Mimar Yavuz Ünlü: "Her projemi kendime bir meydan okuma olarak...

Mimar Yavuz Ünlü: "Her projemi kendime bir meydan okuma olarak görüyorum"

Arcidea Mimarlık & Mühendislik Ofisinin kurucusu Mimar Yavuz Ünlü ile mimarlık başta olmak üzere Antalya’nın mimari görüntüsü, hayalleri ve hedefleri üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

19 Temmuz 2018 - 20:34 - Güncelleme: 19 Temmuz 2018 - 20:48

Yavuz Bey bize mimarlık yolculuğunuzdan ve ofisinizin kuruluşundan bahsedebilir misiniz?

1986 yılında Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Ovacık köyünde doğdum. 1996 yılında ailemle birlikte Antalya’ya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Antalya’da tamamladıktan sonra 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde lisans eğitimine başladım. Lisans eğitimim biter bitmez ağırlıklı olarak iç mimari tasarım ve uygulama alanında hizmet veren bir firmada çalışmaya başladım. Yaklaşık 4 sene bu alanda çalışırken lisans eğitimi sırasında inemediğimiz daha küçük ölçeklere inerek iç mekan tasarımı ve uygulamalarındaki eksiklerimi giderdim. Bu süreçte Özpınarlar İnşaat tarafından hayata geçirilen Gardenya Park 3, Time City, CornerLoft, Casa Riva, Casa Diva, Midtown Residence, bunun yanında Seraş İnşaat tarafında hayata geçirilen Mimoza Evleri, Yeni Dünya 1-2-3 Konutları, Esila Park evleri, ve buna benzer bir çok nitelikli konut projelerinde iç mimari tasarım ve uygulama alanlarında çalışmalar yaptık. Daha sonra 2011 yılında kurduğumArcidea Mimarlık Mühendislik bünyesinde ağırlıklı olarak mimari proje tasarım ve uygulama alanlarında faaliyet göstermeye başladık. Bu yönde bir çok nitelikli projeye imza attık.

Bir mimarı başarılı kılan nedir?

Ben tasarımını yaptığım her projeyi kendime bir meydan okuma olarak görüyorum. Her proje bünyesinde kendime has bir çok tasarım problemini ve değişkenleri barındırır. Bir mimar olarak benim görevim bu problemlere en uygun çözümleri üreterek dayanıklı,işlevsel ve estetik mimari tasarımlar sunmaktır. Problemlere sunduğunuz yerinde çözümler o projeyi diğerlerinden ayırıp farklılık kazandıran avantajlar haline gelir ki bu da mimari özgünlüğün temelini oluşturur.

Bilim ve teknikle birlikte tasarım trendlerinin de çok hızlı bir şekilde geliştiği ve değiştiği günümüz dünyasında bir mimarın da kendini devamlı güncellemesi ve gelişim-değişim sürecine adapte olması gerekir. Bunu yaparken de sahip olduğu temel ilke ve prensiplerden taviz vermeden onları bu değişime adapte etmesi ve özgünlüğünden de taviz vermemesi gerekir. Mimari çözümler yapılırken yapının hem günümüz hem de gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara cevap verebilir nitelikte olması gerekir. Mimarlık bünyesinde tasarım ve estetik yönüyle sanatı barındırırken bir çok farklı mühendislik ve teknik disiplinleride barındırır. Bu açıdan mimarın her iki konuda da bilgi ve birikim sahibi olması, bu disiplinleri bir uyum içinde yönetebiliyor olması gerekir.

Antalya'daki projeleri yapılan uygulamaları mimar gözüyle değerlendirir misiniz?

Ülkemizin genelinde mevcut olan yapısal problemler tabiki Antalya’da da var. Çok nitelikli projeler olduğu gibi mimari anlamda görüntü kirliliğine hizmet eden yapılarda mevcut. Mimarı sadece proje tasarım sürecinde ötekileştiren anlayış kentlerimizde çarpık ve estetikten yoksun yapılaşmaya zemin hazırlamaktadır. Bu açıdan proje tasarım sürecinin sonrasında yapının inşası sürecinin de mimarın kontrolü altında yürümesi gerekmektedir. Her ne kadar bir çok kötü örnek olsa da ben yine de Antalya’nın bu açıdan çok kötü bir durumda olduğunu düşünmüyorum. Mimari açıdan özgün ve nitelikli bir çok projenin de olduğunu söylemem gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince yaşadığımız bu güzel kenti daha da güzel hale getirecek projelere imza atmaya çalışıyoruz.

Ne tür projelerde şimdiye kadar bulundunuz?

En son Hatip İnşaat tarafından Döşemealtı bölgesinde hayata geçirilen 96 dairelik konut projesini CattaVillaHomes bizim için özgün ve farklı bir proje oldu. Bu proje ve bununla birlikte Zerdalilik bölgesinde Aksoy Mühendislik Sahibi Reyhan Aksoy ile birlikte yürüttüğümüz halen bir çok kentsel dönüşüm konusunda çalışmalar yapmaktayız. Bildiğiniz gibi Döşemealtı bölgesi daha çok çoklu villa projelerinin hayata geçirildiği bir bölge yalnız bu projelerde mevzuat ve emsal kullanımı doğrultusunda vaziyet planında yerleşim yapılırken peyzaj ve sosyal donatı alanlarına yeterince alan ayrılamıyor. Çok girift ve birbiri içine geçmiş villa yapıları ortaya çıkıyor. Biz bu projede kullanıcı tipi olarak da bir villa niteliğine sahip konutta yaşamak isteyen fakat alım gücü olarak da fazla zorlanmayacak kullanıcıları hedef aldık. CattaVilla hissini ve konforunu verebilmek istedik. Vaziyet planında yerleşim yaparken konut ve peyzaj alanlarına müdahale etmeyecek şekilde araç ve insan sirkülasyonunu dışarda tutabilmek adına parsel etrafında araç ulaşım yolu ve otoparkları yerleştirdik.Yapılarda aynı şekilde parselin etrafında konumlandırılarak tüm yapıların etrafında konumlandığı çok geniş ve ferah bir peyzaj alanı ortaya çıkardık. Yapısal anlamdada bizim açımızdan özgün ve nitelikli yapılar ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Bunun dışında şehir merkezinde de bir çok kentsel dönüşüm projesinin mimari tasarımını yapıyoruz. İnanıyorumki o bölgede bir kaç yıl içerisinde mimari anlamda farkındalık kazandıracak bir çok projeyi gerçekleştirmiş olacağız.

 

 

İyi Mimar Yetmez Güçlü Finansör de Lazım..

Mimarlık mesleğinin geniş bir ufuk ve hayal gücünü barındırdığını belirten Yavuz Ünlü, başarılı ve güzel projelerin vücut bulabilmesi için ekonomik olarak projeye ve mimara inanan finansörlere de ihtiyaç duyulduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Mesleki heyecanımız çok fazla.  Umarım bizimle birlikte nitelikli ve özgün eserler hayata geçirebilmek adına bizimle bu heyecanı paylaşabilecek daha fazla kişiye ve yatırımcıya ulaşabiliriz. Siz ne kadar iyi bir mimari proje hazırlasanız da o projenin hayata geçirebilmesi için mimari anlamda bilinçli ve yeterli ekonomik finansmanı sağlayacak yatırımcılara ihtiyacınız var.”

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Devremülk Mağdurları İçin Cayma Süresi 1 Yıla Kadar Uzayabiliyor
Devremülk Mağdurları İçin Cayma Süresi 1 Yıla Kadar...
Defne, ihracatçısının yüzünü güldürüyor
Defne, ihracatçısının yüzünü güldürüyor