Milli cimnastikçiler burada yetişiyor

Milli cimnastikçiler burada yetişiyor

Antalya Cimnastik Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Akcan, adeta bir sporcu fabrikası niteliğindeki kulübünün kapılarını Akdeniz Bülten okuyucularına açtı. Bu eğitim yuvasında Ağaç yaş iken eğilir sözünde hareketle 3-15 yaş arası miniklere cimnastik eğitimleri verilerek Türk sporuna yeni sporcular kazandırılıyor.

16 Ocak 2020 - 14:36

Mutlu olmayı isteyen bireyler yetiştirmek için özgüvenli bireyler yetiştirmek gerekir. Bunun için de küçük yaştan itibaren hem fiziksel hem de pedagojik gelişimlerini destekleyecek spor eğitimleri gereklidir. Bu açıdan Cimnastik tüm çocuklar için en iyi başlangıç olarak gösterilmektedir. İşte bu felsefe ile yola çıkan Antalya Cimnastik Spor Kulübü Derneği çocukların kendilerini kanıtlamaları ve hatta Türk sporunun geleceği olmaları açısından kilit rol oynamaktadır. Sporcu fabrikası niteliğindeki kulübün kapılarını siz değerli Akdeniz Bülten okuyucuları için açan Antalya Cimnastik Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Akcan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Gelin merak ettiklerimizi başkanın ağzından dinleyelim....

Bizlere kendinizden, derneğinizden ve derneğinizin faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Atatürk’ün Türk gençliği sağlıklı yetişip spor yaparsa ulusumuzun geleceği güvence altındadır” sözünü ilke edinerek, ”İnsanların en hayırlısı,insanlara en fazla hizmet edendir” mantığı ile spora ve sporcuya hizmet etmek için Antalya Cimnastik Spor Kulübü Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Derneğimiz 2013 yılında kuruldu. 3-15 yaş arası çocuklarımıza ritmik cimnastik, bale ve modern dans eğitimleri veriyoruz. Antalya’da ritmik cimnastiği profesyonel boyutlarda yapıyoruz. Kulübümüz bünyesinde 300’ün üzerinde lisanslı sporcumuz var. Her sporcumuz kendi yaş grubu ve seviyesinde antrenman yapıyor. Temel cimnastik, ritmik cimnastik, Yarışma ön hazırlık, Performans ve Milli sporcu olmak üzere; 3-4,5-6,7-10,10-15-15-18 şeklinde 5 de yaş grubumuz var. Bunun yanısıra 16 Ulusal ve Uluslararası yarışan profesyonel yarışma grubumuz var. 2 milli sporcumuz var. Kulüp başantrenörümüz ritmik cimnastik dalında hem milli hakem hem de milli antrenör. 9 antrenörümüz ile çalışmalarımız sürüyor. 3 antrenman salonumuz var. Çocuklarımız bizlerle beraber disiplinli bir şekilde profesyonel metodlarla spor yapıyorlar. Önce cimnastik eğitimi sonra ritmik cimnastik üzerine çalışıyorlar. İşin özü ülkemizin geleceği, yarının zeki, çevik, ahlaklı, disiplinli gençlerinin yetişmelerine spor yoluyla katkıda bulunmak için gayret gösteriyorum. Türkiye Cimnastik Federasyonu  2. kademe Milli antrenörü ve Türkiye Cimnastik Federasyonu Milli hakemi Elberru Akcan aynı zamanda eşim başantrenörlük yapıyor biz ailece sporcuyuz. Ben eski tekvandocuyum.

Başarılı sporcular çıkması sizlerin yüzünü güldürüyordur, tanıdığımız isimler var mı?

Türk sporuna kazandıracağımız sporcular bizim yüzümüzü güldürmekle kalmaz gururlandırır. Mesela Türkiye ve Azerbaycan Milli takım sporcusu Uluslararası Masterclass antrenörlük belgesi ile sayısız başarılara imza atarak Türkiye Cimnastik Federasyonu 2. kademe antrenörlük belgesi alan Elif Zeynep Çelebi bizim antrenörümüz, salonumuzda ritmik cimnastik eğitimi veriyor. 15 yaşında cimnastiğe başladı Türkiye şampiyonu oldu. Lastik kız diye tabir edilir kendisi Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasına katıldı. Azerbaycan milli takımı adına 3 yıl yarıştı. Grupta dünya beşincisi oldular. Ayağından bir sakatlık geçirdi. 24 yaşında 2 yıl önce aktif sporu bıraktı. Şu an bilgi ve tecrübelerini miniklerle paylaşıyor.

Bu güzel oluşuma aileler nasıl bakıyor, bu çarkı nasıl döndürüyorsunuz?

Antalya’da ritmik cimnastik branşında hizmet veren kulüpler arasında en büyüğü biziz. En çok sporcu bizde bulunuyor. Doğru ve kaliteli eğitim vermek için ciddi özen gösteriyoruz. Velilerimiz bundan çok memnun biz büyük bir aile olduk. Hafta sonu saat 9’da başlayıp akşam 9’a kadar eğitimler veriyoruz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü veya Federasyonun amatör spor kulüplerine destek çıkması gerekir. Amatör spor kulüplerine nakli ayni yardım verebilirler. Biz kendi çabalarımızla bu işi götürüyoruz. Burada Türkiye’nin marka sporcularını yetiştiriyoruz. Bu çarkı döndüren velilerimizin bağışları ve bu bağışlarla antrenörlerimizin harcırahı ve derneğin masrafları karşılanıyor.

Sizi diğerlerinden farklı kılan nedir?

Salonlarımızın temizliğine, sporcularımızın güvenliğine, aldıkları eğitimin kalitesine ciddi önem veriyoruz. 8 kamera ile salonlarımızı 7-24 takip ediyoruz. Sosyal medya hesaplarımız var. Orada çocuklarımızın fotoğraflarını paylaşmadan önce velilerden izin alıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz var. 2017 yılından bu yana şehit ve gazi evlatlarına, annesini babasını kaybetmiş çocuklara ücretsiz dersler veriyoruz. Yönetim olarak bu çocuklarımızın bütün masraflarını karşılıyoruz. Bununla birlikte Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında devlet okullarına giderek malzeme yardımı yapıyor, ücretsiz dersler veriyoruz. Yetenekli çocukları seçip kulüp antrenmanlarına dahil ediyoruz. AVM’lerde ücretsiz etkinlikler yapıyoruz. Ticari faaliyet gösteren bir kuruluş değiliz. Amacımız başarılı sporcular yetiştirmek.

Engelli çocuklarımıza yönelik çalışmalarınız var mı?

Cimnastik yapmasına engel olmayan zihinsel engelli çocuklarımızdan her gruba birer kişi olarak yerleştiriyoruz. Dışarda aldıkları pedogojik eğitimi desteklemiş oluyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan duyurusunu yapıyoruz. Bunun çocuklara ciddi faydası oluyor. Bu çocuklara sosyalleşme anlamında büyük katkı alıyor. Yaşıtları ile hoşça vakit geçiriyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP KONYAALTI'NDA KADINLARDAN DEVİR TESLİM
CHP KONYAALTI'NDA KADINLARDAN DEVİR TESLİM
Uzm.Dr. Çatav anlatıyor
Uzm.Dr. Çatav anlatıyor