Nordik Büyükelçilerden Vali Karaloğlu’na Ziyaret

Nordik Büyükelçilerden Vali Karaloğlu’na Ziyaret

Vali Münir Karaloğlu, Nordik ülkelerin büyükelçilerini makamında kabul edip, büyükelçilerle özellikle turizm ve tarım alanında ilişkilerinin nasıl geliştirilebileceğine dair fikir alışverişinde bulundu.

06 Mayıs 2019 - 17:09

Vali Münir Karaloğlu, Danimarka Büyükelçisi Svend Oiling, Norveç Büyükelçisi Vegard Ellefsen İsveç Büyükelçisi Annnika Molin Hellgren ve Finlandiya Maslahatgüzarı Pekka Voutilainen’i makamında kabul etti. Büyükelçilerin ziyaretinden dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, Büyükelçilerin Alanya’da Fahri Konsoloslarla yapacakları toplantının da hayırlara vesile olmasını diledi.

2019 Artışı Büyük

Ziyarette, Nordik ülkelerden gelen turist sayısını 2016 yılından öncesi ve sonrasında değerlendiren Vali Münir Karaloğlu, 2019 yılının ilk dört ayında elde edilen rakamların bir başarı olduğunu ifade etti. İlk dört aylık dilimde 2018 yılına göre Norveçli Turist sayısında %87, İsveç %42, Finlandiya %14, Danimarkalı turist oranında ise %18’lik bir artış olduğuna dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu Bu yıl Antalya Turizminde rekorları yenileyeceklerini 16 Milyon yabancı misafir hedefine ulaşacaklarını, Nordik ülkelerden gelen turistleri de çok önemsediklerini kaydetti. Antalya’nın Nordik ülkelerin vatandaşları tarafından sadece tatil yapılan değil aynı zamanda hayatlarını sürdürmek, içinde tercih ettikleri bir şehir olduğunu belirtti. Özellikle Alanya bölgesini Nordik ülkelerden gelen turistlerin çok sevdiğini aktaran Vali Münir Karaloğlu, Antalya’yı gören ve yerleşen vatandaşların ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ekonomik işbirliklerinin ve turist sayısının artmasına vesile olacaklarını ifade etti.

Tarımsal İşbirliği Çok Önemli

Antalya’nın ana sektörü turizmin yanında önemli bir tarım merkezi olduğuna da dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da yıllık 6 buçuk milyondan tondan fazla yaş sebze ve meyve üretildiğine ve bununda büyük bir çoğunluğunun Nordik ülkeler de dahil olmak yurtdışına ihraç edildiğine vurgu yaptı.

Antalya’nın sadece turizm değil tarımsal verimliliğinden de istifade edebilmek karşılıklı işbirliği kurabilmek için Antalya’ya geldiklerini belirten Büyükelçiler, Vali Münir Karaloğlu’na misafirperverliğinden ötürü teşekkür ederek, Ramazan ayını tebrik ettiler.

Vali Münir Karaloğlu, ziyaretin ardından Büyükelçilere Antalya'nın su altı zenginliklerini, anlatan 'Su Altı Cenneti Antalya' kitabını, Tarihi Likya Yolu Yürüyüş Rehberi kitabı, Antalya’nın Tanıtım Filmleri ve Türk Lokumu hediye etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de