CHİRON KOÇ BURCUNDA
Halime Canıtez

Halime Canıtez

ASTROLOJİ

CHİRON KOÇ BURCUNDA

05 Şubat 2020 - 08:13

Sevgili okurlar,
"Lilith Koç Burcunda" makalemde koç burcundaki Lilith ile Chiron'un 2020 yılının büyük bölümünü içeren kavuşum görünümünün öneminden bahsetmiştim, katkısı olacağı düşüncesiyle, Chiron'un koç burcuna geçtiği 18 Şubat 2019'da  yazdığım  makalemi sizlerle tekrar paylaşıyorum, keyifli okumalar.
CHİRON 
KOÇ BURCUNDA
(18 ŞUBAT 2019)
Chiron'un mitolojik hikayesi şöyledir. Satürn (Kronos) ve peri olan Philyra at kılığına girerek evlilik dışı birliktelik yaşarlar. Bu ilişkiden yarı insan yarı at bir Santor olan Chiron doğar. Philyra bu görüntüden ürkerek tanrılardan yardım ister bunun üzerine tanrılar onu ıhlamur ağacına çevirir. Philyra ıhlamur ağacının içinde yaşamaya mahkûm eder bir anlamda kendini. Bunun sonucunda Chiron Güneş Tanrı'sı Apollo tarafından evlatlık olarak büyütülür. Sahip olduğu bilgeliği (avcılık, rehberlik, müzik, sanat, öğretmenlik, arabuluculuk, sağlık, savaş, astroloji) gibi Chiron’u büyüten Güneş’in (Apollo) ona yansımalarıdır. Chiron ölümsüz, bilge, çalışkandır kendini birçok konuda geliştirmiştir, el becerileri kuvvetli iyi bir müzisyen ve şifacıdır. Tüm bunlar tanrıların dikkatini çekmiştir ve çocuklarını eğitmesi için Chiron’a gönderirler. Bunların içinde Herakles’le Chiron iyi arkadaş olurlar. Santorların saldırısına uğrayan Herakles, Chiron ’un usta elleriyle yapıp ona hediye ettiği okla Santorları hedef alır ama yanlışlıkla Chiron’u ayağından yaralar. En sevdiği kişi tarafından, kendi hediye ettiği okla yaralanmıştır. Chiron’a tarafsız olduğu bu saldırıda aldığı yara ıstırap vermektedir. Birçok kişinin yarasını, denediği bitkilerle şifa bulup yardımcı olan Chiron bir tek kendi yarasını saramaz ve tanrılardan yardım ister ölümlü olmak için. Ve dileği kabul olur, yarı tanrı olarak doğan Chiron, Zeus ve Prometheus’un izniyle ölümlü olur ve acılarından kurtulur.
 Bir diğer hikâyede Titan'lardan olup, tanrılardan kutsal ateşi çalıp insanlığa armağan eden, böylece insanlar tarafından kahraman ilan edilen ve geleceği tahmin etme özelliğine sahip olan, insanların oluşumunu sağladığına inanılan Prometheus tanrılar tarafından cezalandırılmıştır. Chiron, Prometheus serbest bırakıldığı takdirde ölümsüzlüğünden vazgeçebileceğini bildirir, tanrılarda bu isteğini kabul ederler.
 Santor'lar Yunan mitolojisinde yarı insan yarı at olan, kavgacı, alkolik, kaba, ilkel yaratıklardır. Chiron ise ışığı görmüştür. Chiron kavminden ayrı iyi bir santor olmayı ve insanlara yardım etmeyi, onların dertlerine yaralarına şifa olmayı ve eğitmeyi tercih eder. Ailesinden ayrı düşen Chiron halkınada yabancı olmuştur. Geri kalmış bir kavimin karanlığını, ışığıyla aydınlatmak isterken yaralanmıştır.
 Chiron kimine göre Santor'ların atası, kimine göre ise Santor'ların başrahibidir. Sembolü K olan bu kuyruklu yıldız, Güneş’e yaklaştığında parlaması ve kuyruğunun çıkmasıyla tanınmaktadır. Chiron, Charles Kowal tarafından 1977 yılında keşfedilmiştir ve kuyruğu git gide büyüyen bir yıldız olarak değerlendirilmiştir.
 İnsanlık tarihi medeniyete ulaşmak için sayısız mücadele, entrika, savaş ve kayıplara sahne olmuştur. Çekilen acılar, sarılamayan yaralar, özlemler, ayrılıklar ve bir türlü şifa bulunamayan kalpler!.. Bu enkarnasyonda geçmişten getirdiklerimizle sınanıyoruz, bazen sorunun ne olduğunu anlayamadan. İşte simgesi anahtara benzeyen Chiron bizim ta derinlerdeki, içteki yaralarımızın kilidini açmak ve oraya şifa vermek için, Güneş’i görünce parlayan ışığıyla bizleri aydınlatmaktadır.
 Her birimiz haritalarımızdaki Chiron burcumuzu, bir daha ortalama 50 yaşımızda deneyimleyeceğiz. 50 yıl boyunca Chiron 12 burcu turlayarak adeta bize tüm burçların enerjilerini yaşatarak onun bilgeliğine erişmemizi, tüm renkleri, sayıları, harfleri, hisleri deneyimleterek bir olmanın, tek olduğumuzun, aynı olduğumuzun resmini kendimize çizdirmektedir. Buradaki çıkarımlarımız ise Zodyak çemberindeki son burç balıktaki gibi, yüksek empati, şefkat, sevgi ve hoşgörüye dayanmasıdır. Bu bilgeliğe erişebilmek, kilit altındaki yaralarımızı keşfedip sarabilmek, onların bizim yaralarımız olduğunu çok iyi idrak edip acısını diğerlerinden çıkarmamak hayat felsefemiz olmalıdır. Chiron gibi insanlığa faydalı işler yapmak, onların acısını iyileştirip şifa vermek, kendi yaralarımızın da farkında olmadan sarılmasının anahtarı olacaktır. 
18 Şubat 2019’da Chiron koç burcuna geçiyor. 20 Nisan 2010 yılından beri balık burcunda transit ediyordu. Chiron öncü ve ateş elementi koçta daha girişimci, agresif, hızlı, atak, düşünmeden hareket edecektir, inisiyatif alacak, yeni doğmuş bebek kadar arı olacak yepyeni bir kimliğe girecektir. Hepimiz fiziğimize, sağlığımıza dikkat edip, enerjimizi ben diliyle yöneteceğiz. Sağlığımıza dikkat etmemiştik, artık ona önem vermek durumunda kalacağız. Bu konum bize en büyük dert benim dedirtebilir, bunun için dinlemek ve empati yapmak gerekebilir. Evlilik ortaklık ve ikili ilişkilerle ilgili kabuk bağlayan yaralar, ben sen mevzuları gündem oluşturabilir, Chiron bizden onları çözmemizi isteyebilir. Haritalarımızda koç burcunun bulunduğu alanlarda enerjiler yoğunlaşabilir rekabet artabilir. Kendimizle ilgili beğenmediğimiz tüm yönlerimiz gözümüze batabilir ve değiştirmek için girişimlerde bulunabiliriz. Bu konumda bilinmeyen yönlerimizi, kendimizi ve hayatımızı aydınlatmak adına Astroloji bilgeliğinden de faydalanmamız için Chiron ve diğer yıldızların, Güneş’ten yansıttığı ışığıyla rehberimiz olması dileğiyle. Chiron Nisan 2027’de boğa burcuna geçecektir.
Sevgiyle

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar