100'E NE KADAR HAZIRIZ!
Dilek Bozkurt Özgenç

Dilek Bozkurt Özgenç

DİLEKÇE
  • Youtube
  • Instagram

100'E NE KADAR HAZIRIZ!

16 Eylül 2022 - 22:16

Çok değil bundan 1 sene sonra Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşına basacak… Peki biz bu özel güne ne kadar hazırız?

2020 yılında resmi bir genelge ile bu anlamlı günün devlet eliyle nasıl tertip edileceği bile ilan edildi. Bu kapsamda 100. yıl kutlamaları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde yürütülecek. Kutlamalar kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek her faaliyet, İletişim Başkanlığınca oluşturulacak bir kurul tarafından planlanacak ve yürütülecek. Ama bir taraftan da seneye çok önemli bir seçim var…  100. yıl kutlamaları, Haziran 2023 tarihinde olması gereken seçimlerin ardından, o atmosferde yaşanacak. Bu da önemli bir ayrıntı, atlamayalım!

Ama yineliyorum, asıl soru Cumhuriyetimizin 100. Yaşına ne kadar hazırız?

Gelin bu sayılı günler gelmeden bu yıla hatta ilk 6 aylık verilere bakalım. Eminim bize biraz ipucu verecektir? Öyle ezberden değil Cushman & Wakefield " Türkiye Pazar Analizleri 2022 Yarıyıl” raporundan yararlanarak bu bilgileri aktaracağım.

Haziran ayı itibariyle enflasyon yıllık %78,62…

Türkiye ekonomisi, birinci çeyrekte %7,3 oranında büyüme kaydetmiş. Türkiye’de ise enflasyon mevsim etkilerinin üzerinde bir oranla yükselmeye devam etmekte olup, Haziran ayı itibariyle enflasyon yıllık %78,62 olarak tarihe geçti. Öte yandan, enflasyonun 2022 yılının devamında düşme eğilimi gösterse de, yine çift haneli seviyelerde kalacağı öngörülüyor.

2022 yılının ilk yarısında pandemi döneminde yer alan karamsar havanın dağılarak yerini daha olumlu bir ortama bırakması özellikle fiziksel perakende de müşteri talebini arttırdığı gözlenmiş.  Kısıtlamaların da kaldırılması perakende alanında haraketliliği artırırken, hem alışveriş merkezleri hem de cadde mağazalarına olan talep önemli oranda artmış ve yeni girişler olmuş.

Turizm Sevindiriyor…

2022 yılının ilk 5 ayında, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %207 oranında belirgin bir artışla 11,3 milyon olarak yansıdı. Bunda Antalya’mız da ciddi pay sahibi. Bu kentimiz ve ülkemiz için sevindirici.  İstanbul’a ise geçen yılın aynı dönemine oranla %213 oranında artışla 5,28 milyon gelen yabancı ziyaretçi sayısı kaydedilmiş. Türkiye otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine oranla %71 artarak %62 kaydedilirken; İstanbul’da %95 artarak %69 olarak kaydedilmiş. Ortalama günlük satılan oda bedeli ise artış göstererek, 2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’de ve İstanbul’da sırasıyla €93 ve €113 olarak gerçekleşmiş.

Özetle öyle de ya da böyle asıl yıl seneye yani 2023’de olacak. Bir taraftan Cumhuriyet 100 yaşında olurken bir taraftan da çok önemli bir seçime sahne olacak ülkemiz. Emelim, arzum; kardeş kavgası olmadan, toplumsal çatışma yaşanmadan, kazalar, çarpışmalar, küslükler, krizler, iç çekişmeler olmadan Büyük Önderimiz Atatürk’ün ışığında hem seçimlerimizi yapmak hem de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına merhaba demek olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar