ROBOTEX TURKEY EKİBİNİN BÜYÜK BAŞARISI

ROBOTEX TURKEY EKİBİNİN BÜYÜK BAŞARISI

Geçen ay Antalya’da düzenlenen Robotex Turkey organizasyonuyla dereceye girerek ülkemizi 29 Kasım – 01 Aralık tarihinde Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirilen Robotex International 2019 Festivali’nde temsil eden genç öğrenciler, büyük başarı kazandı.

04 Aralık 2019 - 13:22

Çin, Hindistan, Kore, Kolombiya, İran, Nijerya, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs’ın da aralarında olduğu 38 den fazla ülkeden gelen 1099 takım, 3000 yarışmacının katıldığı festivalde, Kadıköy Bilsem bir birincilik, bir ikincilik, Antalya Konyaaltı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi bir ikincilik, Hatay Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi bir ikincilik, İzmir Özel Türk Koleji bir üçüncülük dereceleri aldılar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi de bir birincilik elde etti.

Robotex Turkey kurucuları Zülal İnan ve Orhan Çevik, 2001 yılından beri her yıl yapılan Robotex International Festivali’nin bu yıl 11 ülkede yapılan yarışmalardan sonra 38 den fazla ülkeden gelen 1099 takım, 3000 yarışmacı ve 10 binden fazla ziyaretçi ile 29 Kasım – 01 Aralık tarihinde Estonya’nın başkenti Tallinn’de gerçekleştirildiğini bildirdi.

Tallinn’deki festivale, 2-3 Kasım’da Antalya’da Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Robotex Turkey’de dereceye giren Türk takımlarının katılmaya hak kazandığını belirten İnan ve Çevik şu bilgiyi verdi.

“Robotex Turkey ekibi, yarışmaya 100 den fazla Türk katılımcıyla dâhil olarak ilk yılında en fazla katılım gösteren ülke oldu. Türkiye’nin değişik illerinden gelen ve Antalya’da derece almış olan okul takımları çeşitli kategorilerde yapılan robotik yarışmalarına katılarak Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler.

İzmir Özel Türk Koleji, Hatay Doğa Koleji, Kayseri Erciyes Koleji, İzmir Özel Türk Koleji, Balıkesir Açı Koleji, Fevziye Mektepleri Işık Okulları, Kadıköy Bilsem, Hatay Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, Antalya Konyaaltı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi, Antalya Final Okulları, Silivri Atatürk Anadolu Lisesi, Kadıköy İmam Hatip Anadolu Lisesi, Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölümü takımlarının yer aldığı yarışmada Kadıköy Bilsem bir birincilik, bir ikincilik, Antalya Konyaaltı Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi bir ikincilik, Hatay Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi bir ikincilik, İzmir Özel Türk Koleji bir üçüncülük dereceleri aldılar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi de bir birincilik elde etti.

Robotex Turkey’in ilk yılında gösterilen yoğun ilgi ve elde edilen başarılardan çok memnunuz. Robotex Turkey’in her yıl giderek büyüyeceğini ve robotik alanında çocuklara ve gençlere katkı yapmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

“Dünyanın En Büyük Robotik Festivali” Robotex International’ın Türkiye partneri olan Robotex Turkey, 2-3 Kasım’da Antalya’da Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşmişti. Antalya’da yarışmalara katılan ve derece alan takımların bir kısmı Mart ayında yapılacak Robotex Finlandiya’ya ve Nisan ayında yapılacak Robotex Shangay‘a katılacaklar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
MANGA'DAN EMRAH ŞARKISI GELİYOR
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”
BAŞKAN GÜNGÖR, “ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÜYE”