MUHTAR’DAN KIRIK CAM TEORİSİ

MUHTAR'DAN KIRIK CAM TEORİSİ

Antalya’nın bilinen en eski mahallelerinden olan Balbey'in sosyal medya fenomeni Muhtarı Abdullah Uyaroğlu’ndan ilginç benzetme. Mahallenin durumunu sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşan Uyaroğlu, bu kez ‘Kırık Cam Teorisi’ ile göndermede bulundu.

17 Ekim 2020 - 07:58 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 08:10

Antalya’nın en renkli simalardan olan Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, sosyal medya hesabından ilginç bir paylaşımda bulundu. Mahallelinin sorunlarıyla yakından ilgilenen ve çözüm için çaba gösteren Uyaroğlu, bugün mahallenin sokaklarını gezerken gördüğü bir olumsuzluğu ilginç bir anlatımla takipçileriyle paylaştı. İşte o paylaşım: “Her zaman olduğu gibi mahalleyi dolaşıyorum. Bir de ne göreyim. Metruk ev olmaya aday bir evin sokak kapısının camı kırılmış. Sahibine haber ettim. ‘Tamam hallederiz’ dedi. Bir başka konak sahibi de ‘Elleme muhtarım yanarsa yansın’ dedi. İster inanın ister inanmayın. Meşhur ‘Kırık Cam Teorisi’ işte tam da burada başlıyor.”
 
O bir tek cam ile başlıyor
“Metruk bir bina düşünün. Aynen Balbey’deki binalar gibi. Binanın camlarından biri kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz, çok kısa sürede oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar. Ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirme taraftarıyım, çünkü bütün olumsuzluklar o bir tek camın kırılmasıyla başlıyor ve devamı geliyor. Bir bir bütün camlar kırılıyor, sonra kapı kırılıyor, bağımlı bağımsız kişiler eve giriyor, bir müddet sonra da o ev bir şeklide yanıp kül oluyor.. Sahipleri ya da kanuni mirasçıları evlerine sahip çıkacaklar. Penceresi mi kırıldı cam taktıracaklar. Kapısı mı kırıldı tamir ettirecekler. Ya da içeri girişi engelleyecek şekilde kapatacaklar. Sonra evleri işgal edilirse de ağlamayacaklar. Baba mülklerine ata mülklerine sahip çıkacaklar.”
 
Ardından büyük suçlar geliyor
“Örneğin bir elektrik direğinin dibine ya da bir binanın köşesine, biri, bir torba çöp bıraksın. O çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen, çöpünü oraya bırakır ve çok kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir. Ben ilk konan çöp torbasını yetkililere bildirerek kaldırtıyorum yoksa mahalle çöplük haline gelir. Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyor. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyor. Ardından daha büyük suçlar geliyor. Bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyor. Balbey asla böyle bir mahalle olmayacaktır. Mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Balbey elbette hak ettiği değere kavuşacaktır. Hem tarihi bir mahalleyi koruyacağız hem de modern bir Balbey’i hep birlikte inşa edeceğiz.”

Kırık camlar teorisi nedir?
Kırık camlar teorisi veya kırık pencereler teorisi, Amerikalı suç psikoloğu Philip Zimbardo’nun 1969 yılında yapmış olduğu bir deneyden esinlenerek elde edilmiş olan kentsel bozukluk üzerine anti-sosyal davranışlar ve diğer suçlardaki vandalizm davranışları ve normları işaret eden kriminolojik bir teoridir. Teori, düzen halindeki kamuya açık kentsel ortamlarda düzenin sürdürülmesi, daha ciddi suçların ve vandalizmin oluşmasını önlemek amacıyla izlenmesi anlamına gelir. Amaç, düzende bozulan küçük şeylerin tekrar düzenli olacak şekilde değiştirilerek, düzenin sağlanmaya devam edilmesidir.
Haber: Serpil ÇİÇEK
 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARA DİKKAT
KARANTİNA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARA DİKKAT
Sorun onların sosyal hayata erişim güçlüğü
Sorun onların sosyal hayata erişim güçlüğü