Rus gelinler SULTAN’lar gibi

Rus gelinler SULTAN'lar gibi

Osmanlı döneminde Hürrem, Kösem gibi sultanların saltanatta söz sahibi oldukları bilinirken, haremde neredeyse her dönem var olan Rus uyruklu kadınların mirasına yeni nesil Rus gelinler sahip çıktı. Usta moda tasarımcılarının elinde işlenen birbirinden güzel Osmanlı dönemi kıyafetleri 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel olarak Rus uyruklu kadınlar tarafından giyilip sergilendi.

09 Mart 2019 - 21:43 - Güncelleme: 09 Mart 2019 - 22:01

Antalya’da yerleşik yaşayan Rus uyruklu kadınların kurduğu Rus Sanat ve Kültür Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak ‘Osmanlı Esintileriyle Kadının Güzelliği’ isimli defile organize etti.  Türk-Rus dostluğuna katkı sağlamak amaçlı 2012 yılından bugüne birçok faaliyette bulunan dernek, hayranı oldukları Osmanlı kadınlarının elbiseleri ve takılarını, düzenledikleri defile ile tanıttı. Defileye 100 kişilik bir ekiple ve 3 ay boyunca hazırlanan birbirinden güzel yabancı kadınlar 5M Migros’ta 18'inci Yüzyılda Osmanlı kadınlarının haremde giydiği kıyafetleri giyerek podyuma çıktı.

13 kıyafet tanıtıldı

Özel olarak tasarlanan 13 kıyafet, Rus kadınlar tarafından davetlilere sunulurken, Dernek Başkanı İrina Balcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde anlamlı bir etkinliğe imza atmaktan dolayı büyük heyecan yaşadıklarını söyledi. Defilede 'Güzellik dünyayı kurtarır' sloganıyla yola çıktıklarını belirten Balcı, "Güzellik tüm insanları birleştiriyor. Antalya'da yaşayan Rus kadınlar olarak, çok sevdiğimiz Türk kültürünü yaşıyor ve yaşatıyoruz" dedi. Her kadının saraylarda yaşama hayali olduğunu belirten Proje Koordinatörü Anna Doğanyılmaz ise Osmanlı'daki saray elbiselerinin çok ihtişamlı ve değerli olduğunu anlattı. Programda defilenin yanısıra kariyer sahibi olan yabancı uyruklu kadınların da başarı hikayeleri sinevizyon gösterisi ile sunuldu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UYUŞTURUCU BATAKLIĞI!
UYUŞTURUCU BATAKLIĞI!
"EĞİTİMDE BAŞARI BU ÇATININ ALTINDA"