Miran : ‘Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız’

Miran : ‘Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız’

Kardeş ülke Azerbaycan’ın her daim yanında olduklarını dile getiren Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, “Uluslararası güçlerin ikiyüzlülüğe varan sessizliğinden faydalanan Ermenistan’ın karanlık geçmişinin izini takip ederek, Güney Kafkasya’da barış ve istikrarı tehdit etmeye, masumların kanını ve gözyaşını kendi ucuz politikasına meze yapmaya devam etmektedir” dedi.

23 Temmuz 2020 - 12:48

12 Azerbaycan vatandaşı şehit düştü

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin asker-sivil ayrımı yapmadan alçakça bir saldırı düzenlediklerini söyleyen Miran, 12 Azerbaycan vatandaşının şehit olduğunu hatırlattı. Ermenilerin Azerbaycan’a dönük saldırılarının 90’lı yıllardan beri sürdüğünü belirten Başkan Miran, bu saldırılar sonucunda 30 bin Azerbaycanlı Türk’ün Ermeni saldırılarında şehit düştüğünü, sadece Hocalı katliamında 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşının ağır işkenceler neticesinde can verdiğini söyledi. Miran, “Tasması başkasının elinde olduğu açıkça görülen Ermenistan, Azerbaycan’da işgal ettiği bölgelerden çekilmeli, kardeş Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü tesis edilmelidir. Bölgede barışın, huzurun ve güvenliğin yaşama imkânı ancak bu şartlar altında mümkün kılınabilir” diye konuştu.

‘Ermenistan karanlık geçmişinin izinde’

Miran sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası güçlerin ikiyüzlülüğe varan sessizliğinden de faydalanan Ermenistan, karanlık geçmişinin izini takip etmekte; Güney Kafkasya’da barış ve istikrarı tehdit etmeye, masumların kanını ve gözyaşını kendi ucuz politikasına meze yapmaya devam etmektedir. Özellikle Rusya, Dağlık Karabağ ve Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını ‘dondurulmuş alan’ olarak işine yaradığını düşünmekte, tıpkı İngilizler gibi bu konuyu Ermenistan’ın saldırgan tavırları üzerinden gündeme getirmektedir. Ermenistan’ın, Rusya’nın da örtük desteğini alarak kendi boyunu ve çapını aşan hadiseler üzerinden maceraperestliğe soyunması, hukuksuz ve akıldan uzak hamleler yaparak bölgemizdeki barış ve istikrarı yıllardır hedef alması cevapsız bırakılabilecek kadar basit değildir”

‘Avrupa Konseyi ve BM sessiz kalıyor’

Bunun yanısıra Avrupa Konseyi’nin ve Birleşmiş Milletler’in, Ermenistan’ın hukuksuzluğuna karşı almış olduğu kararlar olmasına rağmen, Ermenistan’ın bu başıboşluğuna ve saldırgan tutumuna karşı uluslararası toplumun Azerbaycan’ın yedi bölgesi halen Ermenistan işgali altında olmasına rağmen sessiz kaldığını da belirten Eyüp Bülent Miran,  Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu eş başkanı olan ABD, Fransa ve Rusya, sorunun çözümüne yönelik olumlu bir adım atmamakla birlikte kapalı perdeler ardından Ermenistan’a göz kırptığını işaret etti.

‘Ermenilere soykırım bir iftiradır’

Miran, “Ermeni diasporası tarafından desteklenen bazı Amerikalı parlamenterler üzerinden ABD yönetiminin baskı altına alınması Ermenistan’ın işlediği savaş suçlarının ve hukuksuz işgallerinin uluslararası karar verici kongre ve toplantılarda üstünün örtülerek karartılması bu utancı daha da büyütmektedir. Biz biliyoruz ki, son olaylar, Ermenilere bir soykırım yapıldığı iftirasında bulunarak Türkiye’yi köşe sıkıştırma gayretinde olan Fransa’nın, Rusya ile beraber Libya’da büyük bir bataklığa saplanması ve meselenin takriben aynı zaman dilimi içerisinde gerçekleşmesi bu örtülü ve kirli pazarlığı ayyuka çıkarmaktadır.Eğitim-Bir-Sen olarak, saldırılarda şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, barış ihtisasıyla gelecek ümitleri beslediğimizi kamuoyuna arz ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Kaş ve çevresini Mavi Kaş Turizm ile keşfedin!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan salonların sayısı çok fazla olacak”!
Tolgahan Demir: “halk esnafına sahip çıkmazsa kapanan...