Mimar Atılgan sektöre hızlı giriş yaptı

Mimar Atılgan sektöre hızlı giriş yaptı

Latince toprak ve akvaryum kelimelerinin birleşimi ile cam fanusta bitki akvaryumu olarak adlandırılan teraryumlar, özel üfleme camdan üretilen cam fanuslar içerisine canlı veya yapay bitkilerle hazırlanan dekoratif ürünlerdir. Cam fanuslar içerisinde özel bakım gerektirmeyen sukulent, kaktüsler yosun, kurutulmuş bitkiler ve farklı objelerle dizayn edilerek tanzim edilen teraryumlar seramik içerisine de hazırlanmaktadır. Peyzaj Mimarı Hamide Atılgan ile işin püf noktalarını konuştuk.

27 Nisan 2021 - 18:09 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 18:20

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden 2017 yılında mezun oldum. 2016 yıllarında özel sektörde bir süre çalışmanın ardından evden devam ettim. Ardından araya ev işleri ve çocuklar girince ara vermek zorunda kaldım. O dönemde kardeşim de iç mimarlıktan mezun oldu ve özel sektörde çalışmaya başladı. Sonrasında ikimizde bir araya gelip” neden kendi işimizi yapmıyoruz” deyip bu sektöre adımımızı attık.

Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Peyzaj mimarıyım zaten o yüzden uzmanlık alanım peyzaj projeleri ve uygulamaları. Fakat onun dışında başka ürünlerimiz var: açık sistem teraryumlar yapıyoruz. Kapalı sistem teraryumları yosun tablolarına uyguluyoruz. Aslında workshoplarda düzenliyoruz fakat pandemi yüzünden ara vermek zorunda kaldık. Pandemi süreci biter bitmez devam edeceğiz. Başlama tarihini de instagram sayfasında paylaşacağız.

Ürünlerinize ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Trendyol ve N11 gibi sitelerde, satıcı kısmına “kuvars atölye” yazdıkları zaman bizim ürünlerimize ulaşabilirler. Onun dışında ofisimize gelerek de sohbet ederek de bu ürünleri tabii ki alabilirler.

Ürünleriniz hakkında biraz daha bilgi sahibi olabilir miyiz?

Tabii ki öncelikle size açık sistem teraryumlarımızdan bahsedeyim; kişiye özel olarak tasarlıyoruz. Onun dışında yosun teraryumlarımız mevcut. Kapalı sistem belli bir dönemde toplanıp, temizlenip kurutulduktan sonra solüsyon eşliğinde şoklama buluyor. Şoklandıktan sonra kapalı sistem yosun teraryumlarımız ve yosun tablolarımız oluşuyor. Bunlar ekstra şoklandığı için bakım gerektirmediğinden dolayı en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında.

Projelerinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?

Projelerimiz öncelikle tasarım ve uygulama kısmında ruhu olması gerekiyor. Çalıştığımız materyaller, canlı materyaller ve bunlarla ilgili bir bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Projelerin sürdürebilir ve her yaşa hitap edebilmesini bizim birinci önceliğimiz.

Ülkemizde peyzaj mimarlığına yeteri kadar önem veriliyor mu?

Açıkçası ben pek önem verildiğini düşünmüyorum. Örnekle anlatmak gerekirse: bir bina tasarlanıyor ve bunun için oturma izni verilmesi gerekiyor. Oturma izni alırken mimar ve inşaat mühendisinden imza alınması gerekiyor. Ama izin alındıktan sonra kişi gökten inmeyecek! Bir yoldan bahçeye, bahçeden de binaya giriş sağlayacak. Balkona çıktığında bahçeyi görecek. Bahçe bir manzara ve biz bir manzara yaratıyoruz. Zorunlu hale gelmediği sürece bizim mesleğimiz başkaları tarafından yapılmaya devam edecek.

 

Röportaj: Süheyla ÖZER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Antalya Kitap Fuarında İlber Ortaylı izdihamı yaşandı
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu
Başkan Uysal’dan Kaleiçi turu