LİLİTH KOÇ BURCUNDA
Halime Canıtez

Halime Canıtez

ASTROLOJİ

LİLİTH KOÇ BURCUNDA

04 Şubat 2020 - 09:38

LİLİTH KOÇ BURCUNDA (27 Ocak-31 Ekim 2020)
   Lilith 27 Ocak’ta balık burcundaki yolculuğunu tamamlayarak koç burcunda transit etmeye başladı.
   Lilith mitolojide Adem’in, Havva’dan önceki ilk eşidir. Tanrı Adem ve Lilith’i topraktan ve eşit olarak yaratmıştır oysa Lilith, Adem’in kendisini üstün gördüğü ve cinsel yaşantıda baskın olduğunu düşünmektedir, her ikisinin de ayak diretmesi sonucu, cennetten kaçarak Kızıl Deniz civarında bir mağaraya sığınır, İblis’le birlikte olur ve her gün 100 çocuk doğurur bunlar cin, şeytan ve vampir olarak tasvir edilir. Böylece Lilith ’in eşitlik savaşı bir isyanla birlikte, başkaldırma ve ebedi bir düşmanlığa dönüşecektir, ayrıca bu isyan ilk Feminizm hareketi olarak da görülür. Lilith dışlanmıştır artık, Adem ise yalnızdır, Tanrı’ya yalvarır Lilith’i geri getirmesi için ama Lilith geri dönmez, bunun üzerine melekler her gün çocuklarının öldürüleceğini söyler ve bu gerçekleşir, Lilith acı çekmektedir. Bu arada Tanrı Adem’in kaburga kemiğinden eş olarak Havva’yı yaratır. Lilith için bu dışlanmışlıktır ve Adem’in Havva’ya bağlılığı kabul edilemez bir durumdur. Ve bu reddedilmişlik, yıkım ve hırsla Adem’den olan çocukları öldürmeye yemin eder. Şeytan kılığına giren Lilith tarafından kandırılan Havva "yasak elmayı" yiyerek cennetten kovulur. Lilith böylece Adem’in çocuklarına musallat olur ve onları öldürmeye başlar ve bu böyle sürer. Batıl inanışlar da var olan "Al Karısı" veya "Al Basması" denilen lohusalık dönemindeki rahatsızlıkların bu yüzden olduğu düşünülmekte ve lohusaya al yazma bağlanarak, bebek ve anne 40 gün boyunca yalnız bırakılmaz, bu bizim geleneklerimizde de var olan bir inanıştır, ayrıca korunacağı düşüncesiyle bebeğin başucuna bıçak konur.
   Astroloji ’de Lilith ise kadının doğum haritasında; kadınlık, cinsellik ve annelik modeli, erkeğin haritasında ise anne ve eş modeli, karşı cins hakkında bilgi verirken ikili ilişkiler, hamilelik, lohusalık sorunları, cinsel problemler diğer temalarıdır. Lilith eşit ilişki isteğiyle erkeğe isyan eden, taviz vermeyen kadın modelidir, bütünlüğü bozulmuş, tüm çabasına rağmen eşitlik isteği kabul görmemiştir. Karanlık Ay Güneş’ten aldığı ışığı içine hapseder, bu yüzden uzun yıllar keşfedilememiştir, sanki bu bize duygularımızın göremediğimiz karanlık yanını anlatır gibidir,     tökezlediğimiz, göremediğimiz, farkına varamadığımız alandır, bu içimizde hapsolmuş karanlık kendimizi tanımamıza engel olurken, başkaları bizi nasıl tanısın, anlasın, dolayısıyla kişisel haritalarımızda Lilith ‘in bulunduğu burç ve ev konuları, ikili ilişkiler, kadınlık, doğum, annelik temalarına dikkat çeker.
   Asteroit Lilith koç burcunda transit ediyor. Koç burcu; öncü, ateş elementinde, inisiyatif alan, düşünmeden hareket eden, lider, cesur, atak, girişimcidir. Yöneticisi Mars ise ateş ve cinselliği temsil eden, atılgan, korkusuz, maceraperest, rekabetçi, mücadeleci, öfkeli ve savaşçıdır. Lilith koçta iken, kişi içinde bastırdığı öfke ve hırsı tutamayarak açığa çıkarabilir, düşünmeden harekete geçer, koç burcunda hesap kitap yoktur, ne söyleyecekse hemen söyler, bu da yanlış anlaşılmalara, problemlere neden olabilir, herkes bunu tolera etmeyebilir. Rekabeti sevmesi karşıdakini mücadeleye davet etse de karşılık görmemesi adeta benimle savaş dercesine hiddetlenmesine neden olacaktır. Lilith ’inde kararlı ve taviz vermeyen yapısı, benim diyen bencil koçla arasında direnç oluşturabilir. Her ikisinin de cinsel dürtüleri, rekabet, flört, savaş, çekim ve itim güçleri gündem oluşturabilir, kişi korkusuzca risk alabilir, bu durum kişileri sağlıklı ve sonu olmayan macera ve heyecanlara sürükleyebilir. Lilith karanlıktaki duygularımızı, korkularımızı, kendimize dahi söyleyemediklerimizi, bilinçaltımızı temsil ettiği için geçmişte yaşanmış, üstünü örtmeye çalıştığımız olaylarında artık gün yüzüne çıkarıp cesurca tartışabileceğimiz yüzleşmelerin olabileceğini gösteriyor, bunlar özellikle feminist düşüncelerle ilgili olabilir. 
   Lilith koçun 2020 haritasına baktığımız da yılın tamamına yakın Chiron koç ile kavuşum görüntüsü vermekte. Bu da içimizde, ruhumuzda en derin ve karanlıkta saklı olan yaralarımızı kanırtarak acıtacak, unutmadığımız ama unutmuş gibi yaptığımız bizi yaralamış ne varsa hepsi bir bir önümüze gelecek ve bunun için kolları sıvamamız gerekecek çünkü Chiron, saramadığımız yaralarımızı hatırlatır bize.
   Yönetici Mars ise 29 Haziran 2020’de koç burcuna geçiyor bu da Mars’ın aceleci, sabırsız çocuk gibi fitili ateşlemesine sorunları hızlı bir şekilde açığa çıkartıp, ortalığı alevlendirmesine sebep olacaktır.   Mars 11 Eylül- 15 Kasım 2020’de koç burcunda retro yapmasıyla bir ileri bir geri hareketiyle Lilith ve Chiron ile etkileşimlerde bulunması sonucu, aynı konular tekrarlanarak çözüme gidilmesi konusunda eşelenecektir, bizler mesajları aldığımızda var olan isyan ve sıkıntılara çözüm yolları bulmalıyız, fırsat niteliğindeki bu geçişleri değerlendirmek adına harekete geçmeliyiz. 31 Ekim 2020’de Lilith boğa burcuna geçecek. Lilith ‘in bir sonraki koç burcu transiti ise 12 Mart 2029’da gerçekleşecektir.
Sevgiyle

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar