MHP’li Başkan turizm konusunda seçim beyannamesini işaret etti

MHP'li Başkan turizm konusunda seçim beyannamesini işaret etti

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, “Turizm sektöründeki başıboşluğu gidermek ve yapısal sorunları çözmek için; başta Turizm Teşvik Kanunu, İş Kanunu, Kıyı-Kenar Kanunu olmak üzere sektörle ilgili diğer kanunlardaki değişiklikleri de kapsayan bir turizm çerçeve kanunu ivedilikle çıkartılmalıdır" gibi hususların MHP'nin seçim beyannamesinde yer aldığını hatırlattı.

14 Temmuz 2021 - 16:49

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya’nın kendisine atfedilen “Turizmin Başkenti” unvanını fazlasıyla hak ettiğini söyledi.

“255 Sıra Sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun” TBMM genel kurulunda görüşülmesi sırasında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alan Abdurrahman Başkan, turizm sektörünün istihdama katkısının 16 milyona ulaştığına dikkat çekti. Başkan, ” Yalnızca bu rakam bile turizm sektörünün ülkemiz açısından hayati öneminin ve ekonominin vazgeçilmez lokomotiflerinden biri olduğunun göstergesidir” dedi.

Sektörün gelişmesi yönünde Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmaları memnuniyetle takip ettiklerini belirten Abdurrahman Başkan, turizmin sürdürülebilirliğini inşa etmeye öncelik verilmesinin önemini vurguladı. Başkan MHP’nin 24 Haziran 2018’deki seçim beyannamesini hatırlatarak.

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi

24 Haziran 2018’de Türk Milletine ilan ettiği seçim beyannamemizde 

“Turizm sektöründeki başıboşluğu gidermek ve yapısal sorunları çözmek için; başta Turizm Teşvik Kanunu, İş Kanunu, Kıyı-Kenar Kanunu olmak üzere sektörle ilgili diğer kanunlardaki değişiklikleri de kapsayan bir turizm çerçeve kanunu ivedilikle çıkartılmalıdır. Kamu ve özel sektör işbirliği ile yeni bir Turizm Strateji Belgesi ve Turizm Eylem Planı hazırlanarak uygulamaya konulmalıdır.” Diyerek görüşmekte olduğumuz bu konuyu adeta işaret etmiştir” dedi.

Abdurrahman Başkan, görüşülen kanun teklifi ile konaklama içeren tesislerin yapılması amacıyla yatırımcılara alan tahsis edilmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığının yetkili kılınacağına işaret etti. Başkan, böylece, tahsis alanlarında Kültür ve Turizm Bakanlığının kontrol ve denetimi dışında turizm kullanımlarının oluşmasının engellenmesinin öngörüldüğünü kaydetti. Görüşülen kanun teklifiyle sektöre standart getirileceğini de söyleyen Başkan, konaklama tesisleri ile plaj işletmelerinin Bakanlıktan turizm işletmesi belgesi almaları zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

Antalya turizmde öncü konumunda

Abdurrahman Başkan, Antalya’nın, 640 km’lik eşsiz sahillerinin yanı sıra doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve kültürel yapısıyla da “deniz – kum – güneş” üçlemesi dışında diğer birçok turizm dalında öncü konumunda bulunduğuna dikkat çekti.  Abdurrahman Başkan, “Bunların başında eko turizm, doğa turizmi, kültür turizmi, spor turizmi, inanç turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, mağara turizmi, kamp ve karavan turizmi ve pek bilinmese de kış turizmi gelmektedir. Tüm bu turizm odaklarını göz önüne getirdiğimizde Antalya’mızın kendisine atfedilen “Turizmin Başkenti” unvanını fazlasıyla hak ettiğini gururla söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Pandemiye rağmen Antalya’ya gelen turist sayısının geçen yıla göre arttığını belirten Başkan, bu başarıda emeği bulunan, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür etti.

 Abdurrahman Başkan konuşmasını,”İnanıyorum ki dört mevsim turizmin yaşandığı güzel şehrimiz alınan pandemi tedbirleri ve aşı bilincinin yaygınlaşmasıyla özlenen eski günlerine tekrar kavuşacak ve turizmde yeni bir rekora imza atacaktır.” Diye sürdürdü.

 BAŞKAN, ALİ GÜRBÜZ’Ü TEBRİK ETTİ

Abdurrahman Başkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini iki defa üst üste olmak üzere dört defa kazanarak altın kemeri Antalya’ya getiren Korkuteli Belediye Sporcusu Ali Gürbüz’ü tebrik etti ve “İnşallah seneye de kazanarak Altın Kemerin ebedi sahibi olmasını gönülden temenni ediyorum” dedi..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısına katıldı
Başkan Böcek Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanları...
ATABEM kayıtları başlıyor
ATABEM kayıtları başlıyor