Ümit Sedat Bayram: “Çevreme Fayda Sağlamak En Büyük...

Ümit Sedat Bayram: “Çevreme Fayda Sağlamak En Büyük Mutluluğum”

Ankar İş Sağlığı ve İş Güvenliği’nin Genel Müdürü ve aynı zamanda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ümit Sedat Bayram sadece İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) alanında yaptığı çalışmalarla yetinmeyen bir isim.

19 Ağustos 2018 - 12:53

An Kar İş Sağlığı ve İş Güvenliği’nin Genel Müdürü ve aynı zamanda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ümit Sedat Bayram sadece İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) alanında yaptığı çalışmalarla yetinmeyen bir isim. Yenilenmeye, değişime ve gelişime her daim açık olan Bayram, Antalya’da iş güvenliği, iş hukuku, yönetim danışmanlığı, sağlıklı yaşam, gayrimenkul danışmanlığı, kişisel gelişim ve eğitim danışmanlığı alanlarında çalışmalarıma devam ediyor. Bunca farklı sektördeki işleri nasıl harmanlayıp insanlara fayda sağladığının sırrını Kişisel Gelişim Uzmanı ve Eğitmen kimliğiyle Ümit Sedat Bayram’a sorduk o da bize tüm samimiyetiyle cevap verdi.

 

Röportaj: Dilek BOZKURT ÖZGENÇ 

Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldıktan sonra işletme yönetimi üzerine yüksek lisans yaptım. Sanırım hızımı alamamış olsam gerek, şimdi de Sosyoloji okuyorum : )  18 yıldır iş hayatının içindeyim. Çok uluslu şirketlerde uzun yıllar yönetim kademelerinde bulunarak satış, pazarlama, insan kaynakları ve eğitim sektörlerinde çalıştım. Son 5 yıldır da Antalya’da iş güvenliği, iş hukuku, yönetim danışmanlığı, sağlıklı yaşam, gayrimenkul danışmanlığı, kişisel gelişim ve eğitim danışmanlığı alanlarında çalışmalarıma devam ediyorum.

Bir işi iyi yapmak felsefesini çok savunan birisiyim ama sıradanlıktan çok, yapılmamışlığın peşine düştüm ve birçok sektörü analiz etmeye başladım. Sektörleri inceleyerek ve hatta içinde yaşayarak bu iş alanlarında daha verimli bir empati geliştirebilme yeteneği kazandığımı görmeye başladım. Ve tabi ki arkasından da tecrübelerimi paylaşma içgüdüsü doğdu.

Ümit Sedat Bayram’ın başarı hikayesinde neler var?

Adanmışlık var! Hikayelere bayılıyorum. Ama yaşanmış hikayelere…Bugün geriye dönüp baktığınızda bütün başarı hikayeleri bir azim ve adanmışlık içeriyor.

İnandığım değerler var ve bu değerleri herkese anlatmak istiyorum. İnsan biriktiriyorum, buna bir nevi sosyal çevre oluşturmak da diyebiliriz. Network yaratmak gerekiyor. Her insanın bir “network”ü olmak zorunda! Başarıya giden yolda bunun faydalarını gördüğüm için uğruna mücadele ruhunu ortaya koyuyorsun haliyle!

Tarih bırakanları değil devam edenleri yazıyor. Başarılı olabilmenin formülünün bir çok başarısızlık sürecinden geçtiğini iyi anlamak gerekiyor. Doğru tutum ve tavır içinde olabilmenin bir çok konuda empati geliştirebilmekten geçtiğini kavramak gerekiyor.

 

"Yapabileceğini söyleyen ve yapamayacağını söyleyen her iki kişi de haklıdır" demiş Konfüçyüs.
Aradaki ince nüansı yakalamak gerekiyor. Sen ne karar verirsen ver; evren senin kararlarını gerçekleştirmek için kapılarını sonuna kadar açıyor. 

 

Bize vizyonunuzu nasıl anlatabilirsiniz?

Dünyaya gelmiş olmamın bir anlamı olmalı diye düşünüyorum. Tek bir tanesi bile kurtulduğunda onun için çok şeyin değiştiği, kıyıya vurmuş deniz yıldızlarının hikayesinin büyük bir anlamı var bende.  Çevreme daha faydalı olma, iyi insan olup iyi insan yetiştirme gibi idealist bir düşünceye kapıldım desem!Hatta bununla ilgili sevgili İzgören’in kitabından arakladığım çok sevdiğim bir de söz vardır: “Dünyaya hayallerinizi armağan edin, Tanrı da size hayallerinizi armağan edecektir". Ve bana göre bu hayatta mutluluğun üç temel esası; yapacak, sevecek ve umut edecek bir şeyin olmasıdır.

Size göre kişisel gelişim ne demek?

Kişisel gelişim denilen şey zaman alıyor. Ve bu zamanı yaratabilmek için de konfor alanımızı terk ederek bir bedel ödememiz gerekiyor. Dışarıda inanılmaz bir mücadele var, her gün yeni bir bilgi akıyor. Okumadığımız her bir dakika, düşünmediğimiz her bir saniyede bu rekabetin gerisinde kalıyoruz. Ne kadar kısa sürede bu farkındalığa ulaşabilirsek başarı basamakları o kadar hızlı çıkılmaya başlıyor. Çok fazla karmaşıklığa gerek yok aslında, adı üzerinde “kişisel gelişim”, kişisel olarak gelişmek gerekiyor. Dışarıdan ne kadar anlatılırsa anlatılsın, ne kadar bilgi verilirse verilsin kullanılmayan her bilgi hamallık oluyor. Gelişmeye istekli, değişime açık, bilgi sahibi olarak fikir sahibi olmak şart!

 

Paylaşımlarınızı hangi konular üzerinden yapıyorsunuz?

Kaliteli yaşamaya çalışarak iyi bir geçmiş biriktirmek lazım aslında. Gelecek için geçmişi iyi kurgulamak gerekiyor. Bizi var eden şeylerin geçmişte yaşadığımız hatalar, başarılar, hatıralar, acılar ve mutluluklar bütünü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bununla biz oluyoruz, bununla şekil alıyoruz. Beni ben yapan şeyler yaşanmışlıklarım ve tecrübelerimdir. İşte bu farkındalık önemli.Ben eğitimlerime biraz da farkındalık eğitimleri başlığı atmayı seviyorum.Niye yaşıyoruz, hayata ne anlam katıyoruz? Neden çalışıyoruz, hedeflerimiz neler, nereye gidiyoruz? Kim olmak için nedenlerimiz nedir?

Eğitim projeleriniz arasında neler var?

Olumlu insan hayatta en çok seçeneği olan insandır denir. Ben eğitimlerimde doğallıktan yanayım, interaktif ve sohbet havasında eğitim modülleri yürütüyorum. Sağlıklı iletişim için doğal olmak gerekiyor. Paylaşıma açık olmak zorundayız. Bir anlamda içimizi döküyoruz. Bol hikaye var. Bol bol da somut örnekler! Eğitim sonunda o salondan cebi dolu olarak ayrılabilmek önemli. İşte bu yüzden bol seçenekli bir eğitim olması gerekiyor. Kişisel İtibar Yönetimi, Bireylerle Etkili İletişim, Önyargıları Yıkmak, Girişimcilik Yolculuğu, Hipnotik Satış Teknikleri, Beyin Nasıl Çalışır? Lider Üretme Bantıgibi tamamen farkındalığı artırma odaklı eğitimler veriyorum. Eğitim sonunda olaylara farklı şekilde bakabilmek, alternatif fikir yürütme becerisi sağlamaya çalışmak, sorun odaklı değil çözüm odaklı olmak gibi temel yönetsel becerileri artırmayı hedefliyorum.

Bunun yanı sıra yurtdışında örnekleri bulunan ancak ülkemizde konu başlıkları henüz şekillenmemiş bir iki eğitim projem de olacak.

 

En çok keyif aldığınız çalışmalara örnek verir misiniz?

Ev ve okul kazalarından korunma kültürü başlığı altında çocuklara yönelik verdiğim eğitimlerden büyük keyif aldım. Bu eğitimler basın ve medyada ilgiyle karşılandı. Kreş ve okullardan bu konuda talep gelmesi durumunda gönülden destek vermeye hazır olduğumu her ortamda dile getiriyorum. Bu sosyal sorumluluk projesine büyük önem veriyorum. Bu eğitimleri yaşlı ve hasta bakım evlerinde motivasyon başlığı altında niye yapmıyoruz ki diye de düşünmeden duramıyorum. Bakalım neler olacak : )

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
TARIM MUHABİRLİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU 
MATSO’DA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI KONUŞULDU