Türel’den Böcek’e istifa çağrısı

Türel'den Böcek'e istifa çağrısı

Konyaaltı Sahil projesi ile ilgili basının karşısına çıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Menderes Türel, kamu zararı oluşturulduğu iddialarına belgelerle yanıt verdi. hizmet üretmek yerine iftira attığı ve halka yalan söylediği gerekçesi ile de mevcut başkan Böcek’i istifaya davet etti.

17 Şubat 2020 - 18:08 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 18:26

Soğuk savaş yaşanıyor

Konyaaltı Sahili ile alakalı olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel arasında adeta soğuk savaş yaşanıyor. Böcek’in açıklamalarına daha önce sosyal medyadan yanıt veren Menderes Türel bu kez AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ve AK Parti Eski milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ile birlikte "Konyaaltı Sahil Projesi Gerçekleri' isimli bir toplantı düzenledi.

Böcek istifa etmelidir

AK Parti İl binasında gerçekleştirilen toplantıda AK Parti döneminde ihalesi yapılan Konyaaltı Sahili ile ilgili fahiş fiyata malzeme temin edildiği ve kamu zararı oluşturulduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Menderes Türel, asli görevinin memlekete hizmet olduğunu unutanlar, durduk yerden bana saldırıyorlar. Halkımız her şeyin farkında. Yarın hesap soracak. Nerede hizmetleriniz diyecekler. Geçmiş dönemi iftiraları ile karalamaya çalışmaları kamuoyunun dikkatini başka noktalara çekerek yapamadıkları hizmetleri unutturma gayretinden ibarettir” dedi. Türel, "Tüm gerçekleri bildiği halde basın toplantısı yaparak bile bile halka yalan söylediği için Böcek istifa etmelidir, buradan istifaya davet ediyorum" dedi.

ATSO rayiç bedel tespit etti

Söz konusu Konyaaltı İhalesinin tüm yönleri ile Böcek’in şikayeti üzerine bir çok müfettiş, bilirkişi tarafından incelendiğini aktaran Türel, Müfettişin siyaset ile hiçbir ilişkisi olmayan ATSO’dan kiralamalarla ilgili rayiç bedel tespit raporu talepe ettiğini ve raporun geçtiğimiz hafta sonuçlandığını hatırlattı. ATSO’nun gayrimenkul değerleme uzmanlarının sahilde kiralanan ticari alanların çıplak arazi rayiç bedelinin 5 milyon 811 bin 882 lira üzerindeki ticari ünitelerle birlikte 8 milyon 717 bin 481 lira olduğunu tespit ettiğini söyleyen Menderes Türel, bu raporun rayiç bedellerin altında kiralama yapmadıklarının kanıtı olduğunu ve Konyaaltı sahili ihalesinin ucuza gittiğini söyleyenlerin yüzüne tokat gibi çarpıldığını işaret etti.  

Sen yapınca oluyor

İhalenin adrese teslim olduğunun söylenilmesine de tepki gösteren Türel, Canlı yayında, kameralar önünde şeffaf bir şekilde gerçekleştirilen ihalede 6 firmanın katılım için dosya aldığını, ihale günü tek firmanın ihaleye kalmasının hukuksuz gibi görülmesine anlam veremediğini söyledi. Muhittin Böcek’in Konyaaltı Belediye Başkanı olduğu dönemlerde tek firmanın katıldığı ihaleleri onayladığını işaret eden Türel, sen yapınca oluyor başkası yapınca olmuyor mu sayın Böcek? Diye seslendi.

15 milyon gelir elde ediliyor

Öte yandan Sahil ihalesinin ardından 1 milyon metrekarelik proje alanının sadece 8 bin metrekarelik alanında ticari alan bulunduğunu aktaran Menderes Türel, Konyaaltı Kent Meydanı’nda 3 bin metrekalik ticari alanın olduğunu ve Konyaaltı Belediyesi’nin bu alandan yılda sadece 100 bin lira gelir elde ettiğini savundu. Dükkan başı kira bedellerinin 676 lira gibi komik bir rakama tekabül ettiğini iddia eden Türel, Büyükşehir Belediyesinin Konyaaltı Sahilinden elde ettiği gelirin ise 15 milyon lira olduğunu belirtti hangisinin kamu zararı olduğunu sordu.

Sayıştay kararı nihai değil

Muhittin Böcek’in Sayıştay raporlarına temas ettiğini ancak temyiz yolu açık olan daire kararını kesin hükümmüş gibi kamuoyuna sunup kandırma çalışmaları yaptığını öne süren Türel, Böcek’in kendi encümeninin yaptığı sözleşme feshi ile ilgili idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını nihai karar değil diye anlatmasının da bir çelişki olduğunu dile getirdi. Konyaaltı Projesi yapım ihalesini Büyükşehir’in şirketi Antepe A.Ş. tarafından kazanıldığını da hatırlatan Türel, sahil için alınan malzemelerin cımbızla fiyat çekip mal bulmuş mağribi gibi ortaya çıkarılmasının abes olduğunu, işin toplam reel maliyetine bakılması gerektiğini de savundu.

Antepe zarar etmemiştir

Türel bu konuda şunları söyledi: “İnşaatta kullanılan C 25/30 beton, çelik hasır, diyabaz taş, döşemesi, termowood ahşap güneş kırıcı yapımı en yüksek tutarlı iş kalemleridir. Antepe’ye 2017 birim fiyatları ile ödeme yapıldığı için fiyat farkı alamamaktan dolayı Antepe’nin zararı sadece bu dört kalemden 4 milyon 300 bin liradır. Elbetteki bu kayıplar öngörülerek bazı iş kalemlerinde de bu kayıpları telafi edecek bir fiyatlandırma yapılması zaruridir. Zira Antepe Belediye şirketi olarak Sayıştay denetimine tabidir ve zararı halinde devletin ilgili kurumları hesap sorar o yüzden Antepe bu projede zarar etmemiştir ama ciddi bir karı da olmamıştır. Bu fiyatlandırma herkesin bildiği bir gerçektir. Bu ihaleyi es kaza başkası alsa iftira tüccarlarının falan firmayı zengin ettiler sözlerine maruz kalacağımızı biliyorduk. O yüzden kar amacı gütmeden belediyenin kendi firmasının yapım ihalesini üstlenmesi işte bugünkü iftira tacirlerine fırsat vermemek adına önemliydi. Arkadaşlar, varsa bir fazla ödeme ki yok, belediye kendi firmasından her zaman tahsil edebilir. Daha önce sosyal medyada Sayın Böcek’e fazla ödeme varsa Antepe’den fazla ödemeleri tahsil edebileceğini bunu neden tahsil etmediğini sordumm ama cevapsız kaldı. Antepe’ye fazla ödeme yapıldığı iddia ediliyor. Madem öyle söz konusu malzemelerin Belediye Şirketi Antepe’ye ne kadara mal olduğuna bakmak bu meselenin en önemli noktasıdır. Çünkü Antepe örnek gösterilen malzemeleri değerinden yüksek fiyata almış olursa o zaman belediye gerçekten fahiş fiyatla bu malzemeleri temin etmiş olurdu. Bunların hepsinin fiyatları belgeleriyle elimizdedir. Antepe kar amacı gütmeden bu işi yaptı demiştik. Belgelerimizde ispatı mevcuttur”

Haber: Murat ŞENTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
ATSO Başkanı Çetin’den Mart Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
Vakit Yardımlaşma Vakti
Vakit Yardımlaşma Vakti