RAFET ZEYBEK “HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEMELİ”

RAFET ZEYBEK “HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEMELİ”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, koronavirüs salgını sürecinde yerel basın ve internet haberciliği yapan haber sitelerinin sorunları ve haber alma özgürlüğüne dair açıklamalarda bulundu.

21 Nisan 2020 - 14:02

“SALGIN GÜNLERİNDE YEREL BASIN VE İNTERNET HABERCİLİĞİ DESTEKLENMELİ”

Yaşanan ekonomik kriz ve devamında koronavirüs salgını ile alınan tedbirlerden dolayı yerel basın zor günler yaşamaktadır. Salgın öncesi devam eden artan döviz fiyatları nedeniyle ithal kâğıtta yaşanan maliyet sıkıntısı, reklam ve ilan gelirlerinin azlığından kaynaklı sorunlara ek olarak, koronavirüs salgını ile birlikte alınan tedbirlerle evde kal çağrıları, sokağa çıkma yasakları yerel basının satışlarını ve reklam gelirlerinde düşüşe neden olmaktadır. Reklam verenlerden gelen gelirin düştüğü bu günlerde vergi veren, istihdam sağlayan, SGK primleri ödeyen habercilik faaliyetinde bulunan yerel basın ve internet haberciliği yapan haber sitelerine destek acilen sağlanmalıdır. Koronavirüs salgını günlerinde doğru, sağlıklı ve hızlı bilgi yerel basın ve internet haberciliği ile sağlanmaktadır.

“HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEMELİ”

AKP iktidarında yaşanan en büyük sıkıntılardan biride basın ve haber alma özgürlüklerine müdahaledir. Gazetecilerin isimli kumpas davaları ile hapse atıldığı, muhalif haber yapanların tutuklandığı, gazetecilerin baskı ile kovulduğu, sermaye yapısındaki değişiklikler ile köklü basın kuruluşlarının iktidara yakın çizgide yayın politikası izlenmesine yol açılmıştır. Bu süreçte yeni mecra olarak nitelenen internet üzerinden yayın yapan haber siteleri halkın haber alma özgürlüğünde bir alternatif olmuştur. AKP iktidarı bu yeni mecrayı da kontrol altına alma çabasındadır, hukukun alet edildiği erişim engelleri ile yayın yapan haber sitelerine baskı kurulmaktadır.  En hızlı ve ulaşılabilir mecra olan internet haberciliğinin de baskılanmaya çalışılması haber alma özgürlüğüne müdahaledir.

Demokrasilerde eleştirilere tahammül edilmesi gerekir, AKP’nin yarattığı bu sistemde ise kamu kaynakları ve yargı kararları ile televizyonlara ceza verilmekte, sitelere erişim engellemekte, gazeteciler tutuklanmaktadır. AKP’nin ileri demokrasi anlayışında basın özgürlüğüne yer yok ancak çağdaş tüm demokrasilerde işleyen sağlıklı bir demokrasi için basın özgürlüğü olmazsa olmazdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYET KEMERİ ÖNEMLİ
EMNİYET KEMERİ ÖNEMLİ
Kepez’de Akademi ilk mezunlarını verdi
Kepez’de Akademi ilk mezunlarını verdi