Saklı Cennet Yenişarbademli

Saklı Cennet Yenişarbademli

Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem: “Nihai Hedefimiz Sürekli Kalkınan Bir YENİŞARBADEMLİ’DİR”

13 Temmuz 2018 - 22:21 - Güncelleme: 13 Temmuz 2018 - 22:51

Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ 

Toros ve Anamas dağlarının birleştiği noktada, denizden 1150 metre yükseklikte, yeşilliğin hakim olduğu Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, doğal güzellikleri kadar başarılı belediyecilik uygulamalarıyla da adından söz ettiriyor. Öyle ki “Yenişarbademli tüm güzelliklere ve en iyilere layıktır” diyen Yenişarbademli belediye başkanı Mustafa Erdem ilçesi için gece gündüz çalışan, proje üreten bir başkan. İki dönemdir ilçenin belediye başkanlığını yürüten Mustafa Erdem’le hem Yenişarbademli’yi hem de Yenişarbademli’ye dair hayallerini konuştuk.

Tarihi ve doğal zenginliklerle göz kamaştıran Türkiye'de, bugüne kadar çok fazla dikkat çekmemiş ve az bilinen bir çokgizli cennete sahip. İşte o saklı cennetlerden biri de Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi…

Isparta ili merkezine yaklaşık 180km uzaklıkta bulunan Yenişarbademli; Toros ve Anamas dağlarının birleştiği noktada, denizden 1150 metre yükseklikte, yeşilliğin hakim olduğu doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir şirin bir ilçe. Dört mevsim boyunca yeşil kalmayı başaran ender merkezlerden biri olan Yenişarbademli, Pınargözü Mağarası ile turizm potansiyeline, Dedegül Dağı ile de dağcılık turizmine katkıda bulunuyor.

Yenişarbademli Belediye’sinin başarılı ve çalışkan başkanı Mustafa Erdem, ilçelerine ait fiziki ve coğrafi özellikleri şu sözlerle özetliyor: “ 09.05.1990 Tarih ve 3644 Sayılı Kanunla ilçe olan Yenişarbademli, Isparta İline bağlı bir ilçe. İl merkezine uzaklığı Aksu, Eğirdir üzerinden 105 km’dir. İlçemizden Şarkikaraağaç: 51 Km. Beyşehir: 51 Km. mesafede olup karayolları ağında asfalt yol ile bağlantılıdır. İlçemizde kamu çalışanları ve çeşitli kurumlardan emekli olanların yanında halkın yaklaşık olarak %50’si tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimini sağlar. İlçemiz verimli topraklara sahip olup tarım yapılır. İlçemizde meyvecilik üretimine başlanmış olup özellikleelma ve kiraz üretimi ihracat standartlarına uygun kalitede gerçekleşir. Avrupa ülkeleriyle Rusya ve Arap ülkelerine ihracat yapar durumdayız.  İlçemiz Beyşehir gölünün batısında Dedegül dağı yamaçlarında kuruludur. Dedegül Dağı (2.998 m.) Batı Toros Dağlarının en büyük dağıdır. Bu dağın eteklerinde bulunan Pınargözü Mağarası 16 km. uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun yeraltı mağarasıdır. Ayrıca; ilçemiz sınırlarının tamamı (21.500 Ha) Milli Park ve Birinci Derece Doğal Sit alanıdır. İlçemiz sınırları içerisinde 51 adet yaylamız mevcuttur. Buralarda halen yerli göçerler tarafından hayvancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Dağcılık, su sporları, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği için bölgemizde faaliyetler yapılmaktadır.”

Tarih ve doğa iç içe…

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan, Roma ve Bizans dönemlerinin Gorgorum Antik Kenti olarak da adlandırılan Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, sadece tarihiyle değil, birbirinden farklı renklerin buluştuğu doğasıyla da beğeni topluyor. İlçenin doğal güzelliklerini koruyarak kalkınmayı ve gelişmeyi ilke edindiklerini belirten Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem; “Coğrafyanın kader olduğu bilinciyle, bu coğrafyada yaşayan insanımızın yaşam ve itibarını korumak hepimizin ortak görevi. Unutmayalım ki; ‘Gözlerimizin rengi farklı olsa da, gözyaşlarımız aynıdır.’Biz de bu bilinçle ve anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz çünkü Türkiye coğrafyasının en güzel yeri olan Yenişarbademli hepimizin ortak yaşam alanı. İmar etmek hepimizin müşterek görevi, bunun aksini düşünen bizden değildir. Andımız ve ahdimiz; sürekli kalkınan Yenişarbademli idealini gerçek kılmaktır.”

Mustafa Erdem: “Gelecek Nesil İçin Çalışıyoruz”…

Yenişarbademli belediyesinin temellerinin 1954 tarihine dayandığını o tarihten 29 Mart 2009 yılına kadar merkezi hükümetler tarafından ülke geneli için üretilen sosyo-ekonomik gelişme politikaları sürecinden tatmin edici sonuçlar alınamadığına vurgu yapan Başkan Mustafa Erdem; “İlçemiz kendine has dinamikleri ile yapısal farklılıkları olan kıymetli bir bölge üzerinde yer almakta.  İlçemizi sürekli kalkınan konuma getirmek için; coğrafyası, kültürü ve sosyal yapısının ışığında özel bir gelişme planı yapılarak tatbik edilmeli. Çünkü gerçek gelişme, gereken altyapı çalışmalarının yapılmasıyla başlayabilir. Başarı ve sürdürülebilirlik için ekonomik ve toplumsal köklü değişimler gereklidir. Bunun dışında yapılan tepeden inme uygulamalar taklitçiliktir. İşte biz de bu anlayışla Yenişarbademli Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaları ve projeleri üretirken zamanı çok iyi kullanıyor asla motivasyonumuzun ve tempomuzun düşmesine izin vermiyoruz” diyor.

Nihai hedeflerinin sürekli kalkınan bir Yenişarbademli olduğuna da vurgu yapan Mustafa Erdem, günübirlik, ucuz siyaset yerine geleceği kurgulayarak çalıştıklarını ve ürettiklerinin altını çiziyor ve ekliyor: “Seçimle işbaşına gelen ekip gelecek seçim için değil, hüsnüniyetle gelecek nesil için çalışmalıdır. Biz de bu anlayışla çalışıyor, üretiyoruz. Çünkü yaşadığımız bu coğrafya çocuklarımızın bizlere emanetidir.”

İki Dönemdir Başkan…

Kendisi de Yenişarbademli doğumlu olan Başkan Mustafa Erdem ilk ve orta öğrenimini kendi ilçesinde ve ilinde tamamladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine Muvazzaf Astsubay olarak atandığı 1982 yılından 2004 yılına kadar pek çok önemli başarıya imza attıktan sonra emekli olmuş asker kökenli bir başkan. Emeklilikten sonra köşeye çekilmek yerine enerjisini, projelerini, hedeflerini doğduğu topraklara adayan Başkan Erdem, önce 21.11.2006 tarihinden itibaren 29 Mart 2009 Yerel seçimlerine kadar Cumhuriyet Halk Partisi ISPARTA / Yenişarbademli İlçe Başkanlığı yapmış. Ardından 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimlerinde Belediye Başkanlığı seçiminde de ipi göğüsleyen MustafaErdem,,2009 – 2014 döneminde Yenişarbademli ilçesi 19.Dönem Belediye Başkanı olmuş. 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Yenişarbademli İlçe Belediye Başkanlığına ikinci defa aday olan ve yine seçimlere kazanan Mustafa Erdem dur durak demeden belediyesi, ilçesi ve ilçe insanları için çalışmalarını sürdürmekte.

Misyon ve Vizyonlarıyla da Fark Yaratıyor…

Yaklaşık 2100 kişinin yaşadığı bu şirin ilçeye dair ‘Misyon’ ve ‘Vizyon’ hedeflerini de koyan Başkan Mustafa Erdem bu hedeflerini Akdeniz Bülten okurlarına şöyle anlatıyor: “Yenişarbademli Belediyesi olarak misyonumuz; tüm çalışanlarıyla birlikte çevreci, katılımcı, insan odaklı, güvenilir, hesap verebilir, şeffaf ve adil bir yönetim anlayışıyla hizmetleri etkin ve verimli bir şekilde sunarak, İlçemizin değişimine yön verip halkımızın yaşam standardını yükseltmek. Vizyonumuz ise; istikrar içinde sürdürülebilir gelişmenin sağlandığı, hizmetlerini adil dağıtan, Özel müteşebbislerin hizmet vermediği veya veremediği sosyal, kültürel, ekonomik alanlarda vatandaşlarımızın hizmetinde bulunarak Avrupa Birliği yaşam standartlarına ulaşmak gayretinde olan üretken, sağlıklı çağdaş bir Yenişarbademli.”

Yatırımcı Belediye…

Yenişarbademli’yi benzer ölçekli belediyelerden ayıran en önemli özelliği de başarılı belediyecilik uygulamaları ve yönetim anlayışı. Amaçlarının her zaman hesap verilebilir şeffaf belediyecilik anlayışıyla ilçe halkının beklentilerinin üzerinde hizmet sunmak olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Erdem, Yenişarbademli belediyesinin yönetimsel olarak farkını bizlere şu sözlerle anlatıyor: “Bilinmelidir ki; bugün itibariyle İlçemiz Yenişarbademli’de tüzel veya özel kurum ve kuruluşlar içerisinde yatırımcı yegâne kuruluş belediyemiz. Belediyemizin proje üretebilir olması ve üretilen projelerin icra edilmesi ilçemizin kalkınması, yaşam standartlarımızın pozitif yönlü değişmesi anlamına gelir. Belediyemizin üretken ve çalışkan olmasının destekleyicisi olmak belediye meclis üyelerimizle birlikte her vatandaşımızın vazgeçilmez görevidir. Belediyemizde muhaliflik, yapılması gerekenlerin keyfiyete dayalı yapılmadığını ortaya koymaktır. Projelendirilen veya icra edilen işlere türlü bahaneler üretmek, başka şahıs veya kuruluşlara maletmek, mani olmaya çalışmak veya küçümsemek gibi negatif haller içinde bulunmak hazımsızlıktır, kıskançlıktır ve bu kurumu dumura uğratma gayretidir. Böylesi arzu edilmeyen durumlara düşmeden memleketimiz için el birliğiyle çalışmak hepimizin en yüce vazifesidir.Hedefimiz; İlçemizin biriken sorunlarına çareler üreterek projelendirip, finans durumunu temin ve tedarik edebildiğimiz kadarıyla icrasını yaparak, İlçemizi yaşam biçimiyle ve görünümüyle çevremizde örnek gösterilecek modernliğe kavuşturmaktır.Her bölgenin, yörenin ve mahallin kendine has sorunları, beklentileri olduğu gibi yine kendine has özellikleri, üstünlükleri, zayıflıkları ve engelleri vardır. İlçemiz için Bunlar değerlendirilerek Yenişarbademli yerleşkesi gereksinimine uygun projeler üretilmekte, finans işlemlerinin halli yapılmakta ve nihai olarak eyleme konulmaktadır.”

Belediyecilik çalışmalarının özünde; sürekliliği olan, sürdürülebilir istihdam yaratmak olduğuna da dikkat çeken Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Erdem sözlerini şu sözlerle noktalıyor: “Halkımıza artan gelirli iş imkânları sağlamak ve yaşam standardını yükseltmek vardır. Bu anlayışla çalışıyor ve bu çalışmalarımızı da faaliyet raporları haline getirerek isteyen herkese sunuyoruz. Çünkü halkımızın belediyemizden beklentilerine cevap verilirken, hiç kimsenin kalbini kırmadan, ukalalık yapmadan ve kanun hükümleri gereği dürüstçe çalışarak hizmet üreten bir belediyeyiz. Tabi yatıklarımızın elbette yeterli değil. Geleceği tasarlayarak görevimize devam ediyoruz. Daha çok işimiz olduğunun bilincinde ve farkındayız. Halkımız, Belediye Meclis Üyelerimiz ve Belediye çalışanlarımızla birlikte yerel kalkınma hamlemizin önündeki tüm engelleri elbirliğiyle aşacağız ve başarma azmimiz ve ahdimiz sürekliliğini koruyacaktır. Çünkü Yenişarbademli tüm güzelliklere ve en iyilere layıktır.”

 

YENİŞARBADEMLİ BELEDİYE HİZMETLERİ

-ISPARTA YOLU

-FATİH İLKÖĞRETİM OKULU

-ÖĞRENCİ YURTLARI

-ŞEHİTLER ve ATATÜRK ANITI

-KESİM EVİ VE KASAP DÜKKÂNI

-MYO. KANTİN BİNASI:

-YENİŞARBADEMLİ ŞEHİT HÜSEYİN GÖKHAN ERİÇ SULAMA GÖLETİ

-KAPALI DEVRE SULAMA SİSTEMİ

-ARAZİ TOPLULAŞTIRMA

-CUMHURİYET MEYDANI

-İÇME SUYU KOMPLE PROJESİ

-PINARGÖZÜ KAYNAĞINDAN İÇME SUYU TAHSİSİ

-SU ŞİŞELEME TESİSİ:

-TAŞKIN KORUMA PROJESİ.

-PINAR GÖZÜ KÜLTÜR ŞENLİKLERİ

-BELEDİYE ARAÇ PARKINA YENİ İLAVELER:

-İTFAİYE HİZMETLERİNİN 7/24 ÇALIŞMASI

-ORMAN KADASTROSU –YAYLALARIN TESCİLİ

-SWOT ANALİZİ UYGULAMASI-KALKINMANIN PLANLANMASI

-CELAL ALTINIŞIK KÖPRÜSÜ

-AYIOTU MEVKİİ YAYLAMIZA – ÇAĞIL OLUKTAN SU İNDİRİLMESİ

-TEKKE MEKİİ YOL ÜZERİNE ÇEŞME YAPILMASI

-MİSYON VE VİZYON BELİRLEMESİ

-CADDE VE SOKAK İSİMLERİ VE LEVHALARININ YAPILMASI

-BELEDİYE LOGO VE ÇELENGİNİN YENİLENMESİ

-FİN HAMAMI – SAUNA YAPILMASI

-TOKİ (TOPLU KONUT) PROJESİ

-JEOLOJİK – JEOFİZİK ETÜT RAPORU HAZIRLANMASI

-HİDRO ELEKTRİK SANTRALI (1 MegaWatt) KURULUMU İÇİN KIZILDAĞ MP. UDGP. KARARLARINDA DEĞİŞİKLİK İÇİN İZİN MÜRACATI

-ALTERNATİF KONYA – ISPARTA YOLU PROJESİ VE YAPIMI MÜRACATI

-ŞARKÎKARAAĞAÇ – YENİŞARBADEMLİ KARAYOLUNUN TCK STANDARTLARINA GETİRİLMESİ MÜRACATI

-KORUMA AMAÇLI KORUNAN ALANLAR İMAR PLANI YAPILMASI

-ÇEVRE DÜZENİ PLANI YAPILMASI.

-KURUMSAL BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI: 6111 Sayılı kanun kapsamında belediyenin birikmiş borçları yapılandırılarak ödenmektedir.

-ENGELLİLER DESTEK PROGRAMI (EDES) PROJESİ

-KATI ATIK TRANSFER PROJESİ

-BİYOLOJİK ARITMA PROJESİ

-MEZARLIK HİZMETLERİ

-KESİNTİSİZ RUTİN BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ: 2009 yılından itibaren yazışmalar, zabıta, fen ve imar işleri, kanalizasyon, katı atık, muhasebe, itfaiye, iş makineleri, içme suyu, yol gibi rutin belediyecilik hizmetleri kesintisiz idame ettirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yöreler Renkler Festivali Başladı
Yöreler Renkler Festivali Başladı
Atık yağlar evlerden toplanıyor
Atık yağlar evlerden toplanıyor