Saç ekimi ve lazer epilasyondaki tehlike

Saç ekimi ve lazer epilasyondaki tehlike

AY-ÇA Polikliniği Kurucusu ve Genel Koordinatörü Reşat Yılmaz: “Merdiven Altı Kurumlardan Uzak Durun, Hem Paranızdan Hem De Sağlığınızdan Olmayın”

13 Şubat 2019 - 10:17 - Güncelleme: 16 Şubat 2019 - 15:37

Antalya’da saç ekimi denince akla gelen en köklü ve en tecrübeli kurumların başında gelen Özel AY-ÇA Polikliniği Genel Koordinatörü Reşat Yılmaz ile hem sektörü hem de sektördeki sıkıntıları konuştuk. Özellikle saç ekimi ve lazer epilasyon konusunda yasal boşluklardan yararlanan pek çok kurum olduğuna dikkat çeken Reşat Yılmaz, vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını istedi. Reşat Yılmaz;Deneyimi ve eğitimi olmayan eller tarafından saç ekimi yapılması istenmeyen sonuçlara neden olur ve hastaya mutluluk değil sorun getirir” dedi.

 

Saç, insanların yüz ve beden karakteristiklerini direkt olarak etkileyen ilk imaj öğelerinin başında geliyor.  Bu yüzden saçın varlığı kadar yokluğu da önemli. Saçı dökülen ve seyrelenler için son yıllarda önemli bir umut ışığı olan saç ekiminin de ehil ellerde yapılması gerekiyor. Yaklaşık 15 yıllık tecrübesi ile Türkiye'de ve Antalya'da saç ekimini uygulayan ilk merkezlerden olan Özel AY-ÇA Polikliniği’nin Genel Koordinatörü Reşat Yılmaz, saç ekimi başta olmak üzere, lazer epilasyon ve diğer uygulamalar hakkında merak edilen soruları siz Akdeniz Bülten okurları için yanıtladı: 

AY-ÇA Polikliniği 15 yılı aşkın bir geçmişi ile sektörün en köklü kuruluşları arasında geliyor. Geriye dönüp baktığınız zaman bu süreyi değerlendirir misiniz?

Saç ekimi ile ilk adımı attığımız bu sektörde, daha sonraları da medikal estetik uygulamalar ile sektörde yerimizi sağlamlaştırdık. Antalya’yı saç ekimi ile tanıştıran ilk klinik olmanın yanında estetik güzellik amaçlı polikliniklerde 1 numaralı ruhsat sahibiyiz. 

AY-ÇA Polikliniği olarak en çok öne çıktığınız, iddialı olduğunuz hizmetleriniz hangileri ve sizce bunun nedenleri neler?

AY-ÇA olarak Antalya’da saç ekiminde ilk olduğumuzdan tabi ki saç ekimi ile ciddi bir marka olduk. Bunun yanında saç dökülmesi tedavileri, lazer epilasyon, rejuvenasyon cilt bakımı ve tüm medikal estetik uygulamalar ile hizmet vermekteyiz.

İnsanlar neden AY-ÇA Polikliniği’ni tercih etmeli? Nedir sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz, artılarınız?

Öncelikle bunu sadece AY-ÇA Polikliniği olarak değerlendirmemeliyiz. Eğer sağlıkla ilgili bir uygulama yaptırılacak ise kesinlikle Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı, yasal sağlık kuruluşlarından hizmet alınmalı; bu biz oluruz, başka bir kuruluş olur. Ama bunun yanında tabi ki saç ekiminde tecrübe ve ekip çok önemli. Bu konuda bilgi birikimimiz ve tecrübemiz fazlasıyla mevcut. Saç ekiminde en son yöntem ile saçsızlığa çare oluyoruz.

Saç ekimi de çözüm ürettiğiniz konuların başında geliyor. Biraz bu işlem hakkında bilgi verir misiniz? En çok kimler tercih ediyor? Cinsiyet ve yaş aralığı verebilir misiniz? Operasyon ne kadar sürüyor? Kişi istediği saça ne zaman kavuşmuş oluyor? Herkese uygulanabiliyor mu? Ortalama fiyatı ne kadar?

Saç ekiminde FUE yöntemini uyguluyoruz. Ense bölgesinde dökülmeme genetiğine sahip bölgeden kökleri micro motor sistemle tek tek topluyoruz; sonrasında da ekilecek bölgeye kanallar açarak topladığımız bu kökleri yerleştiriyoruz. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştiğinden hasta herhangi bir acı duymuyor. Operasyon yaklaşık 5-6 saat içinde tamamlanıyor. Sadece 3 ay sonra saçlar çıkmaya başlıyor, 6-7 ay sonra da istediğimiz sonucu alıyoruz ve saçlar ömür boyu uzuyor, dökülmüyor. Saç ekimi yapılabilmesi için ense bölgesindeki saçların sağlıklı olması yeterli oluyor. Saç ekimini genelde erkekler tercih ediyor. Ama yine de %10-15 oranında kadın hastalarımıza da bu uygulamayı yapıyoruz. Her meslek grubundan hastalarımız oluyor. Operasyon bedeli açıklık alana göre değişiyor ama yine de ortalama maliyet vermek gerekirse 3000-10000 tl arasında saç ekimi yapıyoruz.

Saç ekimi konusunun yasallığı çok tartışıldı bu konuyla ilgili çok davalar oldu. Sektörde şimdi son durum nedir? Siz bu yasal süreçlerin hangi aşamasındasınız?

Saç ekimi hastane, cerrahi birimi olan tıp merkezi ve saç ekimi ruhsatı bulunan polikliniklerde yapılabiliyor. Bizde estetik ve güzellik amaçlı poliklinik olup, saç ekimi ruhsatımız bulunduğundan bu hizmeti polikliniğimizde vermekteyiz. Maalesef Antalya’da isminin uzantısında estetik, güzellik olan ya da saç ekim merkezi, saç ekim danışmanlığı adı altında birçok merdiven altı yerler mevcut ve sağlıkçı dahi olmayan kişiler tarafından bu işlem amatörce uygulanmakta.

Yasal olarak sıkıntılı olan diğer bir konu da lazer epilasyon uygulaması. Bu konuyla alakalı neler söylemek istersiniz? Sektörde yasal zemini uygun olmadan bu işlemleri yapanlar var mı?

Lazer epilasyon cihazı tıbbi cihaz olduğundan, yönetmelik gereği sadece sağlık kuruluşlarında kullanılabilmektedir. Bu konuyla ilgili yönetmelikler gayet açık ve net iken maalesef Antalya’da adım başı güzellik salonları, güzellik merkezleri hatta kuaförler bile bu işlemi kanunsuzca yapmaktadırlar. Bu konuda hastalarımızın duyarlı olmaları ve yasalar gereği bu işlemi sadece hastane ve polikliniklerde yaptırmaları gerekir. Aksi takdirde ileride ciddi cilt hastalıklarına sebep olacak sonuçlarla karşılaşabilirler. Yani kısacası paralarından ve sağlıklarından olma riskleri var.

Güzellik ve sağlık alanında insanlara çözüm üreten bir kurumsunuz; AY-ÇA Polikliniği Kurucusu ve  Genel Koordinatörü olarak insanların güzelliğini koruması için neler yapmalarını önerirsiniz?

Düzenli olarak cildimizin nem dengesini korumalı, rejuvanasyon cilt bakımı yaptırmalı ve ev ürünleri ile de desteklemeliyiz. Özellikle Antalya ikliminde 4 mevsim güneş koruyucu kullanırsak, leke oluşumunu engeller, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korumuş oluruz. Tabi ki stresten uzak durmalı, yeme ve içmemize dikkat etmeli ve mümkün olduğunca spor yapmalıyız.

Sektörde sizin yaptığınız iş ve işlerin benzerini yapan bildiğiniz kaç kurum var? Bunların hakkında neler söylemek istersiniz?

Antalya’da estetik ve güzellik amaçlı 10 poliklinik mevcut. Biz dahil diğer tüm poliklinikler Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olduğundan güvenlidir.

Sektörün deneyimli bir ismi olarak insanlar size ya da sizin gibi kurumlara giderken başlarına olumsuz bir şey gelmemesi için nelere dikkat etsinler? Neler sorsunlar?

Bu konuda sorgulamıyoruz maalesef. Mesela saç ekimi, lazer epilasyon ya da herhangi bir medikal estetik uygulama yaptıracak kişi, muhatap olduğu yere görüşmeye gittiğinde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatı görmek istemeli ya da en basiti tabelalarında poliklinik yazmıyorsa, o merdiven altı yerin sahibi doktor dahi olsa, kendilerini kandırmalarına fırsat vermemeliler. Maalesef bazı hastanelerde de sıkıntı söz konusu. Sağlıkçı dahi olmayan yetkisiz kişiler, hastanenin bir odasında korsan saç ekimi yapıyorlar. Ama hastane baş hekimliğinden bunu sorgularsanız; bu işlemi hastane bünyesinde kendilerinin yapmadıklarını, dışarıdan birilerinin lokal odalarını kiralayarak saç ekimi yaptıklarını size söyleyeceklerdir.

Miss Mediterranean Yarışması’nın Ana Sponsoru

AY-ÇA Polikliniği’ni farklı kılan önemli bir özelliği de Antalya ve bölgesinin son yıllarda en prestijli güzellik yarışması olan Miss Mediterranean’a verdiği destek. Özellikle ana sponsorluk noktasında bu yarışmanın devamlılığına büyük katkı veren AY-ÇA Polikliniği tam 4 kez bu yarışmanın ana sponsoru oldu. Böylesi bir yarışmaya neden destek verdikleri ve kendilerine kattığı değer hakkında Reşat Yılmaz şunları söylüyor: Bu yıl 19’uncusu yapılan ve ulusal bir yarışma olan Miss Mediterranean’a AY-ÇA olarak 4 kez ana sponsor bir çok kez de diğer sponsorluklar noktasında destek verdik. Tabi ki böylesi bir organizasyona destek olmanın mutluğunu ve gurunu yaşadık. AY-ÇA olarak estetik ve güzellik sektöründe olmamız bu yarışmaya bizim sıcak bakmamızı, destek olmamızı sağlıyor. Yani kısaca; iki önemli markanın yılda bir buluşması diyerek özetleyebiliriz.”

Son olarak; hizmet verdiğiniz alanları, yeni yıldan beklentilerinizi ve varsa eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle saç ekimi olmak üzere, lazer epilasyon, dermapen, PRP, mezoterapi, ışık dolgusu, dolgu, botox, mezolift ve rejuvanasyon cilt bakımı uygulamalarımızla hizmet veriyoruz. Bu yıldan en büyük beklentimiz; her geçen gün sayıları artan merdiven altı merkezlerin bir an önce temizlenmesi ve bu konuda denetimlerin sıkılaştırılması; özellikle saç ekim merkezi, saç ekim danışmanlığı adı altındaki kanunsuz noktaların tespiti ve denetimin kimler tarafından yapılacağı belirsizliğine son verilmesidir. Lazer epilasyon konusu da önemsenmeli; belediye ruhsatlı salonlarda, lazer epilasyon ya da tedavi adı altında yapılan yasal olmayan uygulamalara son verilmelidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi