Sigara içen sürücüler takipte

Sigara içen sürücüler takipte

Direksiyon başında sigara kullanan sürücüler ülke genelinde takibe alındı. Bu kapsamda Antalya'da da Trafik ekipleri tarafından “Dumansız Araç Uygulaması 2019/1 “ Yapıldı

27 Eylül 2019 - 11:38

4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un “Tütün Ürünlerinin Yasaklanması” başlıklı 2/1-c. Maddesinde, “Tütün Ürünleri; hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tüketilemez.” ve “Ceza Hükümleri” başlıklı 5/1. Maddesinde “2. Maddenin birinci ve dördüncü fıkralarında belirtilen alanlarda tütün ürünlerini tüketenler ile 3. Maddenin ikinci fıkrasına aykırı hareket edenler, 30.03.2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanun’unun 39. Maddesi hükmüne göre cezalandırılır.” hükümleri bulunmaktadır. Bu kapsamda karayollarında seyir halinde bulunan araç sürücüleri ile taksiler dâhil toplu taşıma araçlarındaki yolcularında bu tür davranışlardan men edilmesi amacıyla Emniyet Müdürlükleri tarafından bir dizi tedbirler alındı.Ülke genelinde; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri tarafından eş zamanlı olarak başta karayollarında seyir halinde tütün ürünleri tüketen araç sürücüleri, deniz yolu ve toplu taşıma araçlarındaki yolcular ile asayiş, trafik, terör ve narkotik olayları olmak üzere suç işleme amacındaki kişilerin caydırılması, aranan şahıs ve araçların yakalanmasına yönelik, 25 Eylül Çarşamba günü 10.00-12.00 ile 14.00-16.00 saatleri arasında “Dumansız Araç Uygulaması (2019/1)” yapıldı.

Antalya genelinde Asayiş Şube Müdürlüğü ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü koordinesinde, diğer birim personellerinin de katılımları ile, (113) ekip, (362) personel ile yapılan uygulamada; (1.059) şahıs hakkında sorgulama yapıldı, (2) aranan şahıs yakalandı (69)ve yakalanan şahısa (10.557) TL tütün mamülleri kullanımından işlem yapılmış, (1) kimliksiz yabancı uyruklu şahıs İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi, trafik yönünden (1.062) araç kontrol edildi, (9) araç trafikten men edilmiş, toplam (48.495) TL cezai işlem uygulandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 Haziran'da normalleşme süreci başlıyor
1 Haziran'da normalleşme süreci başlıyor
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi
Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi