Tabipler Odası’ndan İş yeri hekimlerine eğitim

Tabipler Odası'ndan İş yeri hekimlerine eğitim

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan Dr. Vesile Aydan İzgi, Antalya Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu olarak iş sağlığı ve iş güvenliğine yönelik sorumluluk bilinciyle, mesleki gelişim kapsamında işyeri hekimlerine yönelik eğitimler gerçekleştirdiklerini söyledi.

14 Ocak 2020 - 11:23

Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarının önemli boyutlarda olduğunu belirten Vesile Aydan İzgi, Çalışma ortamında karşılaşılan toz, gürültü, titreşim, kimyasal maddeler, yüksekte çalışma, ergonomik olmayan koşullar gibi birçok risk faktörü çalışanların sağlığının bozulmasına neden olduğunu vurguladı. İzgi,  "Her yıl yüzlerce çalışan iş kazalarında yaralanmakta, sakat kalmakta hatta yaşamını yitirmektedir. İşe özgü nedenlerle ortaya çıkan meslek hastalıklarının ise uzun süreçte geliştikleri için işle olan ilişkilerinin göz ardı edilmesi ve meslek hastalıklarının kabulünün işveren ve SGK’ya ek mali yük getirmesi gibi nedenlerle tanı koyma ve bildirim mekanizmaları işlememektedir. Oysa uygulamada mesleğe bağlı cilt hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, kanserler, işitme kayıpları, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığı gözlemlemekteyiz. Meslek hastalıklarının tespit edilebilir ve önlenebilir olması konunun önemini daha da artırmaktadır. Kurumlardaki kayıt sistemlerindeki sorunlar ve diğer nedenlerle gerçek verilere ulaşılamamaktadır" dedi.

Antalya Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu olarak konuya ilişkin sorumluluk bilinciyle, mesleki gelişim kapsamında işyeri hekimlerine yönelik eğitimler gerçekleştiirdiklerini söyledi.  12 Ocak 2020 tarihinde TTB Bilim Eğitim Kurulu’nca ileri eğitim programı olarak hazırlanan, “Mesleki Solunum Sistemi Hastalıkları” başlıklı eğitim Göğüs hastalıkları uzmanı ve İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt tarafından, Antalya Tabip Odası Toplantı Salonunda verildi. Toplantıda; astım, pnömokonyoz, KOAH gibi sık görülen mesleki solunum sistemi hastalıkları, bunların işyeri hekimlerince tanısına yönelik solunum fonksiyon testlerinin yapılması, akciğer grafilerinin değerlendirilmesi ve günümüzde gittikçe yaygınlaşan nanoteknolojinin sağlık üzerine etkileri konularında kapsamlı bilgi paylaşımlarında bulunuldu. Olumlu geri bildirimler ve önerilerin ardından katılımcı işyeri hekimlerine sertifikaları verildi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Türkiye'nin Yeni Genç Sesi Belli Oldu
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi
Büyükşehir 2019 Faaliyet raporu kabul edildi