Ünal: ’Vergi sisteminde adalet istiyoruz’

Ünal: 'Vergi sisteminde adalet istiyoruz'

Türk İş İl Temsilcisi ve Yol İş Sendikası Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, gündemde olan yeni vergi uygulamalarının emekçiler lehine yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini ve emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini istiyoruz” dedi

06 Kasım 2019 - 17:53

Vergilerde iyileştirme talep eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Hazine ve Maliye Bakanlığına, Siyasi Parti Grup Başkanvekillikleri ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına vergi düzenlemeleriyle ilgili taleplerini içeren bir yazı gönderdi. Vergi yükünün işçinin sırtında olduğuna dikkat çeken Konfederasyon, işçiler lehine iyileştirme yapılmasını talep etti. Konuyla ilgili dün sendika binasında TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların Antalya temsilcileriyle birlikte basın açıklaması yapan TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi ve YOL-İŞ Sendikası Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, TBMM'ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifinin emekçilerin beklentilerini karşılamadığını söyledi. Ünal, asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini de vurguladı.

“İŞÇİLER ÜZERİNDE VERGİ BASKISI VAR”

“Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor” diyen Ünal, şunları dile getirdi:

“İşçinin eline geçen net ücret vergi kesintileri nedeniyle yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL'ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3.060 TL'ye geriliyor.”

“VERGİ DÜZENİ ADİL DEĞİL”

Vergi düzeninin adil olmadığını vurgulayan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa’nın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değil. TBMM'ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulması. Türkiye'de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik vergi adaletinin sağlanması olmalı. Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak, doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenlerle aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALTUN:
ALTUN: "DOĞRU İSTİKAMETTE ATILMIŞ BİR ADIM"
BAŞKAN BÖCEK TIP FAKÜLTESİNE NAKLEDİLDİ
BAŞKAN BÖCEK TIP FAKÜLTESİNE NAKLEDİLDİ