Okan Hançer; “Temel Amaçlarımızdan Bir Tanesi Üyelerimizin...

Okan Hançer; “Temel Amaçlarımızdan Bir Tanesi Üyelerimizin Menfaatİ.''

HKMO Antalya şube başkanı Okan Hançer’e harita mühendisleri hakkında merak ettiklerimizi sorduk. Okan Hançer bizlere oda çalışmalarını, sektörün sıkıntılarını, harita mühendislerine neden ihtiyaç duyduğumuzu anlattı.

07 Ağustos 2020 - 13:26

- Okan bey öncelikle hayırlı olsun başkanlık göreviniz, sizi biraz tanıyabilir miyiz?
-Harita mühendisleri odası Antalya şubesi 15. dönem başkanıyım. 15. dönem şube yönetim
kurulu olarak 29 Şubat’ta genel kurul toplantımızı yaptık. 1 Mart’ta seçimimizi gerçekleştirdik ve göreve geldim.
- Harita mühendisleri odası hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz?
- Harita mühendisleri odası TMMOB çatısı altında bir meslek odasıdır. Bildiğiniz gibi TMMOB 1954’te kanunla kurulmuş bir meslek birliğidir. Bizim Harita ve kadastro mühendisleri odamız da TMMOB nin kurucu odaları arasında 1954 te kurulmuştur. Genel merkezimiz Ankara’da ve biz de genel merkeze bağlı şube ve temsilcilikler olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Biz genel merkeze bağlı Antalya şubesiyiz.
-Harita mühendislerinin faaliyet alanlarını öğrenebilir miyim?
-Harita mühendisleri genel olarak gayrimenkul ile ilgili çoğu konuda mühendislik projelerinde
görev alıyorlar bunların en bilindik alanlarının başında halihazır harita yapımını söyleyebiliriz.
Halihazır haritalar, teknik açıdan imar planlarına altlık olarak yapılan bir araçtır, harita
mühendisleri de bu noktada halihazır harita üretimi yapmaktadır. Aslına bakarsanız faaliyet
alanlarımız oldukça geniş, bunları biraz daha sayacak olursak kamulaştırma projeleri, yol -
köprü inşaatları, coğrafi bilgi sistemleri, kent bilgi sistemleri gibi sayabileceğimiz bir çok faaliyet alanında yer alıyoruz. Harita mühendisleri odası olarak anayasanın 135. maddesindeki kamu kurumu niteliğinde bir sivil toplum örgütüyüz, meslek odasıyız . Bu yüzden de kamuya karşı bir sorumluluğumuz var. Haliyle yaptığımız faaliyet alanları da kamuyu, kent halkını, kentin gelişimini direkt etkiliyor. Bu nedenle de mevzuatları çok yakından takip etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte sürekli gelişen teknolojiyi takip etmek zorundayız. Ayrıca eğitimlerimize de çok önem veriyoruz. Meslek içi eğitimlerimizi sürekli gerçekleştiriyoruz.
- Peki harita mühendislerine neden ihtiyaç duyarız?
- Eğer gayrimenkul yatırımına karar verdiyseniz ya da gayrimenkulünüz varsa bununla ilgili bir tasarrufta bulunmak istediğiniz zaman mutlaka yolunuz bir harita mühendisi ile kesişir. En basit örnek arsanıza ev yapacağınız zaman o arsanın sınırlarının belirlenmesi ve o arsa sınırı içinde binanın nereye oturacağının tespitini harita mühendisleri yapar.
- Oda olarak üyelerinizin yaptığı işleri kontrol ediyor musunuz?
- Bizim üyelerimize karşı sorumluluklarımız var bizim temel amaçlarımızdan bir tanesi
üyelerimizin menfaati. Üyelerimizin menfaati noktasında üstümüze düşen her görevi kamusal sorumluluğumuzla birlikte yapıyoruz. Ancak o kontrol ve denetim anlamında biraz yanlış algılar da var. Bizim yaptığımız kontroller ve denetimler kesinlikle proje kontrolü değil. Üyelerimizin yaptıkları işleri teknik açıdan kontrol etmiyoruz. Bir harita mühendislik hizmeti verildiyse o hizmeti veren kişinin gerçekten harita mühendisi olup olmadığını harita mühendisi ise ticari açıdan o hizmeti verme yeterliliği, mühendislik donanımı, ekipman olarak buna sahip olup olmadığı, vergi kaydı olup olmadığı gibi konularda denetimler yapıyoruz.
-Kentin planlanmasında harita mühendisleri hangi aşamalarda görev almaktadır?
-En temel anlamda harita mühendisleri kalkınmanın en temelinde bulunuyor. Haliyle kentin
planlanmasında da daha önce de söylediğim gibi imar planları yapım öncesi yaptıkları halihazır haritalar ve uygulama imar planlarının uygulanması noktasında 18. Madde 15-16.madde dediğimiz parselasyon işlerinde görev alıyorlar bu parsellerin oluşumu üzerine kentin estetiği ve silüeti ortaya çıkıyor tabi bu noktada yapıların aynı silüette olması çarpık bir kentleşme olmaması anlamında saçak seviyelerinin koz seviyelerinin belirlenmesinde harita mühendisleri yaptığı çalışmalarla katkı sağlıyorlar.
- Biraz da sektör sıkıntılarından bahsedelim..
- Her meslekte olduğu gibi bizim de bazı sıkıntılarımız elbette var. Örnek verecek olursak
fiyatlarda uygulama birliği mevzuatla ilgili sorunlar bununla beraber yeni mezun
arkadaşlarımızın sorunları.. Bunlarla ilgili yoğun olarak faaliyetlerimiz sürüyor. Mesleki faaliyet birliği faaliyet denetimi yaparken o verilen mühendislik hizmetinin belli bir standartta verilebilmesi için gayret gösteriyoruz. Bununla birlikte yine harita mühendislerinin kamu
kurumlarıyla çok fazla muhattap oluyoruz. Bir harita mühendisinin aklınıza gelecek bütün
kurumlarda işi olabiliyor. Çok fazla kurumlarla muhattap oluyoruz haliyle böyle olunca mevzuat açısından uygulamada sıkıntılarımız oluyor ve bunların çözümü için çalışmalar yapıyoruz o meslektaşlarımızla kamu kurumu idareciler arasında köprü oluyoruz, problemleri çözmek için çabalıyoruz. Aslında en çok zamanımızı alan konular bunlar oluyor çünkü faaliyet alanlarımız çok geniş. Daha önceden de söylediğim gibi diğer bir mesleki sorunumuz; son yıllarda ortaya çıkan işsizlik. Biz bunu her yıl daha fazla hissediyoruz ve daha çok da genç meslektaşlarımızdan bu tarzda şikayetler duyuyoruz. Hepsine iş bulma gibi bir imkanımız yok ne yazık ki ama onlara en azından bir yol gösterme, fırsatlar hakkında fikir verme noktasında çalışmalarımız oluyor. Odamızda komisyonlarımız var, komisyonlarımızdan bir tanesi de genç harita mühendisleri komisyonu.. Böylelikle biz odamızda genç arkadaşlarımızı toplayıp bu masalarda beyin fırtınası yapmalarına imkan tanıyoruz. Eğitimler düzenliyoruz, kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar sunuyoruz ama tabi yeterli olmuyor. Eğitim konusundaki söylenebilecek belki en büyük sıkıntımız; her yıl harita mühendisliği bölümlerinin üniversitelerde artması. Bölümler ne yazık ki alet, ekipman ve donanımı olmadan açılıyor ve biz uygulama ağırlıkta meslek olduğumuz için bu teknik, ekipman ve donanım olmadan yapılan eğitimler tabi ki yetersiz kalıyor. Biz bunu ciddi bir şekilde yaşıyoruz ve ilgililerle de paylaşıyoruz..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
BAKAN SELÇUK'TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI
ALTUN:
ALTUN: "DOĞRU İSTİKAMETTE ATILMIŞ BİR ADIM"