Yardımcı’dan zam çıkışı

Yardımcı'dan zam çıkışı

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, kırmızı ete zam geleceği yönündeki açıklamaların aksine ete zam beklentileri olmadığını söyledi.

15 Ağustos 2019 - 16:11

Satışlar ve vatandaşın alım gücü düşük

Kurban Bayramı’nın hemen ardından Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan’ın girdi maliyetlerinin artışına dikkat çekerek “1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20 zam gelebilir” şeklindeki açıklamasına Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı katılmadı. Kesilen kurban etlerinin genellikle difrizlere (Derin donduruculara) doldurulduğuna işaret eden Yardımcı, bir süre bu etlerin tüketileceği için satışların olmayacağını belirtti. Zam karşısında vatandaşların alım güçlerinin de önemli olduğuna dikkat çeken Yardımcı, üreticilerin girdi maliyetlerinin artmasına rağmen zam yapmanın mümkün olmayacağına işaret ederek en az 3 ay zam beklemediklerini belirtti. Kurban Bayramı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yardımcı, önemli bilgiler verdi.

En az 3 ay ete zam gelmez

ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan’ın kırmızı ete 1 – 1 buçuk ay sonra zam gelebilir şeklindeki açıklamayı neye dayanarak yaptığını bilmediğini belirten Yardımcı, şunları dile getirdi: “Doğru yem fiyatları arttı ama birde alım gücü var mı yok mu? Onu hesaplamak lazım. Geçtiğimiz yıl yem 45 liraydı bu yıl 85 lira. O yönden hak veriyorum ama hemen kurban ertesi böyle bir açıklamayı tasvip etmiyorum. Erken bir açıklama olmuş. Bana göre millet 1 buçuk 2 ay et almaz. Çünkü herkes kanı Allah’a eti kazana difrizlere doldurdu. Bazıları 6 aylık etini stokladı. Dağıtanlar da 2 ay sonra et satın almaya başlar. Sonra sezon biter. Onun için yakın zamanda ete zam geleceğini düşünmüyorum. En az 3 ay kırımızı ete zam gelmez. Üretici kâr etmez ama böyle giderse ben bu yıl zam beklemiyorum. Üretici için zam olsun ama satış olmayınca nasıl olacak?”

İthal etin önünü açar

Zam gelecek şeklindeki açıklamaların dışarıdan et alımının önünü açacağına dikkat çeken Yardımcı, “Ben oldum olalı ithal ete karşıyım. Kesimlik hayvan gelsin ama ithal et gelmesin. Biz hemen zam yapmayı değil, sorunu çözmenin yolunu bulmalıyız. Besiciyi nasıl kalkındıracağımızı bulalım. Başkan Türkiye’de kişi başı yıllık 9 kilo et tüketimi olduğunu söylemiş. Avrupa’da vejetaryen çok olduğu halde 86 kilo, Amerika’da 108 kilo. Biz etçil bir ülke olmamıza rağmen 9 kilo” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor 0-3 Göztepe
Antalyaspor 0-3 Göztepe
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK
KAŞ, VİZYON PROJELERLE MUTLU OLACAK