SOKAĞA ÇIKANA 392 LİRA PARA CEZASI

SOKAĞA ÇIKANA 392 LİRA PARA CEZASI

İçişleri Bakanlığının 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara yönelik sokağa çıkma yasağının ihlali halinde vatandaşı cezai yaptırımlar bekliyor.

21 Mart 2020 - 23:15 - Güncelleme: 22 Mart 2020 - 12:20

İçişleri Bakanlığının genelgesinde 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar bugün saat 24.00'dan ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştı. Peki vatandaşlar yasağın ihlali halinde ne gibi yaptırımlar ile karşılaşılacak?

İkamet yerinden ayrılan 65 yaş üstü olduğu tespit edilen vatandaşı  polis evine dönmesi noktasında ikaz edecek ikna olmadığı taktirde Kabahatlar Kanununun 32.maddesi gereğince 392 lira para cezası uygulayacak.  Bununla da kalmayacak kişi gözaltına alındıktan sonra 1 yıla kadar hapis cezasını öngören yasal süreç de başlayacak. Para cezasına rağmen evine dönmeyenlere; Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan ”Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca, işlem başlatılacak. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler bu yasaya göre de ceza alabilecek. Toplamda cezanın 3150 lirayı bulacağı belirtiliyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi