’’Ortak Paydamız, İyi Hekimlik Değerleridir’’

''Ortak Paydamız, İyi Hekimlik Değerleridir''

Üç yıllık bir aradan sonra Antalya Tabip Odası Hekim Meclisi tekrar toplandı.14 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin yaptı. Dr.Şahin, “Ortak Paydamız İyi Hekimlik Değerleridir” başlığıyla meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bürokratik çatı örgütü değil, etkin, demokratik, katılımcı, çağdaş bir Antalya Tabip Odası için toplandık. Birlikte üretip, birlikte yöneteceğiz.” dedi.

15 Nisan 2019 - 15:08

Çalışma ortamları farklı, uygulama alanları farklı, sorunları farklı olan hekim gruplarının, birlikte üretip birlikte söz ve karar sahibi olabilecekleri bir Antalya Tabip Odası için Antalya Hekim Meclisi yapılanmasına gittiklerini ifade eden Dr.Şahin, Hekim Meclisinin temel amacının çevreye, doğaya ve yaşayan tüm canlılara, hekime, insanlara... ait yani mesleğimizin değerlerini içeren her konuda çözüm üretme ve toplumsal bir sağlık politikası oluşturulması sürecinde öncelikli olarak tabip odasının izleyeceği yol ve yöntem konusunda tavsiye kararları almaktır.” dedi.

Antalya Hekim Meclisi Divan Başkanlığına Prof. Dr. Ertan Yılmaz Divan üyeliklerine ise Dr. Elmas Döşemeci ve Dr. Metehan Akbulut, seçildiler. Dr. Akbulut 'un daha önceki hekim meclisi çalışmalarından derlenmiş sunumunun ardından,  çalışanları ve hekimlere yönelik şiddet konusunda Dr. Kaan Taşer sunum yaptı. İstatistik verileri şiddetin boyutunu gözler önüne serdi.

Gündemin birinci maddesi olan sağlıkta şiddetin önlenmesi için yapılacak çalışmalar üzerine tartışma yürütüldü. Bu çerçevede TTB'nin ülke genelinde gerçekleştireceği etkinlik  konuşuldu. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum! başlığıyla;

Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü tarih olan 17 Nisan 2019, Çarşamba günü Antalya’da da yapılacak etkinliklerin organizasyonu yapıldı. Antalya’daki tüm sağlık kurumlarında sabah mesai başlangıcında kaybettiğimiz bütün hekimler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Saat 12.30’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması, saat 18.45- 20.00 arasında ise Attalos Meydanı’nda “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum!” nöbeti gerçekleştirilecek.

Ekonomik kriz ve sağlık ortamına etkileri, asılsız gerekçelerle görevlerinden atılan ve göreve başlatılmayan hekimlerin durumu, ülke genelinde yaratılan korku -oto korku ortamının sağlıktaki etkileri görüşüldü. Sağlık ortamında yaratılan baskıların bilim üretimini sekteye uğrattığı vurgusu yapıldı.  Ülkemiz sağlık ortamındaki gelişmeler ve Antalya yerelinde yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri ise toplantının diğer gündemleri oldu.

Gündem maddeleri üzerine söz alan meclis üyeleri konuşmalarında, hekimlerin yaşadıkları sorunların çözümünde, Hekim Meclisi yapılanmasıyla birlikte daha güçlü olacakları vurgusu yapılarak; Antalya Hekim Meclisinin sorunların değil çözümün bir parçası olacağının altı çizildi. Antalya Hekim Meclisi ülke sağlık ortamına göre düzenli toplanacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akdeniz'in en güzeli Açelya Yalçınkaya
Akdeniz'in en güzeli Açelya Yalçınkaya
Triatlon Takımımızdan 5 Madalya
Triatlon Takımımızdan 5 Madalya