TÜREL: "GERÇEKTEN KOMİKSİNİZ"

TÜREL: "GERÇEKTEN KOMİKSİNİZ"

Antalya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili ihalesinin ve Alkoçlar şirketi ile yapılan sözleşmenin encümen kararı ile feshedildiği açıklamalarına sosyal medya üzerinden yazdığı sorularla karşılık verdi. Cevap bekleyen sorular başlığı ile paylaşımlar yapan Türel, kendi dönemine ilişkin ortaya atılan iddiaları yalanladı.

22 Ocak 2020 - 16:29

Menderes Türel'in, 5 başlıkta topladığı sorular arasında;  "Konyaaltı sahilinde sadece 8 bin metrekarelik ticari alanların işletmesi ihalesi yapılmışken halka açık alanlar da dahil toplam 1 milyon 100 bin metrekare proje alanının tamamı işletmecinin sorumluluğundadır diye halkı yanıltmak hangi ahlaki yaklaşımla ifade edilebilir? Konyaaltı belediye başkanlığınız döneminde ihalesini yaptığınız Konyaaltı kent meydanındaki toplam 3 bin metrekare civarındaki işletmelerden bir senede aldığınız toplam kira bedeli yaklaşık 100 bin lirayken iki senede Sahil Antalya Yaşam Parkındaki 8 bin metrekarelik işletmelerden alınan 20 milyon 979 bin liralık kira bedelini düşükmüş gibi göstererek neyi amaçlıyorsunuz? Konyaaltı belediye başkanlığınız döneminde halka açık yaptığınız yeşil alan, parkların bakımını işletmeciler mi yoksa belediye mi üstleniyordu? Konyaaltı sahilinde tamamen halkın ücretsiz kullanımındaki yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, kaykay pisti, bisiklet yolu, basketbol tenis sahalarının bakım ve onarım giderlerini kamu zararı olarak görmek halka bu hizmetleri çok görmek değilmidir?" soruları yer aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek imzalı sahil açıklamasında belirtilenlere temas eden Menderes Türel, toplam kiralanan proje alanının, belirtildiği gibi 1 milyon 100 bin metrekare olmadığını, 8 bin metrekare olduğunu, halka açık toplam park alanının ise 1 milyon 92 bin metrekare olduğunu söyledi. Ticari alanların temizlik, yeşil alan bakımları gibi giderlerinin belediye tarafından yapılmadığını işaret eden Türel, ticari alanların işletmesine ait 8 bin metrekaredeki yeşil alan bakımları ve temizlik giderlerinin işletmecilere, halka açık park, yeşil alan spor tesisleri gibi alanların bakım onarım temizlik ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılandığını vurguladı.

Konyaaltı sahili yapım ihale bedelinin 254 milyon lira olmadığını da kaydeden Türel, bu rakamın 169 milyon 350 bin TL olduğunu kaydetti. Konyaaltı sahilinde ticari alanların yapımının belediyeye 254 milyona mal olmadığını aktaran Türel, toplam 8 bin metrekareden ibaret ticari alanın belediyeye maliyetinin 24 milyon 750 bin lira olduğunu belirtti. Belediyenin Konyaaltı sahilinden iki yılda 15 milyon zarar ettiğine yönelik açıklamayı da yalanlayan Menderes Türel, yüklenici firmanın bugüne kadar belediyeye ödediği bedelin 20 milyon 979 bin lira olduğunu kaydetti.

'GERÇEKTEN KOMİKSİNİZ'

Türel, açıklamasına şöyle devam etti:"Bu arada maliyeti yüksek dediğiniz toplam 1 milyon 100 bin metrekarelik Konyaaltındaki Sahil Antalya Proje alanında yapılan alt yapı Antalya- Burdur karayolu uzunluğundadır. Evet Sn. Böcek, halk için yapılan hizmetlerin yapımı, bakımı, onarımı sana fazla gelmişse Büyükşehir sana bir numara değil bayağı büyük gelmiş. Keşke gelmeseydi. Konyaaltı sahili işletme ihalesini inceleyerek hukuka uygundur yazısı yazan Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi iki sene sonra ihalenin hukuka uygun olmadığını raporlanmış. Birim aynı birim, yöneticisi aynı, çalışanlar aynı arkadaşlar. Allah sizi bildiği gibi yapsın. Velhasıl gerçekten komiksiniz."Türel, sosyal medya hesaplarında, Konyaaltı Kent Meydanı ihalesine ilişkin 2018 yılı kira bedelinin yer aldığı belge ile Konyaaltı Sahil Projesi'nde yapılan imalatların icmal tablosunu da paylaştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Vali Yazıcı’dan Başkan Böcek’e iadeyi ziyaret
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak
Akdeniz dijital fuarla dünyaya açılacak