PLUTO
Halime Canıtez

Halime Canıtez

ASTROLOJİ

PLUTO

24 Nisan 2019 - 11:16


Pluto, Astroloji ’de, boş haritada 8.evin sahibi olan akrep burcunun modern yöneticisidir. Keşfedilmeden önceki klasik yöneticisi Mars gezegeniydi. Mitolojide Hades, yeraltı tanrısıdır, ölümü, ölümden sonraki hayatı ve sırları temsil eder. Olumsuz açıları ruhsal olarak ölüp ölüp tekrar dirilmekle de alakalı olabilir. Kişi adeta form değiştirerek yeniden var olabilir. Tutku, hırs, derinlik, cinsellik, kriz, kıskançlık, takıntı ve tabular diğer temsil ettiklerdir. Pluto Güneş Sistemi’mizin sınırında bulunan sonuncu gezegendir. Uzakta oluşu, Plüton’un Güneş’imize bakan yüzünün ışık alan aydınlık yanını; uzayın sonsuzluğuna, derinliklerine, bilinmeyene bakan yüzünün ise, karanlık, gölge yanını yansıtmasıdır adeta. Onun içindir ki Pluto sadece siyah ve beyazı simgeler, grisi yoktur. Pazarlık etmez, etkisi direk ve nettir. Daha ziyade kitleleri uyandırarak dönüşümlerine neden olur. Pluto gücü elde tutmayı gösterir. Transiti oldukça ağırdır. Zodyak çemberindeki turunu ortalama 246 yılda tamamlarken, bir burçta 12 ila 24 yıl civarında kalır. Buna sebep ise Güneş sisteminde değişik bir yörüngeye sahip olmasıdır. 
 Pluto transit ettiği burçta kaldığı bu uzun süreçte, ilk önce o alanda var olan olumsuzlukları yıkıp yok eder ve tekrar yapılandırır. Ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır artık. Çünkü Pluto, Zümrüdü Anka hikayesindeki gibi, tamamen yanarak, yeniden küllerinden doğmayı, sıfırlanmayı, dönüşümü, gücü, tutkuyu, hırsı, bozuk olan âtıl kalmış, işe yaramayan alanı temizlemeyi hedefler. Aslında bunu Plüton’un verdiği enerjiyle biz yapmak durumunda kalırız. Bilinçaltımızdaki gücü açığa çıkartarak, yararsızı, yenileyerek yararlıya dönüştürürüz. Bunun gerçekleşmesi için sadece harekete geçmemiz yeterlidir. En derin sezgilerimizle, üstü örtülmüş, görünmeyeni sondajlayarak açığa çıkartmak ve dönüştürmek. Transformasyon!
 Pluto transiti şu anda oğlak burcunda seyrediyor. Oğlak toplum önünde nasıl göründüğümüz, kariyer ve statümüzle alakalıdır. Haritalarımızda oğlak burcunun bulunduğu alan ise bu derin dönüşüme maruz kalan yerdir. Pluto bize sormaz, sadece, hangi evin konusuyla dönüşmemiz gerekiyorsa oraya müdahale eder, tabularımızı yıkmamız dolayısıyla da hayata bakışımızın değişmesi, akışta kalıp bu büyük dönüşüme destek olmak izin vermek, tuttuklarımızı bırakmalı ki özgürleşebilsinler öylelikle bizlerde özgürleşebilelim, bizi geriye çekip ilerlememize engel olan çözülemeyen sorunlarımızdan kopmamız ve arkamıza bakmadan ilerlememiz gerekir. Dönüşüm ancak o zaman gerçekleşecektir.
 Gökyüzünde Pluto, Güney düğüm ve Satürn bir süredir kol kola transit etmektedir oğlak burcunda. Güney Düğüm geçmişimizden getirdiklerimiz, Satürn ve Plüton’da karmamızdır. Sonuç olarak haritalarımızda oğlak burcunun düştüğü alanda transit eden bu üçlününse gündemi geçmişimiz, kısıtlanma, engel, sınavlarımız, değişim ve dönüşümdür. Kontrol edemeyeceğimiz güçlü bir enerjiyle karşı karşıyayız, yukarıda anlattığım gibi akışta kalmak dönüşüme izin vermek doğru olacaktır. Bu transformasyon; gerçekleştiği takdirde öncelikle kişisel olarak, totalde ise toplumsal olarak gelişmemizi sağlayacaktır. Zira Plüton’un bulunduğu alanda güç ve acizlik söz konusudur. Bugüne kadar başkalarını ezerek gücümüzü kullandıysak, buna son vermemiz gerekecektir, yok aciz kaldıysak ta içimizde var olan gücü, enerjiyi açığa çıkartarak kullanma fırsatını bulacağız.
 Pluto, Gad ve Satürn transitte kol kola demiştik oğlak burcunda. 24 Nisan 2019’da Pluto retro hareketine başlayacak, 3 Ekim 2019’da geri hareketi son bulacaktır.
 29 Nisan 2019’da ise Satürn retroya başlayacak, 18 Eylül 2019’da retrosu son bulacaktır. Satürn’ü de daha önce yazmıştım Karmanın Efendisi olarak, tekrar değinmeyeceğim.
 Pluto retro iken bu güçlü enerji içe dönecektir. Gizli karanlığımızda ki korkularımız, takıntılarımız ve sırlarımızla bilinçaltımıza yönelerek, haşır neşir olacağız. Bu negatif gerçeklerle yüzleşerek tüm gölgelerimizden, meditasyon, dua gibi arınabileceğimiz yöntemlerle, kendi gücümüzü ve özgürlüğümüzü kazanacağımızın idrakinde olmalı, retro sürecinin bize sunduğu bu fırsatı olumluya çevirerek, kendimize ve diğerlerine ilişkiler anlamında katkıda bulunmalıyız.  
 2008’ den itibaren oğlak burcunda transit eden Pluto, toplum önündeki yerimizi revize ederek, ilerlememizi sağlayacak öncü yeniliklere yavaş sağlam istikrarlı adımlarla ve kısıtlama engeller koyarak gücümüzü sınamakta, hepimize dersimizi acıta acıta öğretmektedir. Sadece toplumsal olarak değil, kişisel olarak ta, en derinlere inip, o en karanlıktaki gerçeklerimizi çok iyi görüp, Plüton’un bize yüklediği misyonu, dönüşümü gerçekleştirerek, bu enkarnasyonda ki karmamızı ne bir daha ki hayatımıza, ne de bizden sonra ki nesillerimize miras bırakmamamız, dileğiyle…Sevgiyle kalın.
 Değerli hocam Nurgül Düzenli'ye katkı ve teşviklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimle

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar