GURBET
Hüsniye Tosun

Hüsniye Tosun

GURBET

14 Mart 2018 - 21:19 - Güncelleme: 14 Mart 2018 - 21:22

Gurbet o kadar acı

Ki ne varsa içimde

Hepsi bana yabancı

Hepsi başka alemde

                 Gurbeti ne kadar içten anlatan dizeler. Her insanı yaralayıp örseleyip geçmiştir gurbet acısı. Kim çekmemiştir bu acıyı hayatının bir döneminde. Kimin yüreği dağlanmayıp kimin gözleri nemlenmemiştir. Bazı zamanlar zaman mıh olup çakılı kalmış gibi gelmiştir sanki insana geçmek bilmeyen günlerden, aylardan. Yeni gün gurbet sancısını çoğaltarak doğmuştur insanın üstüne. Her güneş sanki daha geç batmıştır bu acıya inat.

                  Kimleri hangi acıyla yoğurmuş, pişirmiştir gurbet acısı. Bekledikçe özlem artmış, arttıkça gönüller incelmiş, inceldikçe gözyaşları söz dinlemez olmuştur. Zamanla azalıpdineceğine daha da artmış, şiddetlenmiştir gurbet sancısı. Yaralar kabuk bağlayacağına ayrılık derdiyle her dem kanar olmuştur. Kim bilir kimler çekmiştir de bu acıyı 

Ayrılık anadan, babadan, yardan

Çaycı getir gurbet kokulu çaydan

Diye yürekten seslenme gereği duyulmuştur. Hangi yürek yakan ayrılığın dile gelmesidir kim bilir. Belki de mahkûm olmuştur kader zinciriyle, düşmüştür mahpushaneye.Derdini anlatamadığı gibi çekmek zor gelmişti ayrılık derdini. Evladını koklayamamıştır, yârini göremeden, anacığının elini öpemeden düşmüştür hapishane koğuşlarına.Ne zor gelmiştir bu ayrılık ;  ansızın karanlık odaya kapanmak, için için ağlamak, bir de suçlayan bakışlara maruz kalmak. Ne acı gelmiştir kim bilir her yudumladığı çaydan bir dakika azaltmak. Ne hayaller kurmuştur yavrularını göreceği zamana dair. Ne umutlar biriktirmiştir gönlünde yârine söyleyeceği sözleri derleyip. Ne isyan türküleri dolanmıştır diline yediği darbeleri düşünüp. Ne boyun büküşleri olmuştur, yaşlı anacığının hastalığını hatırlayıp. Ne el açıp yalvarışları olmuştur Rabbine kim bilir sadece ona sığınış. Ne kadar zor, ne kadar geç ol muştur kim bilir başını yastığa koyuş. Ne ağır kapanır olmuştur kirpikleri söz dinlemez olup.

                İnsanlar vardır sevgilinin bakışlarıyla mühürlenip onun yüreğine hapsolmuş. Ne zaman azat olacağı meçhul. Sevgilinin yanında sevgiliye gurbetliktir bu. Uzaktan sevmenin, bir çırpınışın hikayesidir. Her bakışta ayrılığın dayanılmaz oluşudur bu. Bir yürekten sesleniş, bir bakışta yalvarış , bir kavuşma ümididir.  Ayrılık saatinin bitmesine  dair bir heyecanlı bekleyiştir sadece. Menzile ulaşmak için içten içe tükeniştir.Her tükenişle birlikte yeni bir dirilmenin hikâyesidir bu gurbet. En güzel  saatlerin, günleringeçtiği, en güzel dizelerin gönülden dile geldiği saattir.

          Çoğu delikanlında askerde çektiği duygunun adıdır gurbet. Küçük bir resmin bağırda saklandığı, ara ara öpüp koklandığı zamandır.Her yemekte anasını hatırladığı, komutanının her sert bakışında babasını yâd ettiği zamandır. Yüreklerin zamangeçtikçe inceldiği, daraldığı  zamandır. Gülümseyen yüzlerle, asker kıyafetleriyle resim çekilip memlekete postalandığı zamanlardır bu gurbet. Erkekliğe zelal gelmesin diye ayrılık acısının sessizce yaşandığı,  her sigaranın dumanında azaltılmaya çalışıldığı zamanlardır. Dumanla birlikte senin de yol alıp daldığın hayallerdir. Dumanla birlikte gidip annenin dizininin dibine oturduğun vakitlerdir.

            Genç gelinle vardır, ayrılık acısı yaşayan uzak diyarlarda. En zor ayrılık da onların ki gelir bana. Yeni bir düzene, yeni insanlara, yeni adetlere alışmak zorundadır. Sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır ve bütün bunları sessiz bir kabulleniş, bir iç çekişle yapmak zorundadır. Her sofraya oturuşunda arar gözleri kardeşlerini , ekmeğini bölüp önüne koyan anacığını. Hasta mısın kızım diye  soran babasını. Çayını verdiğinde şefkatle alnını öpen ninesini. Gurbeti ilmek ilmek örer kazaklarda, yeleklerde, nokta nokta işler nakışlarında. Her desende ayrılık acısını işlerler aslında. Gönül yükünü hafifletmek istercesine.

          Bir de yavrusunu kaybetmiş bağrı yanık anaların gurbeti vardır. En dayanılmaz, en onulmaz , en derin gurbeti de onlar yaşar kanımca. Aslında gidişleriyle anacığının yaşama sevincini de götürmüşlerdir sanki onlar. Ana her duasında yalvarır Rabbine ; ya acısı dinsin ya kendi de ölsün diye. Her sabah evladının yok oluşunun sancısıyla uyanır. Her gece odalara bakıp yavrusunu aranır. Her seslenişte bir ümitle ona doğrulur; ama yoktur bu gurbetin bir sonu, bir vuslatı. Dağlayıp dağlayıp yüreğini ayrılık acısı sanki tuz serper daha da acıtmak için canını. Bu anaların elleri her daim dua için açık, boynu her daim büküktür acısıyla bükülmüş beli gibi. Yediği tatsız , içtiğitadsızdır. Evladı gurbete çıkarken yanında götürmüştür sanki bütün tadları, güzellikleri.

Ben gurbette değilim

Gurbet benim içimde

Diyen yürekler vardır. Ne yalnızdır bu insanlar, ne yersiz yurtsuzdur. Hiçbir mekan onlara ait değil, hiçbir yüz tanıdık değildir. Hep bir arayış içindedirler. Vatanını aramakla geçer gönlü bunların. Hep hüzünlü bakar gözleri , hep bir iç çekiş halindedir yürekleri.Ne hissederler anlayamazsında bunların.Deli bir yürekleri, inanılmaz sevgileri bir o kadar da lal olmuş dilleri vardır.Susmak onların vuslatıdır sanki.Her susuşta giderler kim bilir hangi alemlere  bilemezsin.

             Velhasıl dostlar sizin anlayacağınız

                                           HERKESİN GURBETİ KENDİ YÜREĞİNDE SAKLIDIR  …

 

 

YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Ulkerarli
  1 yıl önce
  Ağzına yüreğine sağlık ne güzel anlatmışsin canım arkadaşım.
 • M.akyıldız
  1 yıl önce
  Saldın hüznü en derinlerimize..kalemine sağlık canım hocam
 • Bitol
  1 yıl önce
  Ağzınıza yüreğinize sağlık.. duygu***dım.. başarılarınızın devamını dilerim
 • Fatma EROL
  1 yıl önce
  Her yazinizi burnumun diregi sizlayarak okuyorum yureginize saglik
 • Ahmet Buran
  1 yıl önce
  Gurbet, ne zaman ne de mekanın farklılığı ve uzaklığıdır. Gurbet, insanın ait olduğu, sevdiği ve hep kalmak istediği yer, mekan ve insandan uzak olmasıdır. Günümüzde artık zaman kısalmış, mesafeler ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla günümüzde gurbet maddi uzaklık değil, duygusal yoksunluktur. Yan yana o*** iki insan arasında da duygusal gurbet yaşanabilir. Kutluyorum . Duygulu, içten güzel bir gurbet yazısı olmuş. Sevgilerimle...
 • Ayşenur
  1 yıl önce
  Ne güzel anlatımdır. Ne güzel bir ifade şeklidir.
 • Betül Yazıcı
  1 yıl önce
 • Süreyya Akbıyık
  1 yıl önce
  Yüeğine sağlık canım çok güzel dile getirmişsin..
 • V.S
  1 yıl önce
  Gurbet sanmaki mesafelerde Gurbet içimizde, gurbet yüreklerde...V.S
 • Esen Sultan Çil
  1 yıl önce
  Çok doğru bir söz. Herkesin gurbeti yüreğinde saklı.. Hüsniye Hanım..
 • Bekir Özkır
  1 yıl önce
  Elinize Yüreğinize ve gönlünüze sağlık gönül dünyanızı ve okuyanların gönül dünyalarından geçenleri ifade etmeye gayret etmişsiniz Allah CC daha güzel çalışmalar için muvafakkiyet nasip eylesin.
 • Uuu Kkk
  1 yıl önce
  Harika olmuş
 • Beyza Balkan
  1 yıl önce
  Gurbet hasretlik anca bu kadar güzel anlatılırdı kaleminize sağlık sevgili Hüsniye TOSUN
 • Beyza Balkan
  1 yıl önce
  Gurbet hasretlik anca bu kadar güzel anlatılırdı kaleminize sağlık sevgili Hüsniye TOSUN
 • Pinar kocak
  1 yıl önce
  hissedilmis hissettirilmis.. cok guzel⚘
 • Gökşen Akguş
  1 yıl önce
  Öyle güzel anlatmış öyle içten dile getirmişsinki herkezin hayatına kelimelerinle dokunmuşsun...teşekkürler
 • Feyza Can
  1 yıl önce
  Muhteşem bir yazı
 • Dilek Aslan Taşçı
  1 yıl önce
  Kerim Budak\'in dedigi gibi Gurbetlik zor iş ancak çeken bilir. Sevenin geride bırakan bilir. Ekmek için gurbete çıkan bilir. Ana baba yari bırakan bilir. DILINE YUREGINE KALEMINE SAGLIK CANIM HOCAM.

Son Yazılar