DESTEK Mİ YOKSA KÖSTEK Mİ?

DESTEK Mİ YOKSA KÖSTEK Mİ?

Kare Kafe Restaurant Platformuna üye işletmeciler pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalara isyan etti. Açıklanan desteklerden kafe ve restoran sektörünün yararlanamadığını savunan Platform İl Temsilcisi Mehmet Siyahkoç yapılanları destek mi yoksa köstek mi olduğunu anlayamadıklarını dile getirdi.

08 Nisan 2021 - 16:51

En olumsuz etkilenen sektör

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sadece paket servis yapılmasına izin verilen kafe ve restoran işletmecileri, uygulanan kısıtlamalardan dolayı veryansın etti. Bu zorlu süreçte destek alamadıklarından yakınan işletmeciler, dükkânlarının kapalı olmasına rağmen bir çok kalemde ödeme yükümlülüğü altında bırakıldıklarını pandemiden en olumsuz etkilenen kesimin kafe, bar ve restoran işletmeleri olduğunu vurguladı.

‘Mal sahipleri ile kavgalı olduk’

Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı desteklerden yeterince yararlanamadıklarını aktaran Kare Kafe Restaurant Platformu İl Temsilcisi Mehmet Siyahkoç, dükkânlarda iş yapılamadığı halde kiraların aynı kaldığını ve hiçbir mal sahibinin anlayış göstermediğini, bu konuda hiçbir hukuki düzenleme de yapılmadığını belirtti. Siyahkoç, “Mal sahipleri ile kavgalı olduk. Dükkânlarımız kapalı olduğu halde, 2020 yılında alkol ve nargile ruhsat bedellerini ödedik. Şimdi yine istiyorlar! Atık su parası, SGK primleri, stopaj vergisi, kira bedelleri, elektrik – su faturaları… Ne bu masraflar bitti, ne de onlar doydu” diye konuştu.

Esnafın borç yükü arttı

Esnafın ödemekle yükümlü olduğu sigorta primleri ve vergilerin hükümet tarafından ertelenmediğinden borç yükünün arttığını kaydeden Siyahkoç, bazı sektörlerin bu süreçten olumlu etkilendiğini; kafe ve restoran gibi işletmelerin ise kısıtlamalarla birlikte büyük yara aldığını söyledi. ‘Yapılanlar destek mi köstek mi belli değil’ diyen Siyahkoç, geçen her günün kendilerine maliyet ve borç olarak yansıdığını dile getirdi. Öte yandan çalışanlara ödenen Kısa Çalışma Ödeneği’nin işletmeciye bir faydası olmadığını, kanun karşısında çalışanların haklı, işverenlerin ise hep suçlu görüldüğünü anlatan Siyahkoç sözlerini şöyle sürdürdü:

“1000 TL kira desteğini hangi işletmeci almaya uğraşır ki. Bu sadece mahalledeki berbere, ayakkabı tamircisine ve terziye yapılan bir destektir. Kredi desteğinin %95’i, bankalarda kredibilitesi olan inşaat sektörüne verildi. Allah için lütfen soruşturun. Sözü edilen desteklerin yüzde kaçı kafe ve restoran işletmecilerine verildi? Bankacı kendi riskini azaltmak için, Kredi Garanti Fonu’ndan gelen fonları, riski olmayan inşaatçılara verdi veya gayrimenkul alan müşterilerine destek oldu. Sağ olsun, TÜRES Başkanı konuşmaya başlarken “Sonrasını dinlemeseniz de olur.” dercesine teşekkür ederek, kibarlık yaptı. Biz de paket servisler ile yetindik. Sanki devletin bir lütfu gibi bir ek iş konumuna getirildi

“Anladık ki; parti kongresine katılımın çokluğundan, salonun tıklım tıklım dolu oluşundan koronavirüse yakalanılmıyormuş. Anladık ki; koronavirüs sadece restoranlarda var. Tiyatro salonunda, metroda, metrobüste, uçaklarda, AVM’lerde, ŞOK, BİM ve A101’de yok. Sadece kafe ve restorantlar da var. Yetkililer sesimizi duymak istemiyor. Neden bu salgının kaynağını ibadethane ve AVM’lerde aramıyorlar? Bulaşın gerçek sebebi AVM’ler, kira alabilmek için bastırdı. Dünya Sağlık Örgütü kafe ve restoranlarda bir bulaş bile rapor etmedi. İl Sağlık Müdürlükleri’nde varsa açıklasınlar. Zaten çalışanlarımıza 2 haftada bir test yaptırıyorduk. Biz WC hijyenine önem verip, dezenfektan ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyoruz. Ayrıca neden mevzu bahis biziz? Sanki salgının sebebi biziz! Sokaklar, parklar ve bahçelerde herkes dip dibe ve her yer hıncahınç dolu! Bir şeyi kapatmak gerekiyordu. Güçleri bizlere yetti. Biz ise ihtiyacı olmayan bir tüccar gibi, sürekli teşekkür ettik. Bizler işletmecilik ve ticaret yaparken, devletimize ve milletimize istihdam sağlayan en önemli kurumlarız. Madem yürümek ve sokağa çıkmak yakışmıyor, o zaman lütfen tüm sosyal medya platformlarında “Sesimizi duyan yok mu? Biz yanıyoruz!” diye feryat edip, sesimizi daha gür çıkaralım. Gelin, birlikte haykıralım” 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sorun onların sosyal hayata erişim güçlüğü
Sorun onların sosyal hayata erişim güçlüğü
Kırcami, Muratpaşa konforuyla buluşacak
Kırcami, Muratpaşa konforuyla buluşacak