Son dakika!Kasırga yönü değişti

Son dakika!Kasırga yönü değişti

Kırbaç Kasırgası Ege Denizi üzerinde kuzeye doğru hafif yön değiştirdi. Kasırga İzmir'de beklenenden daha az etki gösterebilir. Ancak bu durumda da Marmara Bölgesi'nin kuzeyinin daha fazla etki göreceği öngörülüyor. İstanbul kasırgada beklenenden daha fazla etkilenebilir. Fırtınanın etki sahasını kapsayan İzmir, Manisa ve Aydın, Balıkesir - Çanakkale - Edirne - Tekirdağ hattı ve Muğla çevresinde şiddetli yağış ve fırtına bekleniyor.

29 Eylül 2018 - 12:09

Kırbaç Kasırgası son durumu ve hava sistemine dair son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. 'Kırbaç Kasırgası' Tropik fırtınaya karşı hazırlıksız yakalanmak istemeyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Türkiye’ye Yunanistan’ın güneyindeki Mora ve Girit arasındaki bölgeden yaklaşan kasırgaya dair son tahminlerde kuzeye doğru bazı rota sapmaları görülüyor.

EGE KIYILARINA UYARI!

Tropikal fırtına, Türkiye'ye doğru yola çıktı... Sistem yağışlarının başladığını bildiren meteoroloji uzmanları, akşam saatlerinde fırtınanın etkisi artırmasını gece saatlerinde hem fırtına hem de şiddetli yağışın bölgeyi vuracağını öngörüyor. Pazar günü için 'en etkili olacağı' zaman tahmininde bulunan uzmanlar, özellikle sabah saatleri için Ege kıyısında ikamet eden vatandaşları dikkatli olmaları hususunda uyardı.

HER KOŞULDA TEDBİR ALINMALI

Yapısı itibariyle yönünü kestirmenin çok zor olduğu hava sistemi yurdumuza yaklaşmaya devam ederken en çok merak edilen konu, ilk ve en kuvvetli olarak hangi şehrimize geleceği, nasıl etkiler oluşturacağı. Bu konuda tahmin sistemlerinin son senaryolarına göre kasırganın Mora’dan geçerek etkisini kısmen kaybedip Ege Denizi’nde kuzeye doğru ilerlemesi bekleniyor.

İSTANBUL'DA FIRTINA VE ŞİDDETLİ YAĞIŞ

Yeni senaryoya göre hava sisteminin Çanakkale, Edirne dolaylarında etkili olabileceği tahmin ediliyor. Ancak değişken bir rota izleyen hava sistemi için son gelişmeler yakından takip edilerek önlemlerin elden bırakılmaması gerekiyor. Yapılan son değerlendirmelere göre, bu sistemle birlikte İstanbul'a pazar günü Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın etkisiyle yerel olarak metrekareye 50 ila 100 kilogram sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış düşmesi bekleniyor.

AŞIRI YAĞIŞ RÜZGARDAN DAHA ÇOK ETKİLEYEBİLİR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göreyse Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın ülkenin batı kesimlerini etkilemesi tahmin ediliyor. Ege'nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara'nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli), Edirne'nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50 ile 100 kilogram/m2) yağış beklendiği belirtildi.

MUĞLA'YA FIRTINA UYARISI

Muğla ve çevresinde bu geceden itibaren fırtına bekleniyor. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin ve Uyarı  Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bölgede hava parçalı bulutlu,  öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Yağışlar Muğla çevrelerinde gece yarısından sonra etkili olacak. Hava  sıcaklığı 1 ila 3 derece azalacak. Rüzgar güney ve batı yönlerden orta, yağış anında kuvvetli, gece  yarısından itibaren Muğla çevrelerinde ve Bodrum-Marmaris arasında  fırtına şeklinde esecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türel mevlid-i şerif okuttu
Türel mevlid-i şerif okuttu
Her bitki şifalı değil
Her bitki şifalı değil