Başkan vekilliği krizi sona erdi

Başkan vekilliği krizi sona erdi

Konyaaltı ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Av. Büşra Dirgen Özdemir, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek iyileşene kadar vekaleten başkanlığa atandı. Başkan vekilliği görevini daha önce Mehmet Haciarifoğlu yürütüyordu.

14 Kasım 2020 - 17:54 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 18:17

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Encümen Üyesi Av. Büşra Özdemir, Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yetki kriziyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. 

Özdemir şöyle dedi: “Dün tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in göreve başladığı tarihe kadar geçecek olan sürede Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak görevlendirilmiş bulunuyorum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek; bu makamın asıl sahibi ve vekil tayin etme yetkisine haiz yegane ismidir. Dün almış olduğu kararla yasanın kendisine verdiği hakkı kullanmış ve başkanlığa vekalet eden meclis üyesini değiştirmiş bulunmaktadır. Şahsım ve 13 Kasım itibari ile vekil tayin edilen Sayın Oktay Başaran, bu ilin seçilmiş Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak daha önce de defalarca icra ettiğimiz başkanlık görevini yapmaya ehil bulunmaktayız.

 

Başkanımız belediye binasından içeri adım atmadığı sürece verdiği vekaleti değiştiremezmiş gibi yaratılmaya çalışılan algı ile kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır ancak Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu raporu ile karar verme ve muhakeme yeteneği yerinde olup vekalet verebilir durumdadır. Hatta yasal olarak göreve  başlamasına engel bir durum dahi bulunmamakla birlikte şu an için fizik tedavisi ve rehabilitasyon süreci devam etmektedir. Mevzuatımız göreve başlama konusunda iddia edildiği gibi bir şekil şartı koymamaktadır. İddia eden iddiasını ispatla yükümlüdür. Yetkilendirmenin sahte olduğu iddiasında olanlar için yargı yoluna başvurmak hakkına saygı duymakla beraber, belediye başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in hür iradesi ile almış olduğu ve tarafıma tebliğ edilen karar gereği 23.11.2020 tarihinden itibaren görevimin başında olacağımı ve başkanımız Sayın Muhittin Böcek'in sağlıkla görevinin başına döneceği ya da başka bir vekil tayin edeceği güne kadar makamın asıl sahibi olan başkanımızın talimatlarına uygun olarak başkan vekilliği görevimi ifa edeceğimi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE YAŞANAN OLAY FİTİLİ ATEŞLEDİ

Başkan Böcek'in hastanedeki tedavisi sürürken Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu ile Genel Sekreter Cansel Çevikol arasında Kasım ayı meclis toplantısında yetki kavgası çıktı.  Serik Belediye Başkanı AK Partili Enver Akputkan, hastane yolu üzerindeki ANTBİRLİK'e ait bir yeri yol yapmak için anlaştıklarını, Serik belediye meclisinde oy birliğiyle karar aldıklarını belirterek, bu kararın onanması için Temmuz ayında Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne gönderildiğini, fakat Genel Sekreter Cansel Çevikol tarafından önerinin gündeme alınmadığını kaydetti.

Aputkan'ın konunun gündeme alınmamasına tepki amaçlı çıkışı üzerine Hacıarifoğlu, Çevikol'a bunun nedenini sordu. Bunun üzerine Cansel Çevikol, kurum görüşlerinin beklendiğini söyledi. Bu sırada İYİ Partili Meclis Üyesi Barış Bulut, "Bürokratların Büyükşehir Meclis iradesi üzerinde yetki kullanmasının önününe geçmemiz lazım" dedi. Konuşmalar sonrasında Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Çevikol'un gündeme aldırmadığı maddeyi kendi isteğiyle meclis gündemine aldı. Yaşanan bu tartışmanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Böcek'i hastanede ziyaret etmek üzere Antalya'ya geldi ve bu ziyaretin ardından radikal karara imza atıldı. CHP Büyükşehir ve Kepez Meclis Üyesi Oktay Başaran 23 Kasım tarihine kadar vekilliğe  getirildi. Bu tarih itibariyle Avukat Büşra Özdemir vekilliğe getirilecek.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİ KOÇ: 'KİMSE GELMEK İSTEMİYOR'
ALİ KOÇ: 'KİMSE GELMEK İSTEMİYOR'
‘Sahilde Sinema Var’ kahkaha ile başladı
‘Sahilde Sinema Var’ kahkaha ile başladı