Olimpos Rotary’den engellilere anlamlı destek
Reklam

Olimpos Rotary'den engellilere anlamlı destek

Antalya Olimpos Rotary Kulübü, Türkiye Sakatlar Derneği ve Antalya OSB Proje ortaklığı ile 3 Kasım 2021 tarihinde organize sanayi sosyal tesislerinde “İşverenler ile Engelleri Beraber Aşıyoruz Çalıştayı” düzenledi.

06 Kasım 2021 - 10:40

Ülke nüfusumuzun %12.3’ü engelli ve bu bireyler içinde çalışabilecek düzeyde 2 milyon engelli yurttaşımız varancak bu bireylerin yüzde 80’i maalesef istihdam edilemiyor. Uluslararası Rotary kulüplerinin de katkıları ile yürütülen Gökkuşağı Projesi kapsamında Antalya Olimpos Rotary Kulübü, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi ve OSB’nin Proje ortaklığıyla gerçekleşen çalıştayda engelli bireylerin istihdam sorunları masaya yatırıldı. İş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve kamu hizmeti yöneticilerinin bir araya geldiği çalıştayda; engelli bireylerin iş dünyasına kazandırılması, toplumda sosyalleşerek eşit haklara sahip olarak hayata entegre olabilmeleri konusunda karşılıklı bilgi alışverişi ve geleceğe dönük neler yapılabilir konusunda fikirler masaya yatırıldı. Özellikle işverenlerden, stk ve kamu kuruluşlarından destek alınabilmesi ve engelli bireylerin istihdamlarının arttırılması ve sürekliliğinin sağlanmasına düzenlenen çalıştaya; engelli bireyler ve aileleri, iş adamları, iş dünyasının İ.K Departman sorumluları yoğun ilgi gösterdi.

Engelli Kotası Düşsün…

Çalıştaya katılan Antgiad Başkanı Osman Sert, ülkemizdeki engelli kotasının yüksek olduğuna vurgu yaparak yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almasına dönük çalışmaları destekliyoruz. Bu gün bizler de bunun için buradayız. 50 kişilik istihdama sahip olan bir işletme sadece bir engelli çalıştırma kotasının da düşürülsün, daha fazla engelli vatandaşımız işletmelerde yer alsın istiyoruz.” 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetler Şube Müdürü Fatih Iltar da Türkiye’de oransal olarak çok fazla engelli bireyin olduğunu bu bireylerin yaşam ve istihdam da rahat nefes alabilmeleri için çalışmaların durmadan devam etmesi gerektiğini belirtti. Iltar; “Engellilerin hayata atılması adına birçok adım atılıyor, bunu görüyoruz, bizler de sürekli neler yapabiliriz diye çalışıyoruz” dedi. 

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Mehmet Karavuralise çalıştaydan beklentilerini katılımcılara şu sözlerle aktardı; “Bizim bu çalıştaydan beklentimiz özellikle bedensel engellilerin istihdama kazandırılması,  farklı istihdam modelleri geliştirilecek politikalar üretilmesi, işverenlerin de engelli çalışanların daha da verimliçalışmalarına destek vermeleridir.”

Engelli İstihdamında Tek Suçlu İş Dünyası Değil… 

Çalıştaya katılan Eğitmen İlker Kaldı ise katılımcılara Türkiye’deki engelli bireylerle ilgili çarpıcı ama bir o kadar da yararlı bilgiler aktardı. AB ülkelerine oranla ülkemizdeki  engelli bireylerin meslek edinme ve eğitime devam etme noktasında geride kaldığına dikkat çeken İlker Kaldı, katılımcılara şunları söyledi: “Nüfusumuzun %12.3’ü engelli, çalışabilecek düzeyde 2 milyon engelli yurttaşımız var, bunların yüzde 80’si istihdam edilemiyor ya da edilmiyor. Engellilerimizin yüzde 70’i yoksulluk ve sosyal dışlanma tehdidi altında. Ama asıl önemli konu engellilerin istihdamda yer alamamışının tek sorumlusu işverenler değil. Çünkü; Türkiye’deki engellilerin yüzde 60’ı ilköğretimden sonra eğitim hayatını sürdüremiyor, okulu bırakıyor yani meslek edinemiyor, kalifiye eleman, nitelikli eleman olmuyorlar. Bu yüzden tek taraflı olarak işverenlere istihdam katkısında yüklenemeyiz. AB’de bu oran yüzde 25’lerde.” 

Topluma faydalı bir kulüp olarak hizmet verdiklerini ifade eden 2430. Bölge Rotary Federasyon Başkanı M. Kemal Ketrez, Rotary kulüplerinin çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: “Ülkemizde bu tip çalışmalara ihtiyaç var. Gökkuşağı projemizin 5’inci yılındayız ve güzel sonuçlar alıyoruz. Son aşama olarak; toplumda farkındalık yaratmak ve istihdam sağlamak konusunda faaliyetlerimiz devam ediyor. Engelli bireylerimizin iş sahibi olabilmesi ve toplumun içinde yer alabilmeleri sağlamak en büyük amacımız. Bu çalıştaya iş insanlarının ve iş dünyasının ilgisi beni fazlasıyla mutlu etti.” 

Runatolia koşusuna dair de proje hazırladıklarının müjdesini veren M.Kemal Ketrez; “Bu önemli etkinliğe ağırlık veriyoruz, komitelerimiz çalışıyor. Antalya’daki bu koşuda büyük ihtimalle engelli bireylerimizle birlikte bir koşu düzenleyeceğiz ve güzel bir farkındalık projesine imza atacağız” dedi. 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Karavural
    6 ay önce
    Dilerim bu çalışmalar çoğalarak sürer ve makul bir istihdam modeli geliştirilir. Emeklerinize saglik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez’in otodrag yarışlarında nefesler tutuldu
Kepez’in otodrag yarışlarında nefesler tutuldu
Konyaaltı’nda sahne gençlerin
Konyaaltı’nda sahne gençlerin