MUSTAFA AKSOY İLE DOBRA DOBRA

MUSTAFA AKSOY İLE DOBRA DOBRA

MHP ANTALYA İL BAŞKANI MUSTAFA AKSOY “YOLUMUZ BAŞBUĞUMUZ, SEVDAMIZ TÜRKİYE”

30 Ocak 2018 - 08:27 - Güncelleme: 30 Ocak 2018 - 08:39

 

MHP Antalya İl Başkanı olan Mustafa Aksoy ile herkesin fısıldadığı ama kimsenin konuşmaya cesaret edemediği herşeyi konuştuk. Sueno Hotels Deluxe Belek'te gerçekleştirdiğimiz röportajda biz sorduk, Mustafa Aksoy açık yüreklilikle cevaplarını verdi ve ekledi; “MHP Antalya İl Başkanı olarak her Ülkücüye ve her hemşerimize aynı mesafedeyiz. Gayemiz Başbuğumuzun çizdiği yolda ülkemizin yarınlara güvenle bakabilmesini sağlamak.”

1979Antalya Gazipaşa doğumlu olan Mustafa Aksoy’un hikayesi, çocukluk yıllarından itibaren Ülkü Ocaklarında geçmiş bir ömrün MHP ile vücut buluşması gibi birazda… Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy; bugün dur durak demeden ziyaretlerde bulunuyor, saha çalışmalarını yürütüyor. Gazipaşa Ülkü Ocakları Başkanlığı, Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanlığı, MHP Antalya İl Başkan Yardımcılığı yapan MHP’nin yeni İl Başkanı Mustafa Aksoy son olarak MHP Merkez Disiplin Kurulu üyesi idi. Göreve gelir gelmez "Herkes emin olmalıdır ki, Antalya'da ülkücü hukuku koruyarak ve birliğimizi, beraberliğimizi sağlayarak anlamlı hizmetler sunacağız. Bu inançla yola çıkıyoruz. Bizimle yol yürüyenleri ve bize bu görevi layık görenleri asla mahcup etmeyeceğiz" diyen Aksoy; camia içinde yıllardır her kademede mücadele etmiş bir isim. Merhum Alparslan Türkeş dilinden düşürmeyen ve minnetle anan Aksoy tam bir Antalya ve Türkiye sevdalısı. “Dünyada nerede Türk varsa, o Türkler üzerinde bir zulüm varsa, o Türkler üzerinde aykırı bir davranış varsa bütün milletlerin din dil ırk mezhep ayrımı yapmaksızın bütün milleti kucaklayan bir anlayışla siyaset yapıyoruz” diyen Aksoy’la; Antalya’yı, Antalya siyasetini, Antalya MHP olarak yaptıkları çalışmaları, hedeflerini size AKDENİZ BÜLTEN okurları için konuştuk…

Ülkü Ocakları’ndan MHP’ye Uzanan Serüveninizden Başlayalım? Mustafa Aksoy MHP İl Başkanlığına Nasıl Geldi?

Ülkü Ocaklarıyla tanışmam ortaokul yıllarına dayanır. Biz ortaokul ikinci sınıf itibariyle Ülkü Ocakları bünyesinde gidip gelmeye başladık ve Ülkü Ocaklarında hem ilçesinde hem ilinde başkanlık görevlerini yürüttüm. 2005-2009 yılları arasında Antalya Ülkü Ocakları İl Başkanlığı görevini yürüttüm.  Ülkü Ocakları Başkanlığımızın sonrası ilk defa aktif anlamda siyasi partimiz olan, Türk milliyetçilerinin de siyaset yapmış olduğu ve bugünde ülkücülük MHP’de olur MHP’de yaşanır sözleriyle de Milliyetçi Hareket Partisi’nde 2010 yılında Kepez ilçesinde yönetici olarak göreve başladım. Kepez’de ilçe başkan yardımcılığı görevini yürüttüm. 2011 yılında MHP milletvekili aday adayı oldum. Listede yer almadık ama saha çalışmalarımıza devam ettik. 2011 yılında yapılan 10. Kurultayda il yönetimine seçildim. İl yöneticisi ve il başkan yardımcısı olarak görevler yaptım. 2015 yılına geldiğimizde partimizin merkez disiplin kurulu üyesi olarak, genel merkez yönetimine seçildim. 2016’nın Mayıs ayında MHP Antalya İl Başkanlığı görevine atandım. Yine 2017’nin 21 Mayıs tarihinde kongremizi yaparak yeniden MHP İl Başkanı seçilerek görevimizi yürütmekteyiz. Aynı zamanda Türk Gücü Ülkü Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesiyim. Boğaz içi üniversitesi ve Türk Telekom iş birliğinde Görme engelliler için de 4 tane hikaye kitabı seslendirdim. Ayrıca Uluslararası Vizyon Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde de eğitim hayatımı halen sürdürüyorum.

 

 

Siyasete atılmanızda Merhum Alparslan Türkeş’in etkisi büyük sanırız? Türkeş’in önemini ve MHP’de siyaset yapmanın ayrıcalığını bize anlatır mısınız?

Elbette Alparslan Türkeş Bizim Başbuğumuz… Ülkü ocakları hepimizin büyük bir çoğunluğumuzun geçtiği yetişmiş olduğu yer, bugünde Başbuğ’un bize kutsal iki tane bırakmış olduğu emanetinin bir tanesi Ülkü Ocaklarıdır, bir tanesi de MHP’dir. MHP, Türk siyasetinde varolduğu günden bugüne önemli bir siyasi parti. 48 yıllık büyük bir birikimi, mazisi olan Türk milleti adına da önemli işler yapan bir siyasi parti. MHP bu önemiyle beraber Türkiye’nin her yerinde milletle iç içe olmuş, milletin her kesiminde var olan, toplumunda her kesiminde oy alan siyasi partidir. Kısaca; MHP 81 ilin partisidir. MHP’nin TBMM’de 36 milletvekili var. MHP; Dünyada nerede Türk varsa, o Türkler üzerinde bir zulüm varsa bütün milleti kucaklayan bir anlayışıyla siyaset yapar. O sebeple bu hareketin kurucu bizi bu günlere getiren büyüten merhum Başbuğ Alparslan Türkeş rahmet ve minnetle anıyorum.Dualar tekbirler Başbuğumuza diyorum ama o günden bugüne bayrağı devralan ülkücü milliyetçi anlayışı bugünlere getiren hareketin lideri, genel başkanımızDevlet Bahçeli’ye de Allah sağlık, sıhhat afiyet versin başımızdan eksik etmesin diyorum. Çünkü Sayın Bahçeli önce ülkem ve milletim diyerek siyaset yapıyor.

Sanatçı Bir Kimliğiniz De Var, İl Başkanlığınızda Bunun Avantajını Gördünüz Mü?

Sazla tanışmam çok eskilere dayanır. Siyaset çalışmalarım içinde özellikle Ülkü Ocakları’nın yurt içi ve yurtdışındaki pek çok etkinliğinde, konserlerinde görev aldım. İl Başkanı olunca o müzikal çalışmalarımızı elbette ki noktaladık. Sazımızı duvara astık. Siyasi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ama geçmişte bu yanımın çok faydasını gördüm. Örneğin yurtdışında bir konser verdiniz. Buradaki ülküdaşlarımız aradan zaman geçiyor sosyal medya yada bir şekilde takip ediyor ve o zaman izlediği sanatçı şimdi siyaset yapıyor. Tabiki bir partilimiz yada bir vatandaş dün onu sanatını dinlediği kişiyi siyaset yaparken de takip edebiliyor. Bu manada baktığımızda tanınırlık ve artılarını yaşıyorsunuz. Kimileri açısından garip gelen tarafları da olabilir. Kimide siyasetçi adam bu işlerle mi ilgilenir diyebilir. Biz bugün sahne ve program yapmıyoruz. Biz onu geçmişte yaptık. Bugünde millet adına siyaset yapıyoruz. Dolayısıyla sanatçı kişiliğimiz bizi negatif yönde değil pozitif yönde artı kazandırmıştır. Bundan da gocunmuyoruz. Rahatsızlık duymuyoruz.İl başkanı olduktan sonra elbette bir sahne çalışmamız olamaz. Bu bir il başkanı müzik dinlemez almanı da taşımaz. Siyasetçilerde müzik dinleyebilir, müzikli ilgilenebilir. Biz bunu artık evimizde o yorgunluğumuzu atmak adına bağlamamızı elimize alıp çalarız. Oğlum piyano kursuna gidiyor. Eşiminde müziğe karşı ilgisi vardır. Eşimde gitar kursuna gidiyor. 5 tane albüm yaptım. 5 müzik albümü haricinde singel şiir klip çalışmam oldu. Daha sonra da sevgili Ahmet Şafak’la beraber düet yaptığımız ‘İstasyon Günlüğü’ diye bir şiir çalışmamız oldu. O kliple de sanatsal faaliyetleri finallemiş olduk.

MHP’deki Parti içi Parti Dışı Meseleler Hakkında Ne düşünüyorsunuz?

Ayrılışlar olmuştur, o arkadaşlar gitmişlerdir, bir kısmını da biz ihraç etmişizdir. Değişik kongre taleplerinde bulunmuşlardır. Vakti saatini beklememişlerdir. Yoksa kongrede biri aday olsa neden aday oluyorsun diyecek halimiz yok. Ama MHP’nin de temayülleri, gelenekleri vardır.  Bugünde özellikle yüce Türk milleti hem MHP’nin önemini, hem de bilge liderimiz Devlet Bahçeli beyin bir devlet adamlığı adında da olduğu gibi ortaya koyduğunu bütün milletimiz görüyor. Biz de bunu sahaya çıktığımızda çok iyi gözlemliyoruz.

İl Başkanı Olarak En çok Yoğunlaştığınız, Ağırlık Verdiğiniz Siyasi Çalışmalarınızdan Bahseder misiniz?

Biz MHP teşkilatları olarak Antalya’nın 19 ilçesinde saha çalışmalarımızı aralıksız devam ettiriyoruz. Sosyal projeler içerisinde yer alıyoruz.  Antalya’da 911 mahallemiz var. 911 mahallemizin 515 mahallesine gidip mahalle muhtarlarının sorunlarını dinleyerek çalışma yürütüyoruz. Bunu 911’e de tamamlayacağız. Antalya siyasetçiler açısından da öyle küçük bir coğrafya da değil. 19 ilçesi var. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar uzun bir mesafe. Fakat bu bizi yormuyor. Çünkü biz gece uyumadan gündüz yorulmadan anlayışıyla geleceğe iş bırakmak için değil geleceği iz bırakmak anlayışıyla iş yapıyoruz. Antalya’da iki milletvekilimiz var. İkisi de partimizin merkez yönetim kurulu üyesi. Büyükşehir meclis üyelerimiz, ilçelerde meclis üyelerimiz var. Alanya doğrudan Avrupa’ya açılan bir pencere bir kapı. Aynı zamanda bir Selçuklu şehri. O şehirde de üretken belediyecilik anlayışıyla Milliyetçi Hareket Partili bir belediye var. Yani biz bütün alanında milletimizle hemhal oluyoruz. Antalya’da yerel sorunları ve meseleleriyle dertleniyoruz. Nasıl bir gençliğin büyümesi ve gelişmesi noktasında özel bir özveriyle çalışıyoruz. Ar-Ge birimlerimiz bu noktada çalışıyor. Çünkü MHP 18 Mart 2018’de kurultayını yapacak. Kurultaydan sonra artık 2019 Mart ayında bir yerel seçim, 2019 Kasım ayında bir genel seçim yapılacak. MHP BU SEÇİMLERE HAZIRDIR. Bütün ilçelerinde bu seçim çalışmalarına şimdiden başlamıştır. Biz normal bir zamanda bile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Önemli olan seçimin dışında da vatandaşın hal ve hatırını sormak gerekiyor. Biz hastane ziyaretlerimizi yapıyoruz, biz kırsaldaysak dağ bayır demeden vatandaşlarımızın ziyaretlerini yapıp sorunlarıyla ilgileniyoruz. Ayrıca, Antalya’da turizmi yakından takip ediyoruz. Turizmin sıkıntılarını problemlerini dile getiriyoruz.  Bununla alakalı raporlar hazırlıyoruz. Milletvekillerimize sunuyoruz. Ticaret adamlarımızı, Oda başkanlarını, dernek başkanlarını ve yöneticilerini ziyaret ediyor, sorun ve problemlerini dinliyoruz. Ben haftada bir gün kendi arabamı bırakıp ticari taksi ile seyahat yapıyorum. 2-5 km seyahat yaparak taksici esnafımızdan Antalya’nın meselelerine bakıyorum.

Siyasete Bakışınız Ve Siyaset Anlayışınız Nasıl? Yapıcı Mı Yıkıcı Mı Eleştiri Sizin Doğrunuz?

Eksik gördüğümüz problemleri devletin yetkililerine iletiyoruz. Milletvekillerimiz aracılığıyla mecliste bunları gündeme getiriyoruz. Yerelde iktidar olamazsınız ama buradaki eksiklikleride hem büyükşehir belediye başkanına hem ilçe belediye başkanlarımıza bunları iletiyoruz. Şöyle bir anlayışımız var. Sadece her şeye muhalefetteyiz yıkıcı bir muhalefet edelim anlayışıyla siyaset yapmıyoruz.  Biz yapıcı eleştirilerimizi de ortaya koyuyoruz. Burada aslında şunu sergiliyoruz. Tıpkı ülke siyasetinde MHP’nin ülke, milli, terör meselelerinde nasılki hükümete destek oluyorsa gerçi bu da yanlış anlaşılıyor ya çarpıtılıyor, deniliyor ki ‘MHP falanca partiye destek oluyor’; Hayır kardeşim ne alakası var.MHP, sağlık politikasında eksiklik varsa eleştiriyor hükümeti. Tarım politikasında eksiklik varsa tarım bakanını eleştirebiliyor. Bu ülkenin milli meselesi olmuşsa hükümetin hangi partinin olduğuna bakmaz. Milli meselelerde elini değil gövdesini taşın altına koyar.

Mesela terör meselesi hepimizin meselesi. Bunun çözümü için MHP her zaman önder olmuştur. O sebeple biz önce ülkem milletim sonra partim ve ben anlayışını baz alan bir partiyiz. Bizim 48 yıllık mazimizde hep bu anlayış vardır. Çünkü; Başbuğ Alpaslan Türkeş ve genel başkanımız Devlet Bahçeli önce ülkem milletim ve sonra partim ve ben diyerek her meseleye bakmıştır. Bu anlayışla Antalya yerel siyasetinde Gazipaşa’dan Kaş’a kadar ben Antalyalıyım. Antalya da siyaset yapıyorsak önceliğimiz Antalya’dır.Antalya’nın meseleleri için bütün siyasi partiler ortak paydada buluşmalı. Suratı asık siyasetçiler değil, güler yüzlü, pozitif, enerji veren, ürüten, çözüm sunan siyasetçilere ihtiyaç var. Ben de bu anlayışla siyaset yapıyorum.

Peki Sporla Arası Nasıldır Mustafa Aksoy’un?

Mustafa Aksoy doğrudan sporcudur diyemeyiz. Çok spor yapan birisi değilim. Her gencimizin mutlaka tutmuş olduğu bir takım vardır. Ben fanatik bir takım tutan birisi olmadım. Ama sordukları zaman geçmişte Galatasaraylıyım derdim. Ama şu bir gerçek ki ben Türk milliyetçisiyim ama ben aynı zamanda bir şehrin milliyetçisiyim. O sebeple Antalyasporluyum. Şimdi daha çok Antalyaspor’un maçlarını takip etmeye gayret gösteriyorum. Futbol bu manada bir ilgi alamızdır. Oynamak anlamında değil ama takip etmek, desteklemek, gönül vermek, iyi -kötü günüde yanında olmak adına bunu ifade etmek isterim. Hatta Antalyaspor’unda bu son dönemde içinde bulunduğu dönemi de üzüntü ile izliyorum. Bu şehirde yaşayan bir siyasetçi, taraftar, vatandaş olarak bu üzüntümü de sizlerin aracılığı ile ifade etmek istiyorum. Futbol dışında; ata sporumuz olan güreşe da ilgim büyük.  Ata sporlarına da büyük önem veren destek veren, ilgi duyan bir şehirdeyiz. Bu şehirde olmak ve bu şehirde siyaset yapıyor olmak bizi son derece mutlu kılıyor. Mümkün oldukça ata sporlarına destek olmaya çalışıyorum. Spor mutlaka yapılmalıdır. Yapamıyorsak bile siyasetçiler spora teşvik etmeli. Mesela; Golf benim atamdan gelen bir spor değil. Ancak onu hep buna benzetirim ben. Bizlerde çocukken çelik-çomak oynardık. Golf sopası gibi olmasa da ağaçtan bir sopayla daha küçük olan bir şeyi atardık. Ama bugün Golf diye de bir spor ve Antalya’mız, özellikle Belek golf turizmi konusunda söz sahibi bir destinasyon. Dünyanın her yerinden golf oynamaya insanlar kentimize geliyor. Az önce şehir siyasetçisinin spor kendisi yapmıyorsa bile teşvik olmalı dediğim gibi bu bölgede zaman zaman bir golf otelinde oynuyoruz. Antalya’daki siyasetçilerinde özellikle belediye başkanlarımızın en azından çok profesyonelce turnuvalara gidecek kadar değil ama bunca yabancı heyetlerin geldiği bir yerde en azından golf sopasını tutmayı da bilmeli. Bilmediğinde bir şey kaybetmez tabiî ki ama elinde böyle imkan varsa bilmeli diye düşünüyorum.

MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy ile konuşulmadık hiçbir şey bırakmadık 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor: 0 Başakşehir: 1
Antalyaspor: 0 Başakşehir: 1
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu
Eda-Metin Özülkü Kepez’in konuğu