"ŞEYTAN DEĞİL İNSAN DOLDURUR"

"ŞEYTAN DEĞİL İNSAN DOLDURUR"

Yoğun iş temposu altında çalışanların, stresini atmak isteyenlerin artık yeni bir hobisi var: Atıcılık…Antalya bu konuda çok şanslı çünkü; silah ve atıcılık tutkunlarının buluşma noktası olan Antalya Atış Poligonları kentimize iki şubesiyle hizmet veriyor.

18 Temmuz 2019 - 18:16 - Güncelleme: 18 Temmuz 2019 - 18:22

Bu önemli yatırımı bölgemize kazandıran isim ise turizm sektörünün deneyimli ve tanınmış isimlerinden olan Alper Uçar. Özellikle alternatif turizme atıcılık ve poligon kültürünü dahil etmeyi amaçladığını belirten Alper Uçar’la; böylesi farklı bir yatırıma iten nedenleri, poligonlarına olan ilgiyi, kimlerin tercih ettiğini, verilen hizmetleri, hedeflerini, hayallerini kısacası silah atıcılığına dair ne varsa herşeyi konuştuk. Biz sorduk Alper Uçar tüm samimiyetiyle yanıtladı. İşte sıra dışı bir röportaj…

Yoğun iş temposunun arasında insanın kendisini rahat hissetmek istediği anlar olduğunda hobilerimiz devreye giriyor. Kendimize ayıracağımız kısacık bir anda bile yapmaktan keyif aldığımız bir şeylerle uğraşmak, bir çeşit terapi olabiliyor. Ancak yaptığımız işe, bulunduğumuz çevreye ve alışkanlıklarımıza göre hobilerimiz de farklılık gösteriyor. Atıcılık da şu sıralar stres atmak için en çok tercih edilen hobilerden biri. Antalya’nın ilk ve tek kapalı tabanca atış poligonu olan Antalya Atış Poligonları biri Kundu diğeri Lara olmak üzere iki şubesiyle hem Antalyalılara hem de kentimize gelmiş turistlere hizmet veriyor. Taktik atış eğitimi, özel atış eğitimi, silah bakımı, ofiste silah bakımı gibi hizmetlerin bulunduğu tesiste restoran, kafeterya ve misafirlere özel oto yıkama hizmeti de bulunuyor. Antalya Atış Poligonu’nun sadece atış tutkunlarına değil herkese hitap ettiğini söyleyen Alper Uçar, “Silah sahipleri burada kendi silahlarıyla atış yapabildiği gibi, silahı olmayanlar tesisimizin silahlarından faydalanabiliyor” dedi. Silahtan korkulmaması gerektiğini de belirten Alper Uçan’la poligonlarda yapılan atıcılığın en güvenli ve adrenali en yüksek spor olduğunu da belirtti… Şimdi sıra bu röportajın detaylarında…

Alper Uçar kimdir?  Turizmin içinden geliyorsunuz biz sizi tanıyoruz biraz da sizi sizden dinleyelim.

1972 doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Turizm mesleğine İngiltere'de 25 sene önce belboy olarak başladım. 2003-2016 senesine kadar üst düzey otelcilik yaptım. Birçok otelin genel müdürlüğünü yaptım. Adam&Eve Otel’ni ben açtım, konseptini ben oluşturdum. Kaya Palace Genel Müdürlüğü’nü sürdürdüm. Hala bir turizmciyim. 2011 ve 2014 yıllarında Yılın turizmcisi seçildim. 2015 yılının sonunda Amerika'ya tatil yapmaya gittim. San Diego'da poligona uğradım. Atış yaptım. Ertesi gün yine gittim. Çöle gidip büyük silahlarla atış yapabiliyorsunuz. Bunu neden Antalya'da yapmayalım diye kendime sordum. Aslında 5-6 ay kalacaktım ama 25 gün kalıp geri döndüm. İşin peşine düştüm. Emniyet Müdürlüğü’nden bu işin şatlarını, standartlarını araştırdım. 2017 yılının başında ilk atış poligonunu Sarısu'da açtım. 2016 yılının Haziran ayında işletme ruhsatını aldım ancak 15 Temmuz darbe girişimi gerçekleşince poligonu hizmete sokamadık. 7 ay bekledik. Silah ve mermileri getiremedik. Burayı açtıktan 1 sene sonra Lara şubesini açmaya karar verdik. Aslında Antalya'ya 1 poligon yeter diyorduk ancak otellere yaklaşmayı düşündük. Aslında olaya alternatif turizm olarak baktık. Rafting, kültür turları zaten alınıyor farklı bir alternatif olsun amacıyla poligonumuzun da bu turlara dahil olmasını istedik. İlk senemizde Antalya'ya kendimizi tanıttık. 25 yıllık turizm geçmişinden sonra farklı bir sektöre adım attım ama dediğim gibi amacım alternatif turizme katkı sağlamak.

Böyle bir tesisi açmak için nasıl bir prosedür gerekiyor?

Türkiye'de 16 bakanlık var. Her bir bakanlıktan ayrı ayrı ruhsat alıyorsunuz. Üç aşaması var. Güvenlik aşaması ilk aşamayı oluşturuyor. Bu 5-6 ay gibi bir zaman alıyor. Devlet sen açabilirsin diyor projesini getir deniliyor. Proje bakanlıklardan onaylanması gerekiyor. Onaydan sonra ilk çiviyi çakmaya başlıyorsunuz. Dünya Atış Federasyonu’nun kriterlerine uygun hareket ediyorsunuz. Bu bittikten sonra tekrar başa dönüyorsunuz. Projeye onay veren bütün resmi kurumlar yerinde inceleme yapıp onay veriyor. En son İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile bu işi yapmaya başlıyorsunuz. Açma süreci meşakkatli, işletmesi de çok titizlik gerektiriyor. Attırdığımız her bir merminin hesabını devlete veriyoruz. Devlet sen şu kadar mermi almış şu kadar kişiye attırmışsın diyor. Sanki onların cephaneliği gibi oluyorsunuz. Her ay kontrol geçirirken, yılda bir kez de 18-19 kişiden oluşan bir heyet İl Emniyet Müdürlüğü seviyesinde müfettişlerin başkanlığında bizi denetliyor. Antalya Emniyet Müdürlüğü Silah Ruhsat Şube Türkiye'de en tecrübeli birimlerden diyebilirim. Silahlarımızı ve mermilerimizi MKE'den satın alıyoruz.  Silahlarda belli bir kotamız var. Onun üstüne çıkamıyoruz. Mermide de aynı şekilde süreç işliyor. Burada özellikle altını çizmek istiyorum. İnsanların silahları olmasa da kendi kimlikleri ile gelip atış yapabilirler. İnsanlar benim silahım yok poligona gidebilir miyim diye soruyorlar. Biz burada kendilerine silah veriyoruz. Buraya gelen turistlerin bir çoğunun ülkesinde poligon kullanım şartları farklı, mesela Almanya'da herkes poligona gidemiyor. Önce eğitimini alıyor sonra silah kullandırılıyor. Bizde ise turist pasaportu ile bize geliyor. Yabancı dil bilen personelimiz eşliğinde atışını yapıyor.

Peki bu işin zor yanları nelerdir?

İşin zorlukları elbetteki var. Bu işin ruhsatını çıkarmak kolay değil. Sarısu'da poligonu açtığımızda Türkiye'de 13.poligondu. Lara'daki 37.poligon bana göre Türkiye'de 37 bin poligon olması gerekir. 82 milyon nüfuslu bir ülkede bu sayı afaki değil. Bu sektör unutulmaya yüz tutmuş gibi. Bilgi eksikliğimiz var. Benim bir sloganım var her zaman söylerim: “Şeytan doldurmaz insan doldurur” derim. Eğitim eksikliği ve dikkatsizlik ağır sonuçlar doğurabilir. İngiltere'de 8-9 yaşındaki çocuklara atış eğitim yaptırılıyor. Rusya'da lise düzeyinde Kalaşnikof söküp takma yarışmaları var. Bizim ülkemizde ise aman çocuk oyuncak silahla oynamasın kaygısı var. Türk milleti binlerce yıldır silahla iç içe yaşamış bir millet iken bizi bundan soğuttular. 357 magnum mermisini özel üreten firmalarımız var. Çankırı'da üretilip Avrupa'ya gönderiliyor. Ben bir poligon işletmecisi olarak bunu MKE üzerinden yabancı menşeili mühimmat alıyorum. Şunu demeye çalışıyorum. Tükenmez kalem üretiyorsunuz bu X ülkesine gidiyor X ülkesinde C markasını alıyor sonra tekrar ülkenize geliyor siz bunu satın alıyorsunuz. İnsanların silah kullanmasını teşvik etmiyorum silah kullanmasını bilmesinden yanayım. Hepimiz bisiklet sürmesini biliyoruz ama her zaman bisiklet kullanmıyoruz. Hollanda'da herkes buna biniyor. Bilelim ama Allah kullandırtmasın. Buraya misafirlerimiz geliyor ve yüzde 80'i hayatında ilk kez eline silah almış insanlar. İşin sağlık yönü de var. İnanılmaz bir stres atma aktivitesi diyebiliriz. Ne kadar çok poligon olursa insanlar o kadar çok satış yapar. Maliyetler düşer. Bir kalemi üç kişi üretir, bir de 10 kişi üretir üretimden gelen rekabet satıcı olarak bizim fiyatlarımıza tüketici açısından olumlu yansır.

Daha çok kimler burayı tercih ediyor?

Talep gayet güzel. Her geçen gün artıyor. İnsanlar güvenli bir ortamda istediği silahı seçip kullanma ayrıcalığını yaşıyor. Bu zevki yaşayanlar çevresindeki insanlara anlatıyor. Turistler çok ilgi gösteriyor. Arap ülkeleri ve İngilizler aşırı talepte bulunuyorlar. Arap ülkelerinde poligon yasağı var. İngiltere'de ise sertifika zorunluluğu getirilmiş. Bu işin inanın sertifikalık bir şeyi yok. 3 dakikalık bir eğitim ile güvenli bir atış yapabilir daha sonra pratik ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Kanunen hiç bir misafir kendi silahı ile de gelse atış alanına tek başına indirmiyoruz. Son derece güvenli bir atış alanımız var. Mermi sekmesi vs. ihtimali yok. İmkansız diyebilirim. Bana mermi seker mi diye soranlara geriye dönecek olsa zaten ben orada durmam. Canımı sokakta bulmadım diyorum.

Sağlık yönünden yararlı olduğunu düşünüyor musunuz?

Vücuttaki adrenalin yükseliyor. 20 saniyenin üzerinde bir süre yükselen adrenalin inanılmaz derecede hücre yenilemesini sağlıyor. Özellikle bayanlardaki detoksun en basit yolu olduğu dillendiriliyor. Bu adrenalini yaşamak için 250-300 metre hızla giden bir motor sürmeniz ya da bunge jumping ile aşağı atlamanız ile eşdeğer olduğu da bilinen bir gerçek. Poligonda atış yaparak aynı adrenaline diğer aktiviteler gibi efor sarfetmeden ulaşıyorsunuz.

Yerli misafirlerimizden de yoğun ilgi var. İnsanlar evinde silah bulunduruyor. Yıllarca evinin bir köşesinde kullanmadan duruyor. Ya dağda bayırda kullanmaya gidiyor. Tabancadan çıkan bir merminin 50-60 metre menzili var diye bilinir ancak uygun hava şartlarında 2 kilometre menzile ulaştığını bilmezler.

Kadınlar mı erkekler mi daha çok tercih ediyor?

Ben ilk açtığımda erkek ağırlıklı bir işletme mi olacak diye endişe ettim ancak daha sonra baktım ki kız arkadaşını, eşini alıp gelenler oldu. Biz hatta ‘Kadınlar Günü’ bile yaptım. Benim müşterilerimin yüzde 45'ini çiftler oluşturuyor. Kocasının resmini getirip ona sıkmak isteyen oldu. Sevmediği bir insanı ben buna gıcığım sıkacağım diye gelenler de oldu.

Bir bayan müşterimiz vardı. Bir gün bir fotoğrafla geldi. Ben bu fotoğrafa sıkamaz mıyım dedi biz bu şahıs yarın öbür gün size dava açabilir diye uyardık o ısrar etti. Biz de kabul edip atış yaptırdık. Atış yaptığı fotoğrafın son halini cep telefonu ile çekip fotoğrafın sahibi olan eski eşine gönderdiğine şahit olduk. Evlilik teklifleri yapanlar oluyor. Bir çok kez evlenme teklifi gerçekleştirildi. Gelin adayı atışı bitirdikten sonra atış kağıdının arkasında benimle evlenir misin notu ile karşı karşıya kalıyor. Bankacılar geliyor, şirket personelleri geliyor. Personeller arasında turnuvalar yaptırıyoruz. Güvenlik personellerinin eğitimini biz veriyoruz. BÖRÜ dizisinin ana sponsorluğunu yaptık. Sanatçıları buraya davet edip eğitimlerini gerçekleştirdik. Dizinin oyuncularından Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu gelip burada silah tutmayı, ateş etmeyi öğrendi.

Bu işin yatırım ve bakım maliyetleri yüksek, atışlardan sonra duvarlarda açılan deliğin düzeltilmesi için 2 metrekareyi değiştiriyoruz. İnsanlar buraya eğlenirken bazı kuralları unutuyorlar ama Allah'a şükür bir kaza olmadı.

Açık alan poligonu düşünüyordum ama Antalya sıcak memleket, kışın da yağışlar olduğundan vazgeçtim. Benim için maliyeti çok daha düşük olurdu ancak anketler de kapalı tercihi fazla çıktı. Bize öyle insanlar geliyor ki 4 tane 5 tane ruhsatlı silahı var. Eğitimini alacağı yer yok bize geliyor. Saat, yüzük, kolye gibi silah aksesuar olmuş. Adamın belinde silah var ama hadi çıkar sık desen atamıyor. Devlet size bu silahı niye vermiş kendinizi koruyun diye o zaman nasıl kullanacağını bilmeniz gerekiyor. Dünya'daki her şey silah olabilir. Bir kalemle veya şişe ile adam öldürebilirsiniz. 15 tane silahınız vardır kullanmasını bilmez kimseye zarar veremezsiniz. 10-18 yaş arasında çocukları olan veliler ailesinin izniyle poligonda atış yapabiliyor. Silahtan ne kadar uzak tutarsanız tutun internetteki oyunlarda bile silahları kullanıyor. Siz sakındırmaya çalışırken bile o silahı sanal ortamda deniyor. Oyunlardaki sesler bile birebir kopyası niteliğinde olduğundan silaha karşı bir yakınlık kuruyor.

Biz genelde yerli silah kullanıyoruz. Dünya çapında adını duyuran silahlarımız var. Yabancı silahlarda arıza çok oluyor ve parça bulamama durumu var. Normalde 1 haftada gelecek parça 3-4 ayda geliyor. Yerli silahta böyle bir sıkıntı olmuyor. Arıza olsa bile hızlı bir şekilde parça temin edip sorunu çözüyoruz. ABD'nin Las Vegas kentinde silah fuarına gitmiştim. Orada bize ait silahları görünce gururlandım. Konya'da üretilmiş silahlar vardı.

Plastik mermi kullanımı ile ilgili bir izin yok mu? Maliyetleri düşürür mü?

Türkiye'de yasak keşke izin çıksa hem maliyet düşer hem de aynı atış keyfini yaşarsınız. Ses, tepki ve patlama aynı sadece mermi plastik. Plastik mermi kullanımı maliyetimizi yarı yarıya düşürür. Geçmişte 7 bölgede MKE'nin şubeleri bulunuyordu. İnsanlar mermi almaya bu şubelere gidiyordu

KUTU / DEVLET SİLAH VERİRKEN, EĞİTİMİNİ DE VERMELİ…

Devlet insanlara silah verirken, taşıma veya bulundurma ruhsatı verirken insanları bir eğitime tutmalıdır. Nasıl ki sürücü kursuna gidiyor, araç sürüyorsanız bu da böyle olmalıdır.  Bu konuyla ilgili hükümetin ilgili birimlerine görüş bildirdik. Bildiren bir çok firma da var ancak en çok üzerinde durduğumuz konu stres atmanın en kolay yolu diyoruz. Bu işi öğrenin ama Allah kullandırmasın mesajı veriyoruz. Ayrıca, Tur operatörlerinin alternatif turizm gözüyle bu işe bakıp yönlendirmelerini bekliyoruz. Denizaltı, Tünektepe, Akvaryum, rafting bunların yanında poligon da pekala tura dahil edilebilir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor 0-3 Göztepe
Antalyaspor 0-3 Göztepe
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK