SALDA GÖLÜME DOKUNMA

SALDA GÖLÜME DOKUNMA

Salda Gölü yöresinin kalkınmasının ve geleceğinin, gölün korunması ve yaşatılmasına bağlı olduğu bilinciyle hareket eden Salda Gölüme Dokunma Platformu öncülüğünde yöre halkıyla birlikte TMMOB ve bağlı odalardan temsilciler, üretici dernekleri ve yerel çevre dernekleri katılım ile gerçekleşen Çalıştay'ın sonuç bildirgesi yayımlandı.

04 Kasım 2019 - 11:40

Çalıştay sonrası şu kararlar alındı: Millet bahçesi kararının iptali için, başta hukuki olmak üzere her anda mücadeleye devam edilmesi, TOKİ tarafından yapılan ihalenin iptali için açılan davanın takip edilerek duyarlı olan üm kesimler müdahil olmaya çağrılması, Türkiye'de faaliyette olan doğa doku, ekolojik dernek ve yapıları Salda Gölü için güç birliğine davet edilmesi, ÇED kararı alınmadan yapılan Salda gölüne dair İmar planlarının iptali için, TMMOB ve doğa severlerle birlikte hukuksal süreç başlatılması, Salda gölü çevresi köylerde bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmesi, Salda gölü ve çevresindeki mülk sahiplerine ÖZEL ÇEVRE KORUMA KARARI hakkında tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılması, Salda Gölü hakkında bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmesi.

Salda Gölünün planlama alanı Burdur ili, Yeşilova ilçesi Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi dahilinde kalan Salda Gölü ve çevresini kapsıyor. Planlama alan sınırlarını oluşturan Salda Gölü ve çevresi mülga İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı, mülga Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Bölge Koruma Kurulunun 28.07.1992 günve 1501 sayılı kararı ile II. Derece Doğal Sit alanı ve Salda Gölü ve çevresi ile Tabiat Parkı sınırını teşkil ettiğinden planlama sınırları ve çevresinde Doğal Sit Alanı, Sulak Alan ve Tabiat Parkı olması, alanın doğal nitelikleri ile korunmasını gerektiriyor.

SALDA GÖLÜ’NE DAİR AÇILAN DAVALAR VE SON DURUM

İhalenin iptali davası:

Yeşilova sakinlerinden 5 kişi adına ihalenin iptali davası açıldı. Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Peyzaj Mimarları odası da iptal davası açtı. Ayrıca; Isparta idare mahkemesince, yürütmenin durdurulması talepli ihalenin iptali davası açıldı. Adı geçen üç dava birleştirildi. Ankara 16. İdare Mahkemesine gönderildi. Şu anda dosyanın incelenmesine devam etmektedir.

Suç Duyurusu:

İptal davalarına rağmen TOKİ 31.07.2019 tarihinde ihaleyi yaptı. 7 firmanın katıldığı duyurulan ihalenin, kimin üzerinde kaldığının, 1 hafta sonra açıklanacağı duyuruldu. 01.08.2019 tarihinde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 65. maddesine muhalefetten suç duyurusunda bulunuldu.

Plan iptali davası:

08.10.2019 tarihinde; askıdan inen planların iptali davası açıldı. Planlar konusunda yürütmenin durdurulması kararı verilmesi talepli dava açıldı. Ayrıca, şehir plancıları odası da davacı oldu.

Bu davaların son durumu:Isparta İdare Mahkemesi açılan bu davalarda yetkisizlik kararı verdi. Bu konuda Danıştay'ın görevli olduğu sonucuna vararak, dosyaların Danıştay’a gönderilmesine karar verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Konyaaltı Sahili’ni temizlediler
Konyaaltı Sahili’ni temizlediler