TOPLUMDA SIFIR ATIK KÜLTÜRÜNÜ YERLEŞTİRMELİYİZ

TOPLUMDA SIFIR ATIK KÜLTÜRÜNÜ YERLEŞTİRMELİYİZ

Sevim Karaloğlu ile Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı Sıfır Atık Projesi “ Çevre Ahlakı” Konferansına katıldı.

24 Aralık 2018 - 00:49

Temiz bir çevre, temiz bir gelecek mottosuyla hazırlanan Konferansa Sevim Karaloğlu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut’un yanı sıra Antalya Milletvekili Mustafa Köse’nin eşi Ünzile Köse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, il protokol üyeleri eşleri ve kurumların kadın üyeleri katıldı. Konferansta temiz bir çevre inşa etmek, atıkları sıfıra indirgemek için kadınların bu projede çok büyük önemi olduğuna vurgu yapıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne Türkiye genelinde kadınları projeye dâhil etmek için Çevre Ahlakı temasıyla 81 ilde konferanslar düzenlenecek. Bu kapsamda ilki Antalya’da gerçekleşen Çevre Ahlakı Konferansı’nda konuşan Sevim Karaloğlu, “Biz dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Yeşil dağlarıyla, mavi koylarıyla, havasıyla, suyuyla adeta bir yeryüzü cennetindeyiz. Bugün burada bir araya gelme sebebimiz bir sorumluluk duygusu ve bilinci ile yaşadığımız şehre hizmet etmektir. Daha iyi bir Antalya için çalışmak üzere bir aradayız. Kültürümüzde iyi bir işi taltif için “Kadın eli değmiş gibi” denir. O halde, daha iyi bir Antalya için bazı işlere elimizin değmesi şarttır. Daha iyi bir Antalya, daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir dünya, bizlerin elinin değmesiyle mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“TEMİZLİK İMAN EHLİNE LAZIM OLAN İŞLERİN YARISIDIR”

Daha temiz, güzel ve yaşanabilir bir Antalya için harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çeken Sevim Karaloğlu, Peygamberimiz (SAV), Bir hadis-i şerifinde “Temizlik, iman ehline lazım olan işlerin yarısıdır” buyuruyor. Buradan ilhamla, biz de evlerimizden başlayarak, yaşadığımız şehri, Antalya’yı temiz tutmalı ve yarınlara temiz bir çevre bırakabilmek için seferber olmalıyız” ifadelerini kullandı.

 

KADINLARIN ÇEVRE İÇİN HAREKTE GEÇMESİ LAZIM

Çevresel atıkların dünyayı tehdit ettiğini, devletin artan tehditleri bertaraf etmek için önemli adımlar attığını vurgulayan Sevim Karaloğlu, “Artık bizimde harekete geçmemiz lazım. Sizleri şehrimizin çevre sorunlarının çözümünde rol almaya, başrolde olmaya davet ediyorum. Evimizden, çocuklarımızdan, eşlerimizden başlayarak, bu konuda ciddi bir farkındalık oluşturmalıyız. Evlerimize, işyerlerimize, katı atıkların ayrıştırılabileceği düzenekler kurmalı, duyarlığı artıracak çalışmalar yapmalıyız” dedi.

 

GENÇLERİMİZE TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKMALIYIZ

Toplumda, kamu kurum ve kuruluşlarında 'Sıfır Atık' kültürünün yerleştirilmesi gerektiğini belirten Karaloğlu, “Hep genç nesillerimizin geleceğinden, sağlıklı nesiller yetiştirmekten bahsederiz. Sağlıklı bir çevre bırakamazsak, sağlıklı bir gelecekten de bahsetmemiz mümkün değil. Bunun için atacağımız adım çok önemlidir. Sizlerden bu projeyi sahiplenmenizi ve uygulamaya yönelik çalışmalarda bulunmanızı rica ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Sıfır Atık Projesi “Çevre Ahlakı” Konferansı’nın ardından Sedide Akbulat’a plaket takdim eden Sevim Karaloğlu konferansa katılanlarla günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tiyatronun duayen ismi:
Tiyatronun duayen ismi: "ABDULLAH SÜREKLİ"
 ‘GELECEK PARTİSİ MİLLETİMİZİN YARINIDIR’
‘GELECEK PARTİSİ MİLLETİMİZİN YARINIDIR’