Akdeniz Bülten
  

HABER ARA


Gelismis Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

ANKET

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?Tüm Anketler

GAZETE MANŞETLERİ

Facebook

Twitter

Sizin Tarafınız Ne?

Ümit Sedat Bayram

06 Mayıs 2017, 23:00

Ümit Sedat Bayram

Sizin tarafınız ne?


İş güvenliği ile ilgili yaptırımlar ve kurallar o kadar katıdır ki, biz bu kuralları yumuşatmak için her yola başvuruyoruz.


İşinizi ehil kişiden alın söylemi peygamber sünneti ise doğru işi yapan değil de işi ayak altına düşecek kadar ucuza yapan daha mı ehil olmuş olur?

Eğitimli kişi aldığı eğitimleri faydalı olabilmek için kullanırken, eğitimi olmayan bir kişinin sadece para kazanmak için o işi yapıyor olması daha mı makbuldür?

Sorumluluğunu yetki alarak yerine getiren bir kurumun yerine, hiçbir sorumluluğu olmayan başka bir kurumun sırf daha ucuz diye tercih edilmesi hangi akla mantığa sığar?

En ucuz hizmet, en kaliteli hizmet midir?

Benzer cümleler ardı sıra kurulabilir…


İşte bu ve bundan ucuz sebeplerle ne iş kazalarının önü kesilebilir, ne de meslek hastalıkları son bulabilir.


Bundan yaklaşık 4.000 yıl önce, yani M.Ö.2000’lerdeki Babil dönemlerinde taş sütunlara yazılı Hammurabi kanunlarında bile işe saygı anlatılır ve kurallara riayetsizlikte neler yaşanabileceği açıkça bahsedilirdi.


Ben bu kurallardan iş güvenliği ile alakalı olabilecek birkaç maddeyi sıralamak isterim:


Eğer bir müteahhidin sağlam yapmadığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibi hayatını kaybederse, müteahhit ölüm cezasına çarptırılırdı.

Eğer bina sahibinin oğlu hayatını kaybetmişse, müteahhidin oğlu ölüm cezasına çarptırılırdı.

Eğer bina sahibinin kölesi hayatını kaybetmişse, müteahhit aynı değerde bir köleyi bina sahibine verirdi.

Eğer müteahhidin sağlam yaptığı bir binanın çökmesi sonucunda bina sahibinin malları hasar görmüşse, müteahhit binayı yeniden yapacağı gibi, bina sahibinin tüm zarar ve ziyanını da karşılamak zorundaydı.

Bir binanın inşaat kurallarına uyulmadan yapılan bir duvarı yıkılırsa, müteahhit tüm masrafları kendisine ait olmak üzere o duvarı sağlamlaştırmak zorundaydı.


Dahası da var:


Eski Mısırlılar (M.Ö. 1500) döneminde; Piramitlerin inşaatı için yeterli iş gücünün sağlanması için, tıbbi servisler kurulmuştur.


Hipokrat (MÖ.460-370); kurşun zehirlenmesini tanımlamıştır.


Platon (Eflatun) (MÖ.428-348); Zanaatkarların çalışma koşullarından kaynaklanan sorunları dile getirmiştir.


Aristo (MÖ.384-322); Gladyatör diyetini tanımlamıştır.

Paracelsus (1493-1541); “Bütün maddeler zehirdir. Zehir olmayan hiçbir madde yoktur. Uygun doz, zehir ve ilaç arasındaki farkı yaratır.” Demiş ve bu sözü tıp tarihine geçmiştir.


Bernardino Ramazzini (1633-1714); Büyük İtalyan klinikçisi Bernardino Ramazzini endüstri sağlığının babası olarak kabul edilir. 1713 yılında yayınladığı “De Morbis Artificum Diatriba” isimli eserinde meslek hastalıkları ile uzun uzadıya meşgul olmuştur. Hekimlere; “Hastanızın mesleğini mutlaka sorun” diye tarihi öğüdünü vermiştir.

 

Sonuç olarak;


Biz işin siyasi tarafındayız.

Biz işin magazin tarafındayız.

Biz işin maddi tarafındayız.

Biz işin ucuz tarafındayız.

 

Sahi sizin tarafınız ne?

 

Ümit Sedat Bayram
www.ankar.org

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  
Tüm hakları saklıdır. © 2010 Akdeniz Bülten
Sistemin alt yapısı MyDesign Haber Sistemi kullanılmakta olup, düzenlenmesi ve geliştirilmesi ZirveART tarafından yapılmaktadır. Sitemizin takibi için RSS Kaynağı kullanabilirsiniz. Eğer yetkiliyseniz Yazar Girişi yaparak kontrol paneline ulaşabilirsiniz yada makale ve haberlerinizi yayınlamak için Yazarlık Başvurusu yapabilirsiniz. Sitedeki tüm içerik ve metaryeller izinsiz ve kaynak gösterilmeden alınamaz.
Facebook Akdeniz BültenTwitter Akdeniz BültenDelicious Akdeniz Bülten