ÜNİVERSİTEDEN YÜZ YÜZE SINAV GAFI

Trabzon’da bulunan Avrasya Üniversitesi pandemi tedbirlerinin uygulandığı ve öğrencilerin online eğitim gördüğü dönemde yüz yüze sınav yapılacağı duyurusunda bulunarak büyük tepki aldı. Alınan karara göre “Daha önce 25 Ocak tarihinden başlayarak yapılması planlanan önlisans ve lisans bölüm/ programlarının dönem sonu, bütünleme ve mezuniyet tek ders sınavlarının 15 Şubat 2021 tarihinden başlayarak yüzyüze yapılması planlanmaktadır.” İbarelerine yer verildi.


ÜNİVERSİTEDEN YÜZ YÜZE SINAV GAFI

Yapılan bu resmi açıklamanın ardından sosyal medyadan başta öğrenciler olmak üzere bir çok kesim tepki mesajları yağdırdı. Pandemi döneminde öğrencilerin ve eğitimcilerin bir arada olmasının tehlikeli olacağına vurgu yapılırken, öğrencilerin pandemi devam ederken Trabzon’a gelmesinin riskli olacağına dikkat çekildi.

Üniversite yönetimi ise bu kararın daha önceden bildirildiğini senato kararının bulunduğunu aktardı.  Dönem sonu sınavlarının yüz yüze yapılacağının dönem başında yayınlanan 24.09.2020 tarihli senato kararında çok önceden zaten bildirilmiştir.” Denilirken ülke genelinde artan vaka sayıları üzerine alınan yeni tedbirler görmezden gelindi. Kararın iptal edilmesini isteyen öğrenciler Change.org'da imza kampanyası düzenledi. Kampanyaya 1300'ün üzerinde katılım gerçekleşti.