Türkiye’nin şehitlere özel ilk müzesi Kepez’de

Türkiye’nin şehitlere özel ilk müzesi Kepez’de

Kepez Belediyesi, tarih boyunca bu topraklarda şehit olmuş tüm kahramanların birlikte yad edildiği Türkiye’nin ilk müzesi Anadolu Şehitler Müzesi’ni Antalya’ya kazandırdı.

26 Temmuz 2020 - 17:31

Kepez Belediyesi’nin kültür ve sanat adasına dönüştürdüğü ve nice güzel müzeler kazandırdığı Dokuma Park, aziz şehitlerin hatıralarını barındıran Anadolu Şehitler Müzesi ile daha da anlam kazandı. Geçtiğimiz günlerde ziyaretçilerine kapılarını aralayan Anadolu Şehitler Müzesi, 25 farklı konu başlığı, 3 diorama ve 1 şehit evi canlandırmasıyla onlarca objeye ev sahipliği yapıyor. Müzede; savaş kazılarından elde edilen tarihi objeler, savaş malzemeleri(top, mayın, kılıç, tüfek, mermi, tabanca, el bombası, süngü), şehit ailelerinin bağışladığı şehitlere ait malzemeler, özellikle son kez kullandıkları ve üstüne kokuları sinen elbiseleri ve bir şehide ait oda bulunuyor.

Her köşesinde ayrı bir duygu yüklü

Anadolu Şehitler Müzesi’nde yer alan Çanakkale dioraması müzenin birbirinden özel bölümleri arasında yer alıyor. Çanakkale’den getirilen toprağın kullanılarak, savaş canlandırması yapılan diorama da, sualtı arkeologları tarafından çıkarılan mayın ve yabancı savaş gemilerine ait çapalar da bulunuyor. Hem müzecilik, hem de şehitlik kavramına yeni bir pencere açması bakımından çok özel bir yere sahip müzenin her köşesi ayrı bir duygu barındırıyor.

Aziz hatıralar bu müzede

Türklük tarihinden başlayarak günümüze kadar Malazgirt’den İstanbul’un Fethine, 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşına, Kıbrıs’tan Kore’ye vatan için canını vermiş ve PKK’dan IŞİD’e, YPG’den Fetö’ye sayısız terör örgütünün şerrinden ülkeyi ve milleti korumak için toprağa düşmüş şehitlerimizin aziz hatıraları bu eşsiz müzede anlatılıyor.

Ziyaretçilere asker künyesi

Anadolu Şehitler Müzesi’nin ziyaretçilerine de ‘Her Türk asker doğar’ düsturuyla asker künyesi hediye ediliyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze, hafta içi saat 09.30-18.00 saatleri arasında, hafta sonu da 19.00’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN BÖCEK TABURCU OLDU
BAŞKAN BÖCEK TABURCU OLDU
Boğaçhan Göksu, ALKÜ'ye Rektör Danışmanı oldu
Boğaçhan Göksu, ALKÜ'ye Rektör Danışmanı oldu