Ruslar bayramlarını kutladı

Ruslar bayramlarını kutladı

Rusya'nın İkinci dünya savaşında Nazi zulmünden kurtuluşunu simgeleyen 9 Mayıs ‘Zafer Günü’ Bayramı, Rus Sanat ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Dünyaya barış mesajları verildi.

11 Mayıs 2019 - 12:18

'Savaşsız bir dünya için çabalıyoruz'

Antalya 5M Migros açık hava sahnesinde gerçekleştirilen, hem Rus hem de Türk misafirlerin yer aldığı bayram kutlamalarına Manavgat, Side ve Kemer ilçelerinden yaklaşık 700 kişi katıldı. Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı yaptığı açılış konuşmasında acılarının taze olduğunu, esaret yıllarını büyüklerinden öğrenerek barışın değerini daha iyi kavradıklarını söyledi. Balcı, "Dedelerimiz, annelerimiz babalarımız bizlere savaşsız bir dünya için mücadele etmemiz gerektiğini anlatırdı. Bize düşen bu düşünceyi gelecek nesillere taşımaktır. Bu bizim en büyük sorumluluğumuzdur" dedi.

Rus gazeteciden Türkiye'ye teşekkür

Bayram etkinliğinin davetlilerinden Rus gazeteci Mihail Antonov ise, Antalya’da Zafer Bayramı’nın bilinir ve kutlanır olmasının kendisi ve ailesi için çok önemli olduğunu belirtti ve kalabalığa  “Tebrikler ve teşekkürler Türkiye” diye seslendi. Migros’taki alanda 2,5 saat süren etkinlikte aşk hikayesi tiyatrosu savaşı konu alan bir gösteri gerçekleştirirken, çocuklar şarkılar, şiirler, danslar sergiledi kutlamada ayrıca Ölümsüz Alay yürüyüşü yapıldı. Hem Rus hem de Türk misafirler gözyaşıları içinde programı takip etti. Programda ayrıca Rus Konsolosları, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Moldova, Letonya ve Litvanya uyruklu katılımcılar da yer aldı. Zafer Bayramı kutlamaları Rusların Türkiye'yi tercih etmelerinde büyük etken oluştururken, Rus uyruklu kadınların Antalya'da evlilik gerçekleştirmelerinin de etkisi ile Zafer bayramı kutlamalarının Türk evlerine girdiği de biliniyor.

Bu önemli günde Rus ve Türk çocukları ellerinde iki ülkenin bayrakları ile Rusça ve Türkçe şarkılar söyleyip, şiirler okuyor. Bunun dışında bu anlamlı günde zafer sembolü olarak ateş ve dumanı temsil eden turuncu ve siyah renkte kurdelalar takılıyor.

Haber: MURAT ŞENTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
Ekici'de bayrak 3. kuşağa teslim edildi
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de
En fazla mavi bayrak Büyükşehir'de