Şİkayet ederek olmaz

Şİkayet ederek olmaz

Antalya Valisi Münir Karaloğlu turizm sezonu öncesi yaptığı açıklamada, esnafa yüklendi. Esnafın sadece dertlenip ve şikayet etmesi ile turistin şehre indirilemeyeceğini söyledi.

17 Nisan 2019 - 16:26

Turizm Haftası kutlamaları kapsamında farkındalığı artırmak amacıyla Antalya’da ilk kez Kapalı Yol havuz başında esnaf ve vatandaşlarla birlikte sektör temsilcileriyle yerel yöneticilerin katıldığı bir kahvaltı gerçekleştirildi.Antalya Valiliği himayesinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği organizasyonuyla gerçekleştirilen toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, turizm sektörü temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Sadece yakınarak veya şikayet ederek turistin şehir merkezine getirilemeyeceğini kaydeden Vali Karaloğlu, Rusya’yı örnek gösterdi. Şehrin estetiğiyle ilgili sıkıntılar olduğuna işaret eden ATSO BaşkanıÇetin ise, “Şehir merkezine turist niye girsin?” diye sordu. AESOB Başkanı Adlıhan Dere de, gelen yerli ve yabancı turistlere davranış kuralları ve müşteri ilişkileriyle ilgili akademik eğitimlere başlayacaklarını bildirdi.

“EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞALIM”

Antalya’nın başat sektörünün turizm olduğuna dikkat çeken Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Turizm sektörü iyi olursa birçok sektörü etkiliyor ve birçok sektör turizmden payına düşeni alıyor. Esnafımızın şehirdeki turizm hareketinden daha çok pay almasını arzu ediyoruz. Esnafımızla, esnafı temsil eden odalar ve birlikle biraraya geldiğimizde ‘Turist şehre inmiyor, turizm hareketi havaalanı ile otel arasında geçiyor. Turisti şehre indirmemiz lazım’ deniyor. Sadece söyleyerek, dertlenerek,şikayet ederek turisti şehre indiremeyiz. Gelin eğri oturup doğru konuşalım. Etrafınıza, sokaklara bakın. Şuanda Turizm Haftası’na girdiğimizi anımsatacak, bir önceki haftadan farklı ne yaptık? Vali olarak ben, Büyükşehir, ilçe belediyelerimiz, esnaf odamız, esnafımız, tüccarımız bir önceki haftaya göre bu hafta neyi değiştirdik? Hangi heyecanı duyduk? Bu sene 16 milyon turist hedefi var. Bizde bundan daha fazla istifade edelim diye neyi yaptık?” dedi.

“ÖNCE BİZ DÜZELECEĞİZ”

Turistin şehir merkezine gelmesini sağlamak için yapılması gerekenlere işaret eden Vali Karaloğlu, şunları söyledi:

“Biz hâlâ etiketi, farklı fiyatı konuşuyorsak, hâlâ taksiye binen turist gideceği kilometreye vereceği fiyatı bilemiyorsa o turist şehre inmez. Kendimizi kandırmayalım. Önce biz düzeleceğiz. Turiste iyi davranacağız ki bu sene gelen turist, gelecek yıl tatil planlaması yaparken buraya bir daha gelecek. Bir seferlik düşünmeyin. Sizin bir yanlışınız kar topu olarak geri döner. Sizin üzdüğünüz, kırdığınız, yanlış yaptığınız bir misafiriniz geri döndüğünde en az 10 kişiyi negatif olarak etkiler. Onun için esnaflar olarak birbirinizi de kontrol edin. İllaki bizim gelip neredeetiketin, fiyat listen? diye sormamızı beklemeyin.Farklı dillerde gelene merhaba, gidene güle güle diyecek kelimeleri öğrenelim. Sadece turist niye gelmiyor diye birbirimizi suçlarsak turist bu şehre gelmez. Turist gelecek ortamları hep beraber yaratmalıyız. Hepimizin sorumlulukları var. Bu sorumlulukları yaparsak turist bu şehre gelecek.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
Güzelliğinize bir adım önde başlayın: ‘DAY’S KUAFÖR’
Güzelliğinize bir adım önde başlayın: ‘DAY’S KUAFÖR’