ORGAN NAKLİ İLE 5500 HAYAT KURTARILDI

ORGAN NAKLİ İLE 5500 HAYAT KURTARILDI

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi 11. yılında 5000’ini böbrek nakli olmak üzere 5500 organ nakline ulaştı. Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre her yıl Avrupa’nın birçok ülkesinde gerçekleştirilen nakil sayısından fazla nakil yapıyor

27 Ağustos 2019 - 16:20 - Güncelleme: 27 Ağustos 2019 - 16:32

Dünyada en fazla organ nakli yapan merkezlerden biri olan Medical Park Antalya Hastane Kompleksi, 5000’inci böbrek ve 500’üncü karaciğer naklini başarı ile gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Uluslararası Organ Bağışı ve Nakli Kayıt Organizasyonu rakamlarına göre; her yıl Avrupa’nın birçok ülkesinde gerçekleştirilen nakil sayısından fazla nakil yapan Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin 11 yılda ulaştığı başarılı sonuçlar düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Basın toplantısına MLP Care Strateji ve Performans Grup Koordinatörü Dr. Hikmet Çavuş, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Genel Müdürü Sebahattin Tanas ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş katıldı.

“BİRÇOK ÜLKEDEN DAHA FAZLA NAKİL YAPTIK”

Geçtiğimiz yıl 396 böbrek 94 karaciğer nakli yaptıklarını bu rakamların birçok Avrupa ülkesindeki toplam nakil sayıların üzerinde olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Uluslararası Organ Bağışı ve Nakli Kayıt Organizasyonu verilerine göre 2018 yılında Norveç’te 240 böbrek, 95 karaciğer; İsviçre’de 361 böbrek, 146 karaciğer nakli; Yunanistan’da ise 2017 yılında 176 böbrek, 28 karaciğer nakli gerçekleşti” diye konuştu. Prof. Dr. Demirbaş şöyle devam etti: “2008’in son aylarında başlayan organ nakli programımız aracılığıyla 2019 yılında 5000’inci böbrek ve 500’üncü karaciğer naklini gerçekleştirmek hem bizim hem de hayatlarına dokunduğumuz hastalar için çok şey ifade ediyor. 5500 insan yine 5500 insandan alınan organlar ile hayata tutundu. Dolayısıyla da biz toplamda 11.000 insanın hayatına dokunmuş olduk. Bu demektir ki yakın akrabaları ile birlikte yüz binlerce insanın hayatına dokunuyoruz” dedi.

ORGAN BAĞIŞI İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL

İhtiyacı olan daha çok hayata dokunmak istediklerini belirten Prof. Dr. Alper Demirbaş, ameliyat sonrası tamamen normal hayatlarına dönen insanların kendileri için en büyük motivasyon kaynağı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Demirbaş, Türkiye’de organ nakli rakamlarının halen istenilen seviyede olmadığına da dikkat çekti: “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 22.868 kişi böbrek, 2250 kişi karaciğer nakli bekliyor. Ülkemizde yılda 7000 kişiye böbrek nakli yapılması gerekiyor ama şu anda toplam 3000 böbrek nakli yapılabiliyor. Bu rakamı arttırmak için de elimizden geleni yapıyoruz. Ancak organ bağışını artması da bu noktada en kritik konuların başında geliyor” diye konuştu.

Yapılan bilimsel araştırmalarda Türkiye’de 70 bin diyaliz hastası olduğunun tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Alper Demirbaş, Türkiye’de kronik böbrek hastası sayısının ise 2 milyon civarında olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Demirbaş, “Bir kronik böbrek hastası, diyaliz tedavisi aldığında devletin sağlık bütçesinden 70 kişinin aldığı kadar bir payla tedavi edilebiliyor. Ancak kendisine böbrek nakli yapılırsa, aynı hasta ilk yıldan sonra sadece 8 kişinin sağlık bütçesinden aldığı payla tedavi edilebiliyor. Bu durum hem hastalarla ilgili hayati bir sorun hem de Türkiye’yi ekonomik olarak etkileyen bir durum. Bu nedenle Türkiye’de böbrek nakli çok önemli” şeklinde konuştu.

“ORGAN NAKLİ MERKEZİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Medical Park ve Liv Hospital markaları ile her yıl milyonlarca kişiye sağlık hizmet sunan MLP Care’in Strateji ve Performans Grup Koordinatörü Dr. Hikmet Çavuş da kurum olarak Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nin başarıları ile gurur duyduklarını belirtti. Dr. Çavuş şöyle konuştu: “11 yıl önce merkez kurulurken başarılı olacağını tahmin ediyorduk. Ancak bu kısa zamanda dünyada referans merkezlerden biri haline gelmesi hepimizin daha büyük hayaller kurmasına ve sadece kurumumuz adına değil ülkemiz adına da büyük gurur yaşamamıza neden oldu.

Türkiye’de organ naklinin gelişmesi açısından merkezimizin adeta bir okul gibi çalıştığını ve ilham verdiğini söylemek gerektiğine de inanıyorum. Daha önce merkezimizde çalışan hekimler 10’un üzerinde organ nakli merkezi açtı. Türkiye’de organ naklinin gelişimine de katkılar sağladı.”

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • serdar
  5 ay önce
  Ameliyat sonra hastasına nakil edilen böbreğin hasarlarını gidermekten kaçınan hastasına hasta muamalesi yapmayan ve adam yerine koymayan cerrah Dr.İbrahim Aliosmanoğlu ve hastasının börek hasarını gidermek yerine ilaçlarını kesip böbrek alışveriş merkezlerinde satılıyormuşcasına yeniden nakil yapalım diyen Asuman Yavuz o hastanede oldukca siz 5500 değil 15500 nakil bile yaparsınız önemli o*** kaç nakilli hastanızın sağlıklı ve huzurlu yasam sürdüğü siz onu söyleyin...
 • Admin
  5 ay önce
  Siz mağdur o***lardan mısınız? Eğer öyleyse soyadınızı yazabilir misiniz?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Görevlinin Yüzüne Tüküren Şahıs Tutuklandı
Görevlinin Yüzüne Tüküren Şahıs Tutuklandı
Deniz Feneri'nden 10 bin Aileye Yardım
Deniz Feneri'nden 10 bin Aileye Yardım