Sağlık Sen Başkanı’ndan çağrı var

Sağlık Sen Başkanı'ndan çağrı var

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Antalya'daki Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık çalışanlarının en büyük sıkıntısının hizmet verecekleri uygun bir yer bulma sorunu olduğunu vurguladı.

21 Haziran 2019 - 11:00 - Güncelleme: 21 Haziran 2019 - 11:14

MÜSTAKİL YAPI ZORUNLULUĞU

Aile hekimlerinin görevleri dışındaki başlıklarla uğraşması nedeniyle sıkıntıya düştüklerini de vurgulayan Kuluöztürk, “Aile hekimleri sorunsuz ve huzurlu bir ortamda hizmet vermeli. Bunun için de aile sağlığı merkezlerinin giderek artan yer bulma sorununun önüne geçilmesi gerekir. Özellikle son dönemde kira sözleşmeleri biten ve bitmek üzere olan aile sağlığı merkezleri mülk sahiplerinin ortaya çıkardığı sorunlar karşısında sıkıntı yaşıyorlar. Bilindiği üzere aile sağlığı merkezlerinin müstakil durumdaki binalarda hizmet vermesi gerekiyor ve aile hekimleri, aile sağlığı merkezlerini kendi bulmak zorunda. Aile sağlığı merkezlerinin müstakil yapılarda oluşturulacak olmasıysa yer bulma sıkıntısı yaratıyor. Maalesef kentimizde görev yapan aile hekimlerinin bir kısmı, bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor. İçine girerken büyük masraflar yaptıkları aile sağlığı merkezlerinden, yüksek kira bedelleri nedeniyle çıkmak zorunda kalıyorlar" diye konuştu.

HASTALAR DA OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Bu durumun hem hekimlerin bütçesine hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini belirten Kuluöztürk, bu dezavantajların yanında hastaların tedavi sürecinin olumsuz etkilendiğini ve bilhassa zaman kaybı oluştuğuna değindi. Kuluöztürk, "Hekimler, aldıkları ödeneklerle talep edilen kira bedellerini ödemekte güçlük çekiyor ve ayrıca başka bir binaya geçmek istese uygun bir yapı bulmak neredeyse imkansız duruma geldi. Hekimlerin bu sorunu halledilmezse aile sağlığı merkezlerine kayıtlı binlerce hasta, hamile ve çocuğun durumu ne olacak?  Antalya genelinde kira sözleşme süresi dolan, taşınması gerektiği halde aynı bölge veya mahalle içerisinde aile sağlık merkezi olmaya uygun yeni bir yapı bulamayan çok sayıda aile sağlığı merkezi bulunuyor. Bu nedenle hekimlerimizin ve mülk sahiplerinin karşı karşıya gelmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Aile sağlığı merkezlerine kayıtlı vatandaşların mağdur olmamaları, aile hekimlerinin huzurlu bir ortamda hizmet verebilmeleri için Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimler elini taşın altına koymalı. İl sağlık müdürlükleri ya da belediyeler vasıtasıyla aile sağlığı merkezlerine yer gösterilmesi veya bina tahsis edilmesi yönünde sistemli bir çalışmanın yapılması kaçınılmaz oldu” diye konuştu.

ŞİDDET UYGULAYANLAR TUTUKLU YARGILANSIN

Aile sağlığı merkezi çalışanlarının yaşadığı şiddet olaylarına değinen Kuluöztürk, “Ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da maalesef sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddet olayları yaşanıyor. İşin üzücü tarafıysa yaşanan şiddet olaylarının gün geçtikçe artış göstermesi. Bazı illerimizde, polisin yanında jandarmaların da kamu hastanelerinde görev yaptığı bir dönem geçirdik. Şiddet yönelimi gösterenler için caydırı bir uygulamaydı. Fakat bu çağda üzücü bir tablo oldu. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin önlenmesi amacıyla toplu sözleşme masasında, şiddete başvuranların Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden 6 ay ile 1 yıl süresince yararlandırılmaması ve mahkemelerinin tutuklu olarak görülmesi yönünde bir talebimiz olmuştu. Bu konuda hükümetimizin sağlık çalışanlarının yanında olacağına inancımız sonsuz” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
LGS VE YKS ADAYLARINA ÖNERİLER
Konyaaltı’nda sinemaseverler ‘arabada sinema’ ile moral bulacak 
Konyaaltı’nda sinemaseverler ‘arabada sinema’ ile moral...