METAVERSE DÜNYASINDAN UZAK DURAN KAYBEDER!
Ulaş Kökçe

Ulaş Kökçe

METAVERSE DÜNYASINDAN UZAK DURAN KAYBEDER!

27 Nisan 2022 - 11:26

METAVERSE DÜNYASINDAN UZAK DURAN KAYBEDER!

Sanal ve gerçek dünyanın içi içe geçtiği ‘metaverse’ evrenine olan ilgi her geçen gün artıyor. NFT ile birlikte bugün kripto para dünyasında gördüğümüz metaverse alanlarında araziden giysiye, sanat eserlerinden otomobile fiziksel dünyanın bir kopyasının yaşanmaya başladığını ve ekonomik ölçeğinin dikkat çekecek boyutlarda olduğunu görebiliyoruz.

Nedir Bu METAVERSE?

“Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına olanak sağlayan ortam olarak hayatımıza girdi. Öyle ki; 2022’nin kelimesinin de metaverse olabileceğini ön görmek çok da zor değil.  Öyle ki; geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan ‘metaverse’ aleminde sanal arsa satışları son sürat devam ediyor. Facebook’un sahibi Zuckenberg’in şirket isimlerini Meta olarak kullanmaya başlayacaklarını açıklamasının ardından Metaverse kavramı gündemde geniş yer tuttu ve tutmaya devam edecek.  Peki, Metaverse’ün avantajları ve dezavantajlarına ne kadar hakimiz? Şirketler Metaverse’e yatırım yapmalı mı? Yatırımcı gözüyle Metaverse öngörüleri neler? Tüm bu sorular son dönemlerin en popüler argümanı olarak önümüzde durmakta. İnsanların artık büyük bir çoğunluğu metaverse evrenini daha kolay keşfetmek amacında… Belki Amerika kıtasının keşfi bile bu kadar merak uyandırmamıştırJ

Artık Metatverse dünyasına yönelik özel danışmanlık şirketleri, finans kurumları ve bunlara uygun IT yazılımcıları yeni dünyamızda yerini alalı çok oldu.  Ama şu bir gerçek tüm bu çılgınlığın altında yatan yegane şey  insanoğlunun hayal gücü  işte bu kavram geliştikçe metaverse olan ilgi de her geçen gün büyüyor. Pek çok uzmana göre, çocukların bilgisayar oyunları sayesinde bu yeni metaverse evrenine giriş yapılalı yıllar oldu. Çocuklarımızın o kafalarını saatlerce kaldırmadıkları oyunlar aslında farkında olmadan da olsa bu dünyaya giriş yapılmasını sağladı. Artık; moda, mobilya, inşaat ve daha birçok sektörün markaları bu yeni evrende artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanacak. Kıyafetler ve mobilyalar artırılmış gerçeklikle evlere uygulanacak. Bunun yanında bu sanal dünyada da kişiler ve evler için sanal ürünler satılacak. Şimdiden bazı markalar bu sanal ürünlere satmaya başladı bile.

Bugün statik olarak mağazalardan otomobil satın alınırken metaverse’te bir galeriden seçilen otomobil şehrin sanal caddelerinde kullanıldıktan sonra satın alınabilecek. Aracın tüm özellikleri sanal dünyada gerçek gibi incelenebilecek, duyu sensörleri ile gerçek deneyimin uyandırdığı tüm unsurlar hissedilebilecek. Bu ‘yarı sanal’ dünyaya girdiğinizde örneğin sokakta gerçekten yürüyor olacaksınız ama yerde gördüğünüz bir eşyayı elinize alıp baktığınızda, onun üstüne dijital olarak yerleştirilmiş bir içerik oynayacak.

Bazılarımıza halen kurgu gibi gelse de sayıları günden güne artan milyonlarca insan, akla gelen gelmeyen tüm istekleri için gerçek hayattan bu sanal ülkelere göç ediyor. Avatarlar üzerinden gerçekleşen ilişkiler, evlilikler, işbirlikleri şu an bazılarımıza uzak gibi gelse bile ilk uygulamalarını görmeye başladık.

İşin mali büyüklüğü ise dudak uçuklatan cinsten. Öyle ki,  5-10 yıl içerisinde 8 trilyon dolarlık bir metaeverse pazarının bizi beklediğini söylüyor bu konudaki uzmanlar. Çok önemli bir araştırma şirketinin verilerine göre geçen yıl dijital ürünler özelinde 54 milyar dolarlık bir harcama yapılmış bu kategoride. Biliyorsun artık insanlar bu evrende ev alıyorlar J Fiziksel emlağın yerine artık NFT üzerinden emlak alımlarının olacağını ve emlak sektörünün de bu durumdan ciddi anlamda etkileneceğini öngörmek hiç de zor değil. Hatta; ileride fiziki olarak araba ya da ev değil bunların NFT’sini alacağız. Acı ama gerçek J

Sevgi&Saygı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar