Antalya Modern’den sinema dersleri

Antalya Modern'den sinema dersleri

Modern Zamanlar Sanat Derneği (Antalya Modern) online sinema eğitimlerine başlıyor. Antalya Modern’in Genel Sanat Yönetmeni ve sinema yazarı Tuncer Çetinkaya tarafından ‘Türk Sinemasına Giriş’ başlığı altında verilecek eğitim zoom üzerinden gerçekleşecek.

29 Nisan 2021 - 13:54 - Güncelleme: 29 Nisan 2021 - 13:59

4 hafta sürecek ve 12 Mayıs’ta başlayacak olan eğitim, her hafta Çarşamba günleri saat 20.30-23.00 arasında yapılacak.

Antalya Modern’in tüm dünyanın zor günler geçirdiği bir dönemde kurulduğunu söyleyen Dernek Başkanı Necla İnci Bayrak, “Sanatın iyileştirici gücüyle bu zor günleri de atlatacağımıza inanıyoruz.” dedi. Bayrak “Hep birlikte film izleyip, yüz yüze sinema konuşacağımız, etkinlikler düzenleyeceğimiz günler de gelecek” diye konuştu.

“Türk Sinemasına Giriş” online eğitiminin ilk haftasında ‘Muhsin Ertuğrul dönemi sinemasına ve geçiş yıllarına genel bakış’ ile ‘27 Mayıs 1960’ın Türk Sineması’na etkileri ve toplumsal gerçekçilik’ konuları işlenecek. İlk derste Tuncer Çetinkaya’ya Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü’nden Prof. Dr. Levent Yaylagül eşlik edecek.

Online sinema eğitiminin ikinci haftasında ise ‘Ertem Eğilmez ve Arzu Film Ekolü’ ile ‘Yılmaz Güney, ardılları ve politik sinema’ konuları ele alınacak. ‘Canım Kardeşim’ ve ‘Arkadaş’ filmleri odağında gerçekleştirilecek derse sinema tarihçisi Ali Can Sekmeç konuk olacak.

Antalya Modern’in sinema dersleri üçüncü haftada ‘12 Eylül’ün Türk Sineması’na etkileri’, ‘Atıf Yılmaz ve kadın filmleri’ ile ‘Yavuz Turgul Sineması’ konularıyla sürecek. ‘Dul Bir Kadın’ ve ‘Sen Türkülerini Söyle’ filmlerinin irdeleneceği derse Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Fadıl Sözen katkı yapacak.

Sinema derslerinin son haftasında ise Ömer Kavur, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenlerin ele alınacağı ‘Yeni Türk Sineması’ anlatılacak. Son derste Kemal Sunal’dan Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar’a kadar ‘Dönemin Kültürel Kodlarının Komedi Üzerinden Okunması’ da gerçekleştirilecek. Derste Prof. Dr. Akın Yıldız da yer alacak.

Başvuru için Modern Zamanlar Sanat Derneği’nin sosyal medya hesapları takip edilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
22 HAZİRAN'DA GELİYORLAR
22 HAZİRAN'DA GELİYORLAR
İSTANBUL'DA DEPREM !!!
İSTANBUL'DA DEPREM !!!