KRİPTO PARALARA YASAL DÜZENLEME YOLDA

KRİPTO PARALARA YASAL DÜZENLEME YOLDA

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, son günlerde adı sıkça lanse edilen kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelere yönelik açıklamalarda bulundu. Elvan, “Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var” diyerek yeni vergi sinyali verdi.

07 Mayıs 2021 - 12:58

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CNN Türk’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kripto paralar hakkında da konuşan Elvan şu ifadeleri kullandı: “Covid ile birlikte kripto varlıklara olan inanılmaz derecede arttı. Bu sadece Türkiye’de değil dünyada da bu şekilde. Bu alan geleneksel finans sistemlerine benzemiyor. Bir noktaya kadar bunların denetimini yapabiliyorsunuz. Belirli bir noktadan sonra denetim zorlaşıyor” diye konuştu. Elvan, tüketiciyi korumakla hükümlü olduklarını, bu platformlara yönelik denetimlerin yapılmasına yönelik taslak çalışmaları olduğunu söyledi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu konu üzerinde AB çalışıyor. Bir taslak oluşturdu. ABD, İngiltere gibi ülkeler değişik çalışmalar yaptılar. Alım-satım işlemlerine yönelik bazı düzenlemeler yaptılar. İşin 2 boyutu var. Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finanslanması. Biz tüketiciyi korumakla hükümlüyüz. Kara paranın aklanmasına yönelik terörizmin finanslanmasına yönelik yapı OCT altında. Biz geçtiğimiz aylarda bir yasal düzenleme Mevlis'imiz tarafından yapıldı. FITF'nin bizden istediği düzenlemeleri yaptık. FITF bununla ilgili tedbirler alınmasını istedi. Bu çerçevede MASAK FITF'le birlikte çalışıyor. Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var.

Kripto dediğimiz nedir? Bir maddi olmayan varlıktır şeklinde bir tanım yapıldı. Bankalar üzerinden işlemlerin yapılabileceği düzenlemeyi Merkez Bankası yaptı. MASAK'a yetki verdik ve bir rehber hazırladık. Bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunları belirledik. Uymamaları halinde ne kadar bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım-satım işlemlerini mutlaka MASAK'la paylaşacaklar. MASAK'ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var artık. Bu platformların uyması gereken yetkiler nelerdir. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK'a bildirme yetkisi getirdik."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
22 HAZİRAN'DA GELİYORLAR
22 HAZİRAN'DA GELİYORLAR
İSTANBUL'DA DEPREM !!!
İSTANBUL'DA DEPREM !!!