokuyor

A.Kadir Bozkurt’un ödüllü senaryosunu yazdığı ve yapım ortaklarından olduğu uzun metrajlı sinema filmi “Mendilim Kekik Kokuyor” 6 Mart tarihinde vizyona giriyor. Çekimleri Akseki ve Kemer’de gerçekleştirilen film ile ilgili düşüncelerini Akdeniz Bülten Haber sitemiz için paylaşan A.Kadir Bozkurt, aşk, dostluk ve vatanseverlik kokan Mendilim Kekik Kokuyor isimli filmin hikayesini, çarpıcı yönlerini anlattı.

25 Şubat 2020 - 12:49 - Güncelleme: 25 Şubat 2020 - 13:02

Çanakkale Savaşları'nın 100. Yılı Senaryo Yarışması’nda birincilik ödülü alan A. Kadir Bozkurt, filmin çekimleri sırasında esprili anları, yöre halkı ile sımsıcak sohbetlere değindi. 6 Mart 2020’de vizyona girecek “Mendilim Kekik Kokuyor” filmi için Dap Holding ve Antalya Valiliği’nin destekleri ile 2 Mart tarihinde Antalya’da 6 Mart tarihinde de İstanbul’da olmak üzere iki ayrı gala gerçekleştirilecek.

Filmin kısa hikayesi

Birinci dünya savaşı ve topraklarımız işgal altındadır. Hasan ve Yusuf isimli amca çocukları 15-16 yaşlarındadır. İkisi de kasabanın en güzel kızı Elif’e aşık olmuştur. Tam bu süreçte savaş halinden mütevvellid Hasan ve Yusuf, yüreklerinde Elif’in aşkıyla birlikte, Çanakkale savaşına gönüllü olarak katılırlar. Cepheye doğru giderken Anzak askerlerine esir düşerler. Esir kampında hayatta kalma mücadelesi veren iki asker vatanları için her türlü fedakarlığa göğüs germektedir.

Oyuncular: Willma Elles (Hemşire Beatrice), Mehmet Çevik (Rüstem Çavuş), Başar Alemdar (Yüzbaşı Frederick), Çetin Büyükakın (Ressam Cryil), Devrim Yakut, Hakan Devrim Göztepe (Yusuf), Tarık Bayrak (Hasan), Şaban Türkekül (Çopur), Azer Şelte (Yüzbaşı Azer), Gürkan Çolaker (İstanbullu), Hakan Bozyiğit (Çavuş Kevin), Şahruh Tuyçibayev, Buse Bilgin (Elif), Zehra Ece Aral (Deli Kız), Mike Mitchell, Alper Kut, Oktay Dal, Hakan Bozyiğit, Radife Baltaoğlu, Meltem Evcioğlu, Öykü Esendemir, Suzan Sabancı, Abdullah Sürekli, Murat Karahüseyinoğlu, Özge Öztürk, Alkan Avcı, Özge Efe, İsmail Şenel, Aytunç Özulus, Selim Gürata, Emre Nurettin Örük, Ferit Kılıç, ve Yunus Emre Özdemir.

A.KADİR BOZKURT KİMDİR?

1962 yılında Viranşehir’de doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite dönemi ve sonrasındaki birçok tiyatro oyununda, yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı. 1988-1989 yıllarında, TRT Ankara Televizyonu’nda, ‘Acemiler İş Başında’ adındaki dizi film ve farklı belgesellerin yapımında yer aldı. 1990 yılında ‘Peri Kızı’ adındaki dizi filmde başrolde oynadı. Çok yoğun olarak tiyatro ve televizyon projeleriyle uğraşırken, içsellikle yoğurduğu yazarlık çalışmalarına demlenme zamanı tanımaktaydı.
Üç ödüllü uzun metrajlı sinema filmi senaryosu (‘Mendilim Kekik Kokuyor’, ‘Kılıç Artığı Anadolu’, ‘Göç Yolu Anadolu’) ile kendi romanlarından uyarladığı senaryoların (‘Kibrit Kutusu’, ‘Mavi Yeşil Ya Da Turuncu’) dışında yapımcısıyla buluşmayı bekleyen üç senaryosu daha (‘Likya Yolu’, ‘Umut Yarası’, ‘Çöl Kuşları’) bulunuyor.
Üç tiyatro oyunu ödül kazanmış (‘Ete Kemiğe Büründüm’, ‘Yol Atası Ahi Evran’, ‘Ormanın Cinleri’) ve bazıları profesyonel tiyatrolar tarafından (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kocaeli Büyükşehir Şehir Tiyatroları, Antalya Kemer Belediye Tiyatrosu, vs…) sahnelenmiş on altı tiyatro oyunu yazdı.
Bir romanın edebiyat ödülü ödül kazanmış (‘Yazarın Ölümü’), iki romanı (‘Bitimsiz Yol’, ‘Kibrit Kutusu’), iki gezi kitabı (‘Dünyanın Zirvesine Tırmanış’, ‘Yasemin Dalkılıç’la Dünyanın İnanılmaz Dalışları’), iki tiyatro oyunu ve bir film senaryosu kitap olarak yayınlanmıştır.
2014 yılında TRT AVAZ’da yayınlanan ‘Karadeniz’den’ adlı 13 Bölümlük belgeselin ve 2018 yılında TRT BELGESEL’de yayınlanan ‘Bilinmeyen Tarihimiz: Cehennem Adası Nargin’ adlı belgeselin metin yazarlığını yaptı.
Çok sayıda yazdığı kısa film senaryolarının arasında ‘Ufuk’ 2018 yılında kısa film olarak çekildi.
İki reklam filmi, dört kamu spotu ve bir tanıtım filminin senaryolarını yazdı ve yönetmenliklerini yaptı.
Yedi dizi film projesi ise hayata geçeceği zamanı bekliyor.
Sekiz yıldır çeşitli sanat ve kadın içerikli dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA’NIN SEMBOLLERİNDE RESTORASYON SÜRÜYOR
ANTALYA’NIN SEMBOLLERİNDE RESTORASYON SÜRÜYOR
Yeni kısıtlamalar neler ? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor.
Yeni kısıtlamalar neler ? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklıyor.