ROBOTİK CERRAHİ İLE 3 YILDA 1000 DİZ PROTEZİ AMELİYATI

ROBOTİK CERRAHİ İLE 3 YILDA 1000 DİZ PROTEZİ AMELİYATI

Son yıllarda çeşitli branşlarda yaygın olarak kullanılan ve hastalara sağladığı pek çok yaşamsal avantajla cerrahide “en ileri teknoloji” olarak kabul edilen “robotik cerrahi”, Antalya’da Prof. Dr. Levent Altınel ve Op. Dr. Cengiz Yılmaz tarafından 3 yıldır diz protezi ameliyatlarında başarıyla uygulanıyor. Robotik navigasyonlu diz protezini Antalya ile tanıştıran Uncalı Meydan Hastanesi’nde bu süre içinde tam 1000 başarılı ameliyat yapıldı.

09 Eylül 2019 - 14:52 - Güncelleme: 09 Eylül 2019 - 14:56

Teknolojideki hızlı gelişmeye hekimlerin tecrübesi de eklenince günümüzde pek çok ameliyat artık daha kolay ve konforlu hale geliyor. Bunlardan biri de robotik cerrahi. Özellikle robotik sistemle yapılan kısmi ya da total diz protezi ameliyatlarının başarısı günümüzde %95’lerin üzerine çıkmış durumda.

Antalya bu anlamda şanslı illerin arasında. Çünkü; yüksek maliyeti nedeniyle ülkemizde çok yerde bu-lunmayan navigasyonlu robotik cerrahi teknolojisi Antalya’da 3 yıldır konusunda deneyimli doktorlar tarafından üstelik uygun maliyetle başarıyla uygulanıyor. Diz protezi ameliyatlarında gelinen en ileri teknolojiyi ifade eden ve hata payını 1 mm’ye düşüren navigasyonlu robotik cerrahi sayesinde doğru protez yerleşimi yapıldığı için protez ömrü daha uzun oluyor, bu sayede ameliyat sırasında daha az kemik ve kan kaybı yaşanıyor.

Robotik Navigasyonla 1000 Ameliyat…

Güçlü ortopedi kadrosuyla Antalya’da fark yaratan ve bu anlamdaki; teknoloji, AR-GE ve IK yatırımları ile öne çıkan Uncalı Meydan Hastanesi tarafından Antalya ile tanıştırılan robotik navigasyonla yapılan diz protezi ameliyatlarında şimdiye kadar 1000 başarılı ameliyat gerçekleştirildi. Prof. Dr. Levent Altnel ve Op. Dr. Cengiz Yılmaz tarafından başarıyla yapılan robotik navigasyonlu diz protezi ameliyatları sayesinde hastalar daha konforlu bir yaşam sürdürüyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Ortopedi ve Travmatoloji Diz Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel “Robo-tik cerrahi operasyonu, Navigasyon kulanımı sayesinde, kemik kesimleri bilgisayar eşliğinde yapılı-yor ve bu sayede hata payı 1 mm’ ye düşürülüyor. Gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde es-neklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Hastalar erkenden ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, hatta sportif aktivitelerden rahatlıkla faydalanabiliyor. Her aşaması büyük bir hassasiyetle gerçekleşen operasyon hastaya da hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrası iyileşme döneminde büyük avantajlar sağlıyor. Bu da ameliyatın hasta açısından daha konforlu hale getiriyor” dedi.

Sağlık Turizmine Katkı…

Sağlık Turizminin de başkenti olma yolunda ciddi mesafe alınan Antalya’da robotik navigasyonlu diz protezi ameliyatlarının yapılıyor olması da gerek il dışından gerekse de ülke dışından pek çok hastayı Antalya’ya çekiyor. Robotik Navigasyonlu diz protezi ameliyatı imkanına sahip olmayan il veya ülkelerden pek çok hastayı hastanelerinde başarıyla ameliyat ettiklerine dikkat çeken Levent Altınel; “Bu teknolojinin Antalya’da olması nedeniyle Türkiye’nin pek çok ilinden hatta farklı ülkelerden hasta-lar ilimize geliyor. Hasta portföyümüz bu anlamda çok geniş bir coğrafyaya ulaşmış durumda. Gerek kaliteli ve teknolojik sağlık hizmeti gerekse de Antalya’ya Türkiye’den ve dünyanın her yerinden uçak imkanları nedeniyle sağlık turizmine de ciddi katkı vermeye başladık. Öyle ki, yakın dönemde Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Irak, İran ve Rusya gibi farklı destinasyonlardan hastaları almaya başladık” dedi.

Diz Protezinden Korkulmamalı…

Eklem kireçlenmesinin ileri yaş, ailevi yatkınlık, fazla kilo, aşırı yüklenmeler, düşme, geçirilmiş kaza ve tekrarlı cerrahi operasyonların sebep olabileceğini belirten, özellikle kalça ve diz protezleri yani ‘Art-roplasti’ konusunda uzmanlaşan Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Prof. Dr. Levent Altınel, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin de yardımıyla son çare olarak uygulanan diz protezi ameliyatla-rından korkulmaması gerektiğinin de altını çizdi. Altınel; dünyada diz ameliyatlarında gelinen en ileri noktayı ifade eden ‘Robotik Sistemi’ in hata payını minimuma indirmesinin yanı sıra ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha kaliteli hale getirdiğine dikkat çekti. Levent Altınel; “Klasik ameliyatlara oranla daha küçük kesi yeterli olduğundan kan kaybı daha az, iyileşme sü-resi çok daha hızlı olur. Protezin hastaya en uygun şekilde yerleştirilmesi sayesinde dizlerin yete-rince bükülebilmesi mümkün olur. Bu da hastanın dizini daha doğal hissetmesini, günlük yaşama ve aktivitelere kolay dönüş yapmasını sağlar” dedi.

Navigasyonlu robotik cerrahi teknolojisini Antalya’da kendi hastanelerinde başarıyla uyguladıklarını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, hastanelerinde son üç yılda 2000’in üzerinde protez ameliyatları gerçekleştirdiklerini ve bunların yarısının da navigasyon sistemli olduğuna dikkat çekerek, “Başarı oranımız çok fazla, hastalarımız artık tercihlerini robotik navigas-yonlu protez ameliyatlarından yana kullanıyorlar. Hastane olarak ilgiden ve Antalya’yı böylesi önemli bir teknolojiyle buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz, çok yakında robotik sistemle kalça protezi ameliyatlarını da yapacağız, bunun için de çalışmalarımız başladı. Robotik diz protezi ile il-gili daha detaylı bilgi almak isteyenler hastalarımız “www.robotikdizprotezi.com" u ziyaret edebilir-ler” dedi.

 

----------Kutu bilgisi----------

Robotik cerrahinin faydaları neler?

• Daha doğru protez yerleşimi

• Daha az kemik kesisi

• Daha az kan kaybı

• Daha kısa sürede iyileşme ve günlük hayata dönüş,

Prof. Dr. Levent Altınel Kimdir?

1994 Ege Tıp Fakültesi mezunuyum. İhtisasımı 1994-1999 yıllarında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda yaptım. Uzmanlık tezim "Omuz kırıkla-rında kısmi protez ameliyatları" ile ilgilidir. İhtisas sonrası Avusturya'da Prof. Zwymüller'in yanında kalça ve robotik diz protez ameliyatlarına katıldım. Robotic cerrahi eğitim kursları aldım. Bu sayede robotik eklem protezi deneyimimi artırdım. Özellikle diz ve kalça ekleminin açık, kapalı (artroskopik) ve robotik cerrahileri ile ilgileniyorum. 2001 yılında başladığım Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 2009

yılında Doçent; 2014 yılında Akdeniz Üniversitesindeyken Profesör unvanını aldım. Halen Özel Uncalı Meydan Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalışıyorum. Özel ilgi ve uzmanlık alanlarım; Diz Kireçlenmesi- Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)- Diz Menisküs Yırtığı Tamirleri- ÖÇB (Ön Çapraz Bağ) Tamiri- Diz Kapağı Problemleri- Kıkırdak Hasarlarının Tedavisi- Kalça Kırık Ve Çıkıkları Cer-rahisi- Omuz Ağrısı- Omuz Sıkışması Sendromu- PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulamaları- Kök Hücre Tedavileri gelir. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi