PAROLA: "HER ADIMDA SAĞLIK"

PAROLA: "HER ADIMDA SAĞLIK"

Düzenli ayak bakımı sayesinde hem estetik açıdan hem de sağlığınız açısından yaşadığınız ya da yaşayabileceğiniz problemleri geride bırakın. Alman Ayak Sağlığı Merkezi sizin için ayak sağlığınızı düşünüp çözümler üretiyor. Alman Ayak Sağlığı Merkezi Lara Şubesi’nin kurucusu Defne Tetik ile en çok yaşanılan ayak rahatsızlıklarını, danışanlara uygulanan bakımı konuşurken, doğru bilinen yanlışlara da değindik. Gelin bu güzel sohbetin detaylarına birlikte bakalım.....

16 Ocak 2020 - 14:48 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 09:41

Defne Hanım okuyucularımız merak edebilir biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1977 İzmit doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirerek Marshall Boya Akzo Nobel Şirketi’nin çeşitli bölümlerinde 18 yıl çalıştım. 2014 yılında radikal bir karar verdim. Büyüyen şirketimizi Antalya’da faaliyete geçirdim. Alman Ayak Sağlığı Lara Şubesi olarak 5 yıldır hizmet vermekteyim. Melis ve Umay isimli iki kızım var.

Alman Ayak Sağlığı Merkezi’nin kuruluş sürecini ve sunduğu hizmetleri bizimle paylaşabilir misiniz?

2009 yılında Alman Ayak Sağlığı adıyla Kocaeli'nde kurulmuştur. Ayak Sağlığı Bilimi olan Podoloji'nin ülkemizde temeli bile yokken ayak sağlığına olan yaklaşımlarına öncülük etmek, toplumun ayak sağlığı ve bakım mantığını oturtma amacıyla kurulmuş ve "Alman Ayak Sağlığı" kısa sürede kurumsal marka haline gelmiştir. Alman Ayak Sağlığı, Türkiye genelinde 8 şubesi ile hizmet vermektedir. Frencheise olan Lara şubemizde en sık rastlanan ayak ve tırnak sorunları tırnak batması, mantarlı tırnak, çatlak topuk, nasır, kalınlaşmış tırnak olup pedikür dediğimiz fakat daha hijyenik ve steril ortamda Alman teknolojisi ile Medikal ayak bakımı yapılmaktadır. Sağlık amaçlı hiçbir uygulama yapılmamaktadır. Yara bakımı yoğun iltihaplı tırnaklar doktora yönlendirilerek süreç takip edilmektedir.

Ayak bakımını daha çok erkekler mi kadınlar mı tercih ediyor?

Erkek hastalarımız daha fazla çünkü bayanlar kuaförlerde işini halledebiliyor. Erkekler burayı tercih ediyor. Sabah saatlerinde gelip bakımlarını yaptırıp işine giden danışanlarımız var.

Ayak sağlığı bakımından en çok karşılaşılan problem nedir?

Danışanlarımızın en çok yaşadığı problemler arasında kalınlaşmış tırnaklar yer alıyor. Antalya’nın nemli bir havası olduğu için tırnak bakımı çok önem teşkil ediyor. Tüm tırnakların mutlaka kurutulması gerekiyor. Kalınlaşmış ve boşalmış tırnak şikayeti ile gelen kişilere önce frizeler yardımı ile tırnağı inceltiyor daha sonra üzerini temizliyoruz.

Diyabet hastaları ile ilgili ayrı bir bakım yöntemi var mı?

En önemli hastalarımız arasında diyabet hastalarımız yer almaktadır. Onlara özel bir bakım uygulamak durumundasınız. Daha yara oluşmadan oluşumu engellemek amacıyla bakım yapıyoruz. Bir diyabet hastası tırnaklarını kendisi kesmemeli. Mutlaka bir ayak sağlığı uzmanı Podolog tarafından bu gerçekleştirilmelidir. Uzman nezlinde yapılan bakım sayesinde aylık düzenli tedaviler ve bakımlar tırnakta oluşma ihtimali olan yarayı engellemiş oluyor.

Tırnaktaki mantar rahatsızlığı da özellikle görüntü açısından moral bozucu olabiliyor buna nasıl müdahale ediyorsunuz?

Tırnak mantarı hastalığının tedavi süreci 1-2 sene arasında değişmektedir. Periyodik bir bakım gerektirir. Bizim burada yaptığımız medikal bakımlar kuaförlerin yaptığı pedikürden çok farklıdır. Öncelikle aletlerimiz her danışana müdahaleden sonra sterilize ediliyor. Alet dezenfektasyonu sağlanıyor.

Batık tırnak şikayeti ile gelen danışanlarınıza nasıl metodlar uyguluyorsunuz?

Batık tırnak sorunu genelde büyüme çağındaki çocuklarda hızlı kilo alıp verme ile ilintili yaşanıyor. Öncelikle iltihaplı gelen tırnak nedeniyle danışanı doktora yönlendirerek ilaç tedavisine sevk ediyoruz. Arkasından 1 hafta sonra tel takıyoruz. Her ay danışanların telini geriye çekmemiz için ara tel yapıyoruz. Bu acı veren bir işlem değil. Bu tedavi de 6 ay-1 sene devam ediyor. Tel çıkartıldıktan sonra düzenli olarak aylık bakım tavsiye ediyoruz. Yastık değse yorgan değse acı veriyor diyenlerin sıkıntısını gideriyoruz.

Halk arasında doktor balıklar diye bilinen balıklar sizce sağlık açısından risk oluştuyor mu?

Balıkların ayaklardaki yaraları iyileştirdiği söyleniyor. Su bakteridir ve steril bir ortamda temas edilmediğinde tırnak mikrop kapar ve mantara sebebiyet verir. Balıklarla tedavinin doğruluğu yoktur kanıtlanmış değildir.

Bir çok insanın yürümesini güçleştiren nasır konusunda neler söylemek istersiniz?

Bazı vatandaşlar nasırı kendi imkanları ile temizlemeye çalışmaktadır ama bu iyileşme sürecini uzatır. Aslında nasır vücudun dışarıya gösterdiği tepkidir. Nasır basış bozukluğu, yanlış ayakkabıdan kaynaklanır. Bunun temizliğini biz aynı gün yapıyoruz ama 15-20 gün temizlendiğinde yüzde 80 düzeyinde bunu yok edebiliyoruz. Yüzde 20 düzeyinde oluşum olasılığı var. Hastamızın ayakkabısında mutlaka tabanlık kullanmasını öneriyoruz.

Sosyal Sorumluluk Projelerinde yer alıyor musunuz?

 Bizler bu konuda aktif katılımcı olmayı bir sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Her yıl 1 Ekim tarihinde Yaşlılar haftasına istinaden devlet huzurevlerindeki yaşlılarımızın ayak bakımlarını ücretsiz yapıyoruz. Yine okullarımızdaki minik öğrencilere el ve ayak hijyeni hususunda bilgilendirme hizmeti sunuyoruz.

 

Röportaj: Murat ŞENTÜRK

Fotoğraf: Abdültalip GÜNGÖR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Özlem AKGÜN
  4 ay önce
  Lara Şubesi çok iyi çok teşekkür ederiz. Tekrar açılmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Attığınız her adım sevdikleriniz ve sizi her daim güzelliklere götürsün. Sevgiler
 • Defne tetik
  4 ay önce
  Çokkk teşwkkürler. Sizleri seviyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YANGINLARA KARŞI DAİMA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ
YANGINLARA KARŞI DAİMA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ
Mahzuni Şerif’in hayatı sahnelendi
Mahzuni Şerif’in hayatı sahnelendi