Mustafa Erdem: Birlikte Varız, Birlikte Güçlüyüz

Mustafa Erdem: Birlikte Varız, Birlikte Güçlüyüz

Cumhuriyet Halk Partisinde ilçe kongreleri tüm hızıyla tamamlandı şimdi ise gözler il başkanlığı seçimlerinde. Antalya’da ise odağımızı mevcut başkan Mustafa Erdem’e çeviriyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkan Adayı Mustafa Erdem ile seçim çalışmalarını, neden aday olduğunu ve ülke gündeminin yanı sıra 2019 ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemini konuşuyoruz.

25 Aralık 2017 - 11:56 - Güncelleme: 27 Aralık 2017 - 18:43

Sadece inanmak diyor. İktidar için ise bize çok yakın diyor. 2019 seçimlerinde yerelde genelde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisini çok şanslı görüyor. Ve cefakâr kadınlara sesleniyor. Kadınlar bizden daha çok çalışkan diyen Erdem, 2019 seçimlerini ise 45 dakikalık ikinci yarı maçına benzetiyor. İşte Mustafa Erdem ile çok samimi röportajımızın detayları

Bu yüzden adayım

İlk olarak neden adaylık düşünüyorsunuz ve il başkanlığı sürecinizi değerlendirir misiniz?

Neden adaylık düşünüyorum derseniz eğer şunları söylemek istiyorum. Ülkenin içinde bulunduğu karanlık tablodan ülkeyi çıkarmanın tek yolu insanlara ortak müştereklerde bulunarak Atatürk Cumhuriyetini ve demokrasinin tüm kurumlarıyla yeniden kurulması için 2019 sürecine doğru adımlarla götürmek. Parti içi demokrasiyi kavga gibi algılayan bir süreci hep yaşadık partide. Kendi iç siyasetimizi parti içi siyasetimizi bir kenara bırakıp tartışma olmadan kavga olmadan il kongresine yönelmeliyiz. Tabi yarış ve adaylıklar olmazsa olmazımız bizim. Ama bu dönem barışa ihtiyacımız olduğu bir dönem. Parti içi demokrasiyi kavga gibi algılamayı ben doğru görmüyorum. Antalya için parti için elimizden geldiğince çalışmalar yaptık özellikle ilçe başkanlarımızla iç içe gerçekten uyumlu bir süreç geçirdik. Onlara hep teşekkür ettim ve ediyorum. Referandum sürecinde Antalya ölçeğinde çok ciddi çalışmalar yaptık. Ülke sevgisini vatanı insanlarımızın tek adam rejimine geçit vermemesi ile ilgili çalışmalarımızı Antalya’da başarılı kıldık. Bu 2019 için de geçerli. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun insanların demokrasiyi yeniden kuracak sonuca ulaşmak bizim birinci hedefimiz. Tabi 2019’da yerel seçimler, genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi gündemde.

İktidardan öte ülke için Cumhurbaşkanlığı seçimi

2019 sürecini nasıl yönetmeyi düşünüyorsunuz? Bu konuda ki fikirleriniz ne yönde?

Genel bir anlayış sergilemişiz. Çok samimi söylüyorum ki parti içinde siyaset yapmanın dışına çıkamamışız. Parti içinde siyaset yapacak dönemin bu dönem olmadığını düşünüyorum. Bu dönem bize biz kadar daha ihtiyaç duyduğumuz bir yapının korunması ile ilgili genel siyaseti daha doğrusu ülkemiz için Antalya’mız için gereken siyaseti yapmak durumundayız. 2019 sürecini parti dışından insanları ikna etmeden aşamayacağımıza göre onlara doğruları anlatmadan aşamayacağımıza göre bu anlamda siyaset yapmayı ön görüyorum. Antalya bizim ülke bizim. Zaten Antalya içinde bulunduğu durumun farkında. Onlara yeniden bunları anlatmanın ötesinde bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisine oy vermiş ya da vermemiş içinde ülke sevgisi olan cumhuriyetten demokrasiden yana olan insanların bu süreçte özellikle Cumhurbaşkanlığı sürecinde ortak refleksi göstermek bizim birinci hedefimiz olmalı. İktidar olmanın da ötesinde cumhurbaşkanlığı seçimi bizim birinci hedefimizdir.

Sadece 45 dakikamız var

Tek maç usulü bir final maçı oynuyoruz. İlk 45 dakikasını yüksek seçim kurulunun belki de yasal olmayan açıkladığı sonuçlarla 1-0 önde bitirdikleri bir maçın ikinci 45 dakikasını oynayacağız. Ve inanıyorum ki bu ikinci 45 dakikada maçı kazanmak isteyen demokrasiden ve cumhuriyetten yana olanların en az 2 gol atması lazım. Ben bu inançla çalışmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Sadece 45 dakikamız var. Toplumsal uzlaşının toplumsal barışın sağlandığı herkesin mutlu olacağı hepsinin geleceğe güvenle bakabileceği hukuka adalete herkesin güven duyabileceği bir sistemin kurulması hem ülkenin geleceği ve hem demokrasinin geleceği için gereklidir. Bu inançla bu amaçla çalışmamız lazım. Ve bu inancımızı da samimi bir dille halkımıza anlatmamız lazım.

“2019’da yerelde ve genelde iktidarız”

2019 Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisini nerede görüyorsunuz?

Yerel seçimleri Antalya’da kesinlikle Büyükşehir dahil cumhuriyet halk partisinin kazanacağını düşünüyorum. Bu inançla çalışacağız. Yine Türkiye ölçeğinde 16 Nisan’da yaşanan olumsuzluğun kesinlikle yaşanmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu ülke bizim. Bu anlamda çocuklarımızın geleceği ile ilgili görevlerimiz var. Sorumluluklarımız var. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ile ilgili onun emanetini korumakla ilgili görevlerimiz var. Bu inançla 2019’u demokrasinin bütün kurumlarıyla kurulduğu bir yıl olarak düşünüyorum. Ve 1919 Kuva-i Milli hareketinin Cumhuriyetin kuruluş aşamasından Atatürk devrimlerinin başladığı yıl olarak düşünüyorum. Yüzüncü yılında yeniden ülkeyi o ruhla bütün insanları mutlu kılacak bir ortamı sağlamak.

Faşizan baskı

Seçim çalışmalarında kadınların önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de yaklaşık yüzde 50’ye yakın kadın nüfus bulunuyor. Kadınlarımızı ne kadar çok partiye çekebilirsek avantajımız o kadar çoğalır. İktidarda başarıya giden anahtar çalışkan kadınlarımızdan geçiyor. Çünkü kadınlar doğası gereği erkeklere nazaran daha çalışkan. Öte yandan ilçelere daha çok ağırlık vermeliyiz. Gerçek anlamda çalışacak insanları bulamıyoruz. Ak Parti’nin yoğunlukta olduğu ilçelerde insanlar partimize üye olmaktan çekiniyorlar. Faşizan bir baskıyla karşı karşıyalar. İnsanlar korkuyorlar.

İnsanların çoğu mutsuz

Nasıl bir sistem ön görüyorsunuz?

Biz herkesin mutlu olacağı mücadelenin sistemin olacağı toplumsal uzlaşının olacağı bir sistemin mücadelesini vereceğiz. İnsanları ortak müşterekte buluşturup önümüzde ki Ortadoğu’da sadece Müslüman ülke olarak demokrasiyi yaşatan Türkiye Cumhuriyetidir. Bu sürecinde olması olmazsa olmazımızdır. Ciddi bir güç ile karşı karşıyayız. Yolumuz çok uzun. Basının yüzde 90’ı bize kapalı. Sesimizi duygularımızı düşüncelerimizi duyuramıyoruz. Bunun için de biz bütün insanlara dokunacak projelerimizi geliştirmek zorundayız. Bizim amacımız kendi mutluluğumuz değil toplumsal uzlaşıyı sağlayacak herkesi mutlu edecek bir sistemin kurulması. Cumhuriyet tarihinin en karanlık sürecinden geçiyoruz. Bu süreçte sadece Cumhuriyet Halk Partisine değil cumhuriyetten yana olan tüm kesimlerin bu sürece katkı sağlayacağına inanıyorum. Bunun öncülüğünü yapacak olan da CHP’dir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HERŞEYİMİZ TAKSİ
HERŞEYİMİZ TAKSİ
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI
VALİ KARALOĞLU FIEP ZİRVESİ HOŞ GELDİNİZ YEMEĞİNE KATILDI