Zarafet ve İnceltme Sistemi : "Limbering"

Zarafet ve İnceltme Sistemi : "Limbering"

Zarafetle güzellik kazanma ve bölgesel incelme sporu diye adlandırılan Limbering insana esneklik,  estetik duruş, bölgesel incelme, denge, sıkı ve fit bir bedene sahip olmasını sağlıyor. Bu sporu tanıtmaya ve sevdirmeye çalışan kıymetli bir isim olan Derya Dolunay Culfa, Akdeniz Bülten okuyucuları için Limbering'in faydalarından bahsetti.

21 Ocak 2020 - 15:19 - Güncelleme: 21 Ocak 2020 - 16:22

Derya Dolunay Culfa, zarafeti ve estetiği beden dilinde buluşturan güler yüzlü hoş sohbetli bir hanımefendi. Enerjik, neşeli bir o kadar da misafirperver. Kendisi Limbering sporunun da öğreticisi. Aslında ben temsilcisi demek istiyorum. Çünkü 7’den 70’ e herkesin bu sporu yapmasını ve bu sporla tanışmasını isteyen mücadeleci güçlü bir kadın. Limbering, birçoğumuzun adını ilk kez duyduğu ve dünyada git gide yaygınlaşmaya başlayan bir spor. Derya Hanım öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyor. İşini severek yaptığı belli. Tüm bunları anlatırken gözlerinin içi gülüyor. Sohbet sohbeti açtı. Güzel şeyler düşünüp güzel işler yapmanın anlamı derken bambaşka bir dünyadan sporun hayatımıza dokunmasını sağladık. Derya hanım ile hem sağlık hem de estetik ve zarafet adına konuşulacak ne varsa bu röportajda, keyifli okumalar…

Derya Dolunay Culfa kimdir? Limbering sporuyla tanışma serüveni nasıl başladı?

Bana sorarsanız hayat önce kim olduğunu anlama çabasından ibaretse, henüz yaşadım demeden bu sorunun cevabını vermek çok da doğru olmaz. Dünyaya getirilmeye değer bulunduğunun farkında olan ve bu değere değer katma çabasında, değişen, dönüşen ve gelişen bir insanım. Bazen evlat, eş, bazen anne, kardeş, komşu, abla, teyze bazen her şey, bazen de hiçbir şeymiş gibi ama olmak için uğraş veren bir insanım. Öğreticiyim ve hayat boyu öğrenme çabasında olan öğrenciyim.  Ama bugün geçmişten ibaretim diyebilirim.  Yine gelişmek istediğim bir dönem Pilates eğitimi almak için araştırma yaparken çok daha donanımlı olan ve bayanlar için en ideal spor olduğuna inandığım zarafetle güzellik kazanma sporu olan Limberingle tanıştım.

Limbering nedir? Sizin için önemi nedir?

Limbering zarafetle güzellik kazanma ve bölgesel incelme sporudur. Bir insan için gerekli esneklik,  estetik duruş, bölgesel incelme, denge, sıkı ve fit bir beden, aynı zamanda kendine güvenen yürüyüş kazanımı sağlayan vücuttaki ağrılara iyi gelen bir spordur. İçinde pilates, yoga, fizik tedavi ve bale kapsamlı kompleks bir spor. O kadar etkili bir spordur ki bir süre sonra size kattığı zarif güzelliği herkes farkeder. Bu sporun benim için önemine gelince, bedenime ve ruhuma kattığı güzelliklerle hayatımın vazgeçilmezi haline dönüştü diyebilirim. Başladığım günden itibaren daha sağlıklı, daha zarif ve güzel hissediyorum. Günümüzde birçok spor dalı ya da ilaçlar bölgesel incelmeden bahseder. Ancak hiç biri Limbering kadar etkili değil. Bölgesel incelmede en etkili spor Limbering. Bu spora başladığınız günden itibaren farkı hissediyorsunuz zaten.

Limbering sporunun faydaları nelerdir?

Omurilik yapısındaki rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Duruş bozukluklarını düzeltir. Estetik ve zarafet ile ideal fizik kazanımı sağlar. Vücudunuzun yanı sıra beyinde koordinasyonu artıran ve denge sistemine katkı sağlayan duruşumuz, oturuşumuz sağlıklı kas uzantısı ve esnekliğin sağlanması için çok gerekli bir spordur. Etkileride oldukça kısa sürede bile gözle görünür nitelikte ve sonuçları bariz gözlemleyebiliriz.

Limbering sporu kaç yaş grubuna hitap eder?

İnsanlarda bazı sporların belli bir yaştan sonra yapılamayacağı ya da çok zor olacağı ile ilgili ön yargı vardır. Her insanın en büyük şansı başlaması ve yapabileceğini görmesidir. Eğer yaşamayı seviyorsanız hiç bir şey için geç değil. Hatta şunu söyleyebilirim, limbering sporunu yaptıktan sonra bedeninize ve ruhunuza kattığı güzellikler yaşamı daha çok sevdiriyor. Yapmadığım ve yaptırmadığım gün kendimi eksik hissediyorum.  Farklı branşlardan eğitim almama rağmen sporun bende oluşturduğu olumlu etkiler sonrasında hayatımdaki önceliğin limbering sporu olması ve limbering eğitimcisi olarak devam etme kararı aldım. Bu sporun kaç yaş grubuna hitap ettiğine gelecek olursak 7’den 70’e herkes yapabilir. Her yaş grubundan öğrencilerim var. Hepsi farklı bölgesel ihtiyaçları için geliyor.

Derya Hanım sizce insanlar neden spora vakit ayırma hususunda tembel davranıyorlar?

Bence insanlar ne kadar değerli olduklarının farkında değiller. Vakit ayırmak için farkındalık gerekir. Bize bahşedilmiş bir beden ve hayat var bunu yaşanır kılmak için ilk önce bu bedene iyi bakmak gerekmez mi? İnsanlar sporun faydasını görmek ve bunu bedenlerinde hissedebilmek için kendilerine yeterince fırsat tanımıyorlar. Bazen de doğru spor ve doğru eğiticiyle buluşmadıkları için başlasalar da devam etmeyen bir hevese dönüşebiliyor. Beden ve ruhlarındaki değişimi fark edebilecek düzeyde spor yapmış olsalar, sporu hayatlarının vazgeçilmezi haline dönüştürebilirler. Aslında doğru sporla buluşmak da, spor kadar önemli. Ben Limbering’in çok doğru bir spor olduğuna inanıyorum. Çünkü sonuçlar bunu gösteriyor.

Sevdiğiniz ve istediğiniz işi yapıyor olmanın mutluluğu gözlerinizden okunuyor. Bu mutluluk tablosunu oluşturan parçanın içinde öğrencilerinizin de payı var mı?

Bana emanet verilen bu hayatı, bedenimi seviyorum ve bedenimin ihtiyaçlarını düşünüyorum. Sporun bedenimin en temel ihtiyacı olduğunun bilincindeyim. İşimi seviyorum çünkü bana ve insanlara çok faydası var. İnsanları da seviyorum çünkü hepsi hayatımın farklı bir rengi. İstiyorum ki sporun benim hayatıma kattıklarını ben de sporla onlara yaşatabileyim.  İnsanların hayatlarındaki doğru karar da yer almak ve sonucu beni mutlu ediyor. Eğitimini verdiğim sporun onlara sağladığı güzel görüntü, kazandıkları ruhsal ve bedensel deneyim hayata karşı tahammüllerini artıyor. Daha sabırlı daha dinamik daha enerjik ve özgüveni gelişmiş artık estetik ve zarif olduğuna inanan, ağrısız bir yaşama kavuşmuş oluyorlar bu sonuç beni de öğrencilerimi de mutlu ediyor. Yani şunu demek istiyorum. Sporun onlara kattığı güzellik ve güç hayatta daha başarılı olmalarını sağlıyor. Çok daha mutlu yaşayabiliyorlar.  Benim için de zaten önemli olan bu yolculuk, varılacak yol değil!

Öğrencilerinizden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

 Aslında bunu onlara sormak lazım. Dersime geldikleri andan itibaren onlar için arınma süreci başlıyor. Çoğu ile uzun yıllardır devam eden dostluklar kurduk. Ayrıca sosyal medya üzerinden bana olumlu, onure edici ve iyi ki bu sporun eğitimcisiyim dedirten mesajlar alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor. Öğrencilerimin bana yazdığı mesajlardan örnekler vermek istiyorum.

Zübeyde H. “ Limberingden sonra kendimi daha zarif ve güzel hissediyorum. Kaslı bir karnım var artık. Tabi sağlıklı beslenmek de çok etkili oldu. Devamlı önerilerinizi dikkate aldım. İyi ki sizinle karşılaşmış ve bu sporla tanışma şansım olmuş.’’

Halime. K. ‘’Basenlerimde çok güzel incelme oldu. O kadar krem kullandım, spor yaptım hiç biri Limbering kadar kısa sürede ve etkili olmamıştı. Nasıl mutluyum hocam anlatamam. Ne kadar teşekkürler etsem az’’

 Gülşen. H.’’ Kalça kemiğimdeki ağrıdan yıllardır uyuyamıyordum. Daha ilk dersten sonra rahat uyudum. Allah senden razı olsun evladım.’’

Tuba. Ü.’’ Oturuş bozukluğundan kamburum çıkmıştı. Limbering ve sizin sayenizde hocam sırtım nasıl güzel düzeldi. Herkes fark ediyor. Kendime güvenim geldi. Artık kendimi çok daha güzel hissediyorum. Çok teşekkürler. ‘’

Peki, size göre zarafet doğuştan gelen bir kazanım mı? Yoksa ilerleyen zamanlarda da kişi bu kazanımı kendisinde görebilir mi?

 Elbette genetik olarak aktarılan birçok özelliğimiz olmakla birlikte, yaşamsal koşullar, çevre, yeme kültürümüz gibi birçok faktör bizi birbirimize benzetir. Bu döngüyü kırmanın en iyi yolunun yeme ve harekete olan inancımızı değiştirmekten geçtiğine inanıyorum. Einstein’in bir sözü var "aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edemezsiniz" işte Limbering bu noktada tam olarak aradığınız şey. Değişimin anahtarı yani zarafetle güzellik kazanmak için Limbering gerekli. Hayatın her döneminde zarafet, güzellik ve sağlık kazanımı söz konusu. Yeter ki doğru eğitimcilerden yardım alalım.

Son olarak sizleri yeni tanıyan ve okuyan kitleye ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Kendilerine bakıp ne kadar değerli olduklarını fark etsinler. Eğer spora başlamak için hayatlarında bir şeylerin düzelmesini ve yoluna girmesini beklerlerse böyle bir başlangıç için hayatlarının sonuna kadar bekleyebilirler.  Aynaya baksınlar ve ömür boyu başladıkları için şükredecekleri Limbering’e başlama kararı alsınlar. O aynaya bir dahaki baktıklarında farkı görecekler ve ilk dersten sonra bile faydasını hissedecekler.

 

Röportaj: Zeynep ÇAYIR

 

 

YORUMLAR

 • 21 Yorum
 • Elif Emel
  1 hafta önce
  Anladığım kadarıyla bale eğitimi vermiyorsunuz. Sadece kapsamlı bir egzersiz programlarıyla spor yaptırıyorsunuz. Doğru mu anlamışım acaba. Yani sizinle spor yapacağız bale değil.
 • Derya Culfa
  1 hafta önce
  Çok güzel anlamışsınız Elif hanım. Ben farklı sporlarla benzer içerikli olduğu için bazi spor başlıklarını kul***dım. Çünkü bu başlıklar olmadan içeriği anlatmak çok zor. Ama bu limbering sporu. Ne bale ne plates diyebiliriz. Zengin içerikli kompleks bir spor. Mankenlik ve Zarafet tanımlaması var. Herkes farklı ihtiyaçları için yapıyor. Ama sahneye balerin yetistirmiyoruz. Çünkü o kapsamda bir spor değil. Estetik ve zarafet kazanımı ile esnek ve sağlikli bir egzersiz programı yapıyoruz. Buna bale demek yanlış olur. Çünkü çok kapsamlı bir program. Bale bir sanat. Biz spor egzersizleri ile sifa***ıyoruz. Bale eğitimi düşünüyorsanız bale kuşlarından profösyonel eğitim alabilirsiniz.
 • Burcu Polat
  1 ay önce
  Röportajı okudum çok etkilendim. Derya hocaya nasıl ulaşabiliriz acaba.
 • limbering
  1 ay önce
  instagram deryaclf facebook Derya Dolunay Clf
 • Derya Culfa
  1 ay önce
  Burcu hanım meraba derya.d.culfa ismiyle ingstagramdan iletişime geçebilirsiniz.
 • Öznur
  5 ay önce
  Limbering sporunu Derya hocam sayesinde tanıdım. Bukadar etkili bir spor neden daha çok tanıtılıyor acaba. Daha ilk derste duruşum değişti. Her dersten sonra çok iyi hissediyor değiştiğimi görebiliyorum. Hocamın profösyonel eğitim aldığı daha önce spor yapmışsaniz çok kolay farkediliyor. Hem estetik, zarafet, zindelik kazandım hem de eşsiz bir dost kazandım. Kesinlikle tavsiye ederim.
 • Gözde
  8 ay önce
  Birkaç saat deneme derslerine katıldım. Çok faydasını gördüm. Virüs nedeniyle ara verilmişti. Şimdi online dersler sayesinde evde de yapabiliyorum. Derya hoca her zaman çözüm ve fayda odaklı iyi tanıştım. Herkese tavsiye ederim. Spor kadar doğru hoca da çok önemli.
 • Burak Can
  1 yıl önce
  Bu kadar etkili bir spor olması çok ilgimi çekti, yorumlarda çok pozitif ve kesinlikle başlamayı düşünüyorum.
 • Didem Ersan
  1 yıl önce
  Derya Hanım, insanın kendine verdiği değer konusunda görüşleriniz ve zerafetle sporu birleştirmeniz beni çok etkiledi. Röportajı okuyunca limbering çok ilgimi çekti. Araştıracağım çok teşekkürler.
 • Burcu Demirtaş
  1 yıl önce
  Hayatımda tanıdığım enerjisi en güzel sayılı insanlardan biridir Derya hocam. Limberingle tanışma sebebim fakat sadece bu da değil ,hergün o salona gelme isteğimi uyandırmıştır..kendisinde doğuştan bir ikna kabiliyeti bulunmakta..zaten güler yüzü ve güzelliği ile her günü iple çeker insan onunla çalışırken..bir zerafet abidesi...faydalarina gelince bu sporun bedenime kattığı şekle bayıldım..yuvarlak hatlar olmasını sağlıyor..zamanla insanlar bunu farkediyor \" sen zayıfladınmı,çok fit olmuşsun\" gibi sözler duruyorsunuz sürekli..ciddi toksin atımı,ödem atımı sağlıyor.bedeni daha zarif yapıyor,kaslar uzadığı için zamanla daha ince uzun bir görüntü oluşuyor..dopamin hormonunu saymıyorum bile..hayatımda verdiğim en doğru karardı Derya hocamla çalışmaya başlamak..bana yeniden kadın olduğumu ,zerafeti hatırlatan güzel yürekli ve nur yüzlü canım hocam.
 • Tuğçe Naz Kocabaş
  1 yıl önce
  Derya hoca devamlı dik durmamızı söylüyor. Evde de hep aklımda. Artık sırtım belim agrımıyor. Aynaya bakınca kendi mi de daha ince ve zarif görüyorum. Artık çok mutluyum.Derya hocam çok sagolun. Sizinle tanışmasam kambur gezen mutsuz bir kız olacaktım
 • Ayten Gül
  1 yıl önce
  Sadece bir kez deneme dersine katılıyım dedim.Bir daha bırakamadım. Hareketler basit görünüyor ama çok etkili. Belfıtıgıma doktor önerdiği için başladım. Gerçekten plates yogadan çok çok etkili bir spor. Derya hoca da çok samimi ve içten işinin uzmanı. Dersler de çok keyifli
 • Nermin H.
  1 yıl önce
  Sırtımda uzun yıllardır çok ağrım vardı ve yaşam kalitemi olumsuz etkiliyordu.Tavsiye üzerineDerya hocamdan özel ders aldım.Çok uzun sürede sırtımın düzeleceğini düşünürken 3ders sonunda sırtımda gözle görülür bir değişim oldu. Gerçekten çok etkili bir spor. Tavsiye ederim.
 • Buse T.
  1 yıl önce
  Yıllarca spor yaptım ama yeteri kadar esnek ve zarif olamadım. Limbering sporu çok etkili bir spor. Ayrıca tek yönlü çalışılmiyor. Hem esneklik hem zarif kas kazanımı hem de fit ve dengede durabilen çok yönlü sağlık kazanımı sağlıyor. Derya hocam sayesinde ruhsal anlamda da bir rahatlama ve keyifli dersler sonrası çok rahat ve dinamik evime gidiyorum.Başladığım ilk dersten sonra bile degisikligi farkettim. Herkese tavsiye ederim. İyiki önerileri dikkate almış kendime bu şansı vermişim. Mutlaka deneyin derim
 • Dolunay Kaymak
  1 yıl önce
  Derya hanim cok samimi, guleryuzlu ve isinde uzman birisi. Roportaji okuyunca cok mutlu oldum basarilarinin devamini dilerim..
 • Aleyna K.
  1 yıl önce
  Derya hocam sayesinde tanıştığım bu sporla artık kendimi daha dinç ve dinamik hissediyorum. Bu sporu yapmanın bana verdiği mutluluk derslerime de yansıyıp daha çok odak***mama sebep oluyor. Limbering yaparak duruşumu ve görünüşümü değiştirdiğimi ve daha zarif olduğuma inanıyorum. Derya hocanın güler yüzü ve enerjisi ile dersler bir hayli eğlenceli ve verimli geçiyor. Bu sporu düşünenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum :)
 • müzeyyen E.
  1 yıl önce
  Derya hocamın ve arkadaş önerisiyle derslere katıldım.Çok etkili bir spor olduğunu deneyimledim.Biraz zor***dım ama gerçekten çok etkili.Herkese öneririm mutlaka deneme dersine katılıp en azından fikir edinsinler.Ilk dersten sonra bile farkı görecekler. Bir kadın için en ideal spor .Çünkü hareketler incelme ve sıkılaşma sağlarken zarafet de kazandırıyor.
 • Ayşe Polaktan
  1 yıl önce
  Derya hocam sizin önerinizle başladığım bu spor benim iş ve özel hayatımda çok daha başarılı olmamı sağladı.Guler yüzlü sabırlı yaklaşımınız ve gördüğüm faydalar daha güçlü ve estetik olmamı sağladı.iyiki sizinle ve bu sporla tanıştım.
 • Begüm buzkıran
  1 yıl önce
  Derya hocam en başta güler yüzlülüğüyle, ilgisiyle bana bu sporu sevdirdi.Bir aylık egzersizle bile inanılmaz değişime şahit oldum. Sırt ağrılarım bitti, yorulmadan sırtımı dik tutabiliyorum , 1 beden inceldim, psikolojik olarak da çok faydalarını gördüm. Limberingle iyi ki tanıştım herkese tavsiye ederim
 • Gülsen Dağdelen
  1 yıl önce
  Deryacım iyiki seninle tanıştım yaptırdığın bu güzel sporla tüm ağrılarımdan kurtuldum psikojik olarakta relaks oldum sanki 60 yaşında değilde daha genç dinç hissediyorum kendimi hekesede tavsiye ederim
 • Gülsen
  1 yıl önce
  Deryacım iyiki seninle tanıştım yaptırdığın bu sporla 60 yaşında değilde sanki 40 yaşında imiş gibi aktif oldum tüm ağrılarımdan kurtuldum psikojik olarakta relaks süper sağlık için herkese tavsiye ederim iyiki varsın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ASSİM’den Ortak Çalışma Alanları
ASSİM’den Ortak Çalışma Alanları
ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE EVE HAPSOLDUK
ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE EVE HAPSOLDUK